Известно е, че при процеса на ферментация се отделят множество полезни бактерии, познати като пробиотици. Знаем също така, че именно те отговарят за доброто храносмилане, високия имунитет, женското здраве, настроението и красивия ни външен вид. Пробиотиците са есенциална част от всеки здравословен хранителен режим. Без тях тялото ни бързо би се разболяло и бихме страдали от множество неприятни проблеми. Как обаче да си ги набавяме?
Днес ти предлагаме изчерпателен списък с цели 13 ферментирали храни, които можеш да добавиш към менюто си. Така освен разнообразие от вкусове, ще си набавиш и необходимите полезни бактерии.
1. Кефир
Кефир е млечен продукт, който на вкус наподобява кисело мляко. Приготвя се от специални кефир зърна. За разлика от други млечни продукти, той съдържа по-малко лактоза. Това се дължи на процеса на ферментация. При него в стартовото мляко се отделят голямо количество полезни бактерии, както и аминокиселини. Кефирът може да се консумира директно или да се влага в десерти и студени супи.
2. Комбуча
Комбуча е най-популярната ферментирала напитка в света. Приготвя се от чай (черен или зелен) и SCOBY гъба. Изключително богата е на пробиотици, витамини, минерали, аминокиселини. Ако при вторичната ферментация добавите свежи или сушени плодове/билки, ще обогатите състава на крайния чай още повече. Комбуча има приятен газиран кисело-сладък вкус, който я прави предпочитана дори от най-малките.
3. Кисели краставички
Традиционните кисели краставички също са богати на пробиотични вещества. Идеалният вариант е да ги приготвите у дома (дори и в ограничени количества). Тези, които се продават в магазинната мрежа имат добавени консерванти и стабилизатори, които е добре да избягвате, когато това е възможно.
4. Квас от цвекло
Това е още една ферментирала напитка, типична за Русия. Приготвя се много лесно и запазва голяма част от ценните вещества на цвеклото. За ферментацията се разчита на Лактобациликус бактериите, на които цвеклото е богато. Необходими са ви само няколко глави сурово цвекло, сол, вода и подходящ съд. Нарежете зеленчука на малки кубчета и го залейте с подсолената вода. Затворете плътно съда и оставете да ферментира за няколко часа до няколко дни. Крайният продукт е сок с газиран, землист вкус.
5. Кимчи
Кимчи е традиционна азиатска рецепта за ферментирали зеленчуци. Тя спада към т.нар категория на лакто-ферментация. Лакто в случая идва не от лактоза (и млечни продукти), а от Лактобациликус – полезните бактерии, които се срещат в почти всички плодове и зеленчуци. Кимчи може да се приготви за няколко часа, което го прави чудесно бързо допълнение към всяко хранене.
6. Ферментирали моркови с джинджифил
Рецептата за приготвяне е сходна с тази за кимчи. Към морковите се добавят свежи резенчета обелен джинджифил, които допълнително подпомагат храносмилането.
7. Хляб с квас
Трикът тук е сами да приготвите квас – смес от вода, брашно и различни пробиотици. Квасът се изполва вместо мая и придава на хляба специфичен вкус и аромат.
8. Джинджър ейл
Напитката, която доби популярност у нас през последните няколко години също е получена при процес на ферментация. Заради основната използвана съставка – джинджифил – тя има специфичен лютив вкус.
9. Домашна бира
Да, бирата също е богата на полезни бактерии, заради процеса на ферментация. Все повече хора експериментират с домашното й приготвяне. Ако вие нямате желание да сте сред тях, можете да потърсите бира на малки локални пивоварни.
10. Консервирани лимони
Консервираните лимони са класика в Близкия изток. Използват се за овкусяване на множество арабски рецепти и се приготвят изключително лесно. Нужни са ви само лимони, сол и вода.
11. Кисело зеле
Киселото зеле пък е традиция по нашите ширини. Въпреки че приготвянето му отнема известно време и усилие, всички знаем, че крайният резултат си заслужава.
12. Туршии
Има множество вариации на туршии, с които можете да експериментирате. Един голям буркан и зеленчуци по ваш избор са чудесно начало.
13. Кисело мляко
Последно в списъка ни, но не и по важност – домашното кисело мляко. Най-добрият вариант е да намерите закваска и суровина от местен производител. Останалото е малко търпение и подходяща среда, в която да съхранявате млякото, докато ферментира.
Това беше нашият списък с ферментирали храни, богати на пробиотици. Кои са вашите фаворити? Как вие обичате да си набавяте полезни бактерии през храната?