През последните години все по – често чуваме да се говори за ползите от консумацията на функционалните храни и напитки. Превърнали се в хайп сред нутриционистите и диетолозите, тези ценни продукти вече заемат цели секции в магазините за здравословно хранене и супермаркетите. Разбира се, популярността им не е случайна!
Функционалните храни и напитки се отличават със завидни нутритивни качества и голям брой полезни свойства за човешкия организъм. Според нарастващ брой проучвания, редовната им консумация действа общоукрепващо и може да помогне за регулиране на вътрешния баланс.
Кои храни са функционални, на какво се дължи благотворното им въздействие, колко често трябва да ги консумираме ще обсъдим в следващите редове!
Какво представляват функционалните храни
Функционалните храни най – общо могат да бъдат определени като продукти, които предоставят повече от обикновено хранене. За да бъдат функционални, храните трябва да носят допълнителна физиологична полза за потребителя като въздействат върху цялостната вътрешна хомеостаза. Според специалистите, консумацията на функционални храни може да редуцира риска от развитие на някои заболявания, но тяхното предназначение не е да компенсират недостига на есенциални хранителни вещества в организма. По сходен начин функционалните храни могат да окажат положителен ефект при вече налични здравословни проблеми, но не са предназначени за лечение на конкретни заболявания или като средство за палиативни грижи.
Въпреки че все още не подлежат на строга регулация (като лекарствата и хранителите добавки) функционалните храни трябва да отговорят на определени изисквания. В някои страни (като Канада) е изрично уточнено, че съдържанието на биактивни компоненти в тях трябва да бъде по – високо от обичайното за конкретния продукт. Имайки предвид този критерий, доматите с високо съдържание на ликопен или обогатените с растителни стероли веган спредове също попадат в категорията „функционални храни“.
Според друга дефиниция, функционалните храни осигуряват различни физиологични ползи, които подобряват цялостното здраве, редуцират вероятността за развитие на хронични заболявания и / или повишават физичското и ментално представяне. Това се случва посредством добавяне на конкретна функционална съставка, специфичен метод на обработка или модифициане, или чрез внедряване на биотехнология. По този начин функционалните храни и напитки осигуряват здравни ползи, които надхвърлят базовите нутритивни функции на обикновената храна.
На какво се дължи интереса към функционалните храни
Според специалистите, нарастващият интерес към функционалните храни се дължи главно на повишената информираност на потребителите относно ролята на храненето в поддържането и подобряването на здравето. Интересът на хората провокира учените и производителите на хранителни продукти да изследват по – задълбочено функционалните свойства на храната.
В действителност, обаче, терминът „функционални храни“ не се отнася само до иновативни продукти, отгледани и създадени с помощта на модерни биотехнологии. Всъщност, още от древността хората са били добре запознати със способността на храната да влияе върху здравословното състояние и са използва тази мъдрост за поддържане на виталност и дълголетие. Така, днес можем да причислим към групата на функционалните храни и напитки, продукти с вековна история, като:
- Комбуча
- Мисо
- Йогурт
- Кисело мляко
- Кисело зеле
- Ферментирали зеленчуци
- Конопени и други растителни масла
- Лимец
- Различни подправки (куркума, джиднжифил, хрян, кайенски пипер)
- Матча
- Различни семена и ядки и др.
Освен тези конвенционални примери, функционалните храни могат да бъдат и модифицирани продукти, обогатени с допълнителни биоактивни съставки. Добри примери са:
- Прясно или ядково мляко с добавен калций
- Яйца с високо съдържание на селен
- Подсилени сокове, зърнени закуски, паста
- Хляб с високо съдържание на протеин и др.
Ползи от консумацията на функционални храни
Като цяло всяка функционална храна се отличава се характерни полезни свойства, които се отразяват положително върху различни органи и системи в човешкото тяло. Въпреки специфичното си въздействие, обаче, функционалните храни притежават типични качества, които ги обединяват:
1. Могат да помогнат за овладяване на нутритивните дефицити
Въпреки че това не е основното им предназначение, функционалните храни могат да помогнат в борбата с конкретни нутритивни дефицити. Това се дължи на повишеното съдържание на важни хранителни вещества, като витамини, минерали, фибри и здравословни мазнини, в състава им.
За попълване на нутритивните нужди е достатъчно да добавите към диетата си конвенционални или подсилени храни и напитки, които се отличават с точно определени биоактивни компоненти. Например:
- При железен дефицит може да повишите консумацията на паста и брашно, подсилени с желязо.
- Ако имате недостиг на селен консумирайте бразилски орехи и яйца, подсилени с минерала.
