Запекът е често срещано стомашно-чревно неразположение, което засяга около 20% от възрастните хора в света. Рискът от развитие на хроничен запек се увеличават с възрастта. Запекът възниква, когато човек има по-малко от три изхождания на седмица. Някои от симптомите са затруднено изхождане, стомашен дискомфорт, болка, подут стомах, газове, гадене или загуба на апетит. Редовните изпразвания на червата са важни, тъй като те са основният начин, по който организмът се изчиства от отпадъци и токсини. Има много щадящи и ефективни естествени методи за облекчаване на запека в домашни условия.
Често срещани причини и симптоми на запек
Различни фактори могат да причинят запек, като например:
- Прием на лекарства
- Диета с ниско съдържание на фибри
- Липса на движение
- Дехидратация или недостатъчно пиене на вода
- Синдром на раздразнените черва (IBS)
- Бактериален свръхрастеж в тънките черва (SIBO)
- Чревна дисбиоза
- Хормонални промени
- Нарушения в щитовидната жлеза
- Игнориране на желанието за освобождаване на червата
- Промени в начина на живота
- Бременност
- Злоупотреба с лаксативи
Докато невъзможността за пълно освобождаване на червата е често срещан симптом при запек, има и много други признаци, които подсказват, че страдаме това състояние:
- Затруднени и болезнени движения на червата
- Стомашен дискомфорт или болка
- Газове
- Подуване на корема
- Разширен стомах
- Гадене
- Загуба на апетит
- Чувство за отпадналост
Какво представлява диаграмата на изпражненията в Бристол?
Bristol Стол Chart е медицински инструмент, предназначен за класифициране на изпражненията в различни групи. Използването на диаграмата може да ви помогне да разберете състоянието на вашето стомашно-чревно здраве и да оцените ефективността на лечението при различни червени заболявания.
За да използвате Bristol Стол Chart, внимателно разгледайте вашите изпражнения след дефекация и оценете техния вид и структура. Класифицирайте ги, като сравните тези характеристики с таблицата по-долу.
Категории на Bristol Стол Chart:
- Тип 1: Отделени твърди, груби парчета изпражнения, с формата на орехи или бучки.
- Тип 2: С форма на наденица, но с наличие на твърди бучки.
- Тип 3: С форма на наденица, но с пукнатини по повърхността.
- Тип 4: С форма на наденица или змия, гладка и компактна.
- Тип 5: Меки парчета с ясни ръбове, лесни за преминаване.
- Тип 6: Пухкави парчета с назъбени ръбове, лесни за преминаване.
- Тип 7: Течност без видими твърди частици.
Идеалните типове изпражнения са тип 3 и тип 4. Типове 1 и 2 могат да показват признаци на запек, дехидратация, недостатъчен прием на течности или бедна на фибри в диета. Типове 5, 6 и 7 са ясна индикация за диария.
Познанието за здравословния вид на изпражненията може да ви помогне да коригирате диетата си или начина си на живот, за да подобрите стомашно-чревното си здраве.
Как се диагностицира запек
В повечето случаи, запекът може да бъде диагностициран и лекуван у дома чрез промени чрез промени в диетата и начина на живот. Въпреки това, ако запекът продължава или имате някакви притеснения относно стомашно-чревното си здраве, трябва да се консултирате с лекар.
Срещата с лекар е от съществено значение за идентифициране или изключване на следните проблеми:
- Блокажи в дебелото черво или ректума.
- Увреