Тези от вас, които следят блога ни редовно знаят, че често говорим за комбуча като за жива напитка. Какво точно означава това? Живите храни и напитки са такива, които са богати на полезни живи бактерии – пробиотици. При тяхната консумация насищаме тялото с тези полезни вещества и подпомагаме цялостното си здраве. Ферментиралите храни и напитки повишават имунитета, подобряват храносмилането и увеличават енергията ни през целия ден. Днес ще разгледаме по-подробно ферментиралите напитки – техните разновидности, методи на приготвянето им и ползите от консумацията им.
Какво представляват живите ферментирали напитки
Живите напитки обикновено се приготвят от истински плодови сокове, растителни инфузии, накиснати семена, ядки, плодове и зелнчуци или чай. Всички те се оставят да ферментират при определени условия за определен период от време. В резултат, получаваме краен продукт, богат на пробиотични щамове, който има специфичен леко газиран вкус и е много полезен за здравето.
В категорията на живите напитки спадат виното и бирата, които също се получават чрез метод на ферментация, но са със значително високи алкохолни нива.
Съдържат ли живите напитки алкохол
Това е въпрос, който често получаваме. Някои напитки, като виното и бирата, са се приготвяли, заради алкохолното им съдържание. Други, като комбуча, квас и кефир, са се използвали по-скоро като лечебни средства и са се пиели, заради полезните си качества.
Днес знаем, че безалкохолните живи напитки съдържат пренебрежимо ниски проценти алкохол (до 0.5%). Това е неизбежна част от ферментационния процес. Разбира се, конкретните нива на алкохол зависят от това дали напитката е приготвена в домашна или професионална среда и при какви условия. Живите напитки, произведени във фабрики подлежат на много стриктни тестове, които гарантират, че са подходящи за консумация, дори от малки деца, бременни и кърмачки.
Колко захар съдържат живите напитки
За приготвянето на всяка жива напитка се използват значителни количества бяла захар. Именно тя задейства процеса на ферментация и служи като храна за дрождите от стартовата напитка. С други думи, полезните бактерии имат нужда от захар, за да колонизират течността. Количествата й в крайната напитка варират в зависимост от метода на ферментация и условията. Ферментиралите продукти със сигурност са по-сладки от други безалкохолни питиета, но съдържат много по-малко подсладители от класическите газирани напитки, които сме свикнали да купуваме от магазина.
Как живите напитки се грижат за здравето
Ферментиралите напитки са чудесен източник на живи бактерии. Колкото повече полезни микроорганизми имаме в стомаха си, толкова по-здрави и жизнени сме. Липсата на пробиотици води до редица здравословни проблеми, типични за съвмренния градски човек – от лошо състояние на кожата до автоимунни заболявания.
Живите напитки спадат към категорията на т.нар функционални храни. Освен пробиотици, много от тях съдържат големи количества антиоксиданти и фитонутриенти. Комбинацията от всички тези полезни вещества има следните ползи за здравето:
- Подобрява храносмилането;
- Подпомага дейността на черния дроб;
- Подобрява здравето на устната кухина;
- Подобрява състоянието на кожата;
- Повишава здравето на пикочо-половата система при дамите;
- Редуцира риска от автоимунни заболявания.
Видове живи напитки
Има две основни категории живи напитки – такива, които ферментират със SCOBY (симбитоична култура от бактерии и квас) и такива, които ферментират само със стартова течност.
Напитки, които се приготвят със SCOBY
Първа в тази категория е комбуча, която ферментира, благодарение на специална гъба. В последните години популярност добива и джун – напитка, която се получава от същата гъба. Основната разлика между комбуча и джун е, че комбуча използва най-вече черен чай за стартова течност, а ферментацията се случва със захар. Джун обикновено се приготвя със зелен чай и се използва мед като подсладител.
В тази категория попада и водният кефир. Тази напитка е типична за Южна Америка и по-конкретно, за Мексико. SCOBY тук представлява специални семена, познати като тибикос. Стартовата течност, както се разбира от името, е вода, която при ферментация става газирана и сладка.
Напитки, които се приготвят с джинджифил и суроватка
Има рецепти, в които се използват джинджифил и суроватка, като стартери на фермнетационния процес. Те действат подобно на SCOBY и приготвените от тях напитки обикновено спадат към категорията на лимонадите. Могат да се приготвят с плодови сокове или чайове и са изключително разнообразни като вкусови характеристики. Ако оставите течността да ферментира по-дълго, ще получите бира.
Тоници, получени при дива ферментация
Напитките, които обсъждахме до сега се получават в домашна среда при определени температура и влажност на въздуха със стартери. Дивите тоници се получават, като се използват единствено бактериите, налични в кухнята ви. Една от тези специфични ферментирали напитки е квасът от цвекло. Ето как да го приготвите у дома.
Рецепта за квас от цвекло
Съставки
- 2 глави червено цвекло
- 2 ч.л. морска сол
- 1 3-литров буркан
По желание
- няколко шайби джинджифил
- няколко зърна карамфил
- 1 звездичка звездовиден анасон
Метод на приготвяне
Цвеклото се обелва и нарязва предварително. Сложете съставките в буркана и залейте с вода, така че да остане 1 пръст свободно пространство най-отгоре. Поставете капака на буркана, но не затваряйте плътно. Ферментацията тече между 5 и 7 дни, в които можете да опитвате напитката от време на време. Ако на повърхността има утайка, периодично я отстранявайте. Когато квасът е готов, налейте в подходящи стъклени бутилки и затворете плътно. Дръжте в хладилник и консумирайте охладен.
Тази напитка е изключително полезна преди хранене, тъй като подпомага храносмилателните и метаболитни процеси. През зимата е чудесен имуностимулант. Ако вкусът му е твърде силен за вашите предпочитания, можете да разредите с вода.
Всички живи напитки имат хилядолетна история и се приготвят по всички краища на света от древността. Тяхната значимост е особено голяма днес, когато животът ни е изпълнен с толкова много стрес, нискокачествена храна и липса на движение. Ферментиралите сокове, чайове и тоници са перфкетното допълнение към всеки здравословен режим. Можете да разгледате нашата селекция от комбуча разновидности в онлайн магазина ни тук.