- Ферментиралите храни и напитки, като Комбуча, помагат за обогатяване на чревната микрофлора благодарение на високата концентрация на пробиотици.
Тук е важно да уточним, че именно благодарение на модифицираните функционални храни много държави по света са успели да овладеят различни широко – разпространени състояния, предизвикани от нутритивни дефицити, включително:
- Желязо дефицитна анемия при децата
- Рахит
- Вродени дефекти
2. Имат защитен ефект
Съдържащите се във функционалните храни вещества могат да помогнат в превенцията на разнообразни заболявания. Типичен пример са храните и напитките с високо съдържание на антиоксиданти. Тези мощни молекули помагат за неутрализиране на свободните радикали и по този начин предпазват клетките от окисление и трайно увреждане. Така антиоксидантите редуцират нивата на оксидативен стрес, който се асоциира с десетки хронични заболявания, в това число сърдечни болести, диабет и рак. В същото време консумацията на функционални храни с високо съдържание на Омега – 3 мастни киселини допринася за намаляване на възпалителните процеси в тялото, подобрява сърдечносъдовата функция и подпомага клетъчната регенерация.
Повишеното съдържание на диетични фибри в храната спомага за регулиране на храносмилателната функция и превентира дигестивните неразположения. В допълнение, полезните влакнини помагат в контрола на кръвната захар и могат да понижат вероятността за затлъстяване и диабет.
3. Могат да подпомогнат растежа и развитието
В периода на растеж, фунцкионалните храни могат да предоставят на подрастващия организъм есенциални хранителни вещества. Точно затова лекарите и специалистите силно наблягат на важността на разнообразната и пълноценна диета при бебетата, децата и тийнейджърите!
Включването на подсилени храни към менюто на малчуганите е лесен начин за превентиране на често срещани нутритивни дефицити и добавяне на важни витамини минерали към храненето. Най – често специалистите препоръчват функционални храни, обогатени с желязо, Омега – 3 мастни киселини, пробиотици, цинк, калций, В-витамини.
По време на бременността, консумацията на продукти с висока концентрация на фолиева киселина, калций и желязо редуцира риска от развитие на вродени дефекти при новородените. Освен това тези жизненоважни хранителни вещества подпомагат правилния растеж и развитие на бебето.
4. Помагат за поддържане на вътрешната хомеостаза
Тъй като са богати на комплекс от ценни хранителни вещества, функционалните храни са идеално средство за превенция на нутритивни дефицит, които могат да нарушат вътрешния баланс в организма. Регулярният прием на конвенционални представители на този тип храни помага за поддържане на оптимална вътрешна хомеостаза и крепко здраве. За да се възползвате от пълния спектър на полезните им свойства, е най – добре да консумирате разнообразни функционални храни ежедневно и да спазвате правилото за сезонност на продукцията.
5. Могат да помогнат в терапията на различни заболявания
Сами по себе си, функционалните храни не се използват като средство за лечение на заболявания, тъй като функционалните им свойства не са насочени към конкретен здравословен проблем. Практиката показва, обаче, че добавянето на определени функционални продукти към диетата на хора, страдащи от конкретни болести, може да допринесе за по – бързото възстановяване на организма или да превентира влошаване на състоянието.
Добър пример за това е конопеното масло с високо съдържание на CBD, което снабдява организма с есенциални мастни киселини и може да помогне за успокояване на нервната система при различни неврологични нарушения, тревожност и депресия. Функционалните храни с високо съдържание на Омега – 3 мастни киселини се препоръчват още за подобряване на сърдечносъдовото здраве, както и при хипертония, повишени нива на лошия холестерол, при плаки по артериите и др. кардио – васкуларни проблеми.
По сходен начин консумацията на пробиотични храни и напитки може да допринесе за регулиране на стомашно – чревната функция и подобряване на гастро – интестиналното здраве. При редовен прием, продуктите с висока концентрация на полезни бактерии могат да помогнат в борбата с хемороидите, хроничния запек, да подобрят кожното здраве, да редуцират депресията.
Колко често трябва да консумираме функционални храни
За разлика от повечето хранителни добавки, функционалните храни са предназначени за компенсиране на конкретни нутритивни дефицити или лечение на специфични заболявания. Повишеното количество на биоактивни компоненти в състава им обикновено е в доза, която не би довела до натрупване на нутритивен излишък. Точно затова по – голяма част от функционалните храни могат да бъдат консумирани ежедневно в здравословни количества. Това е отлична новина, тъй като инкорпорирането на функционални храни в менюто е изключително лесно!
Източници
Jones PJ. Clinical nutrition: 7. Functional foods–more than just nutrition. CMAJ. 2002 Jun 11;166(12):1555-63. PMID: 12074125; PMCID: PMC113804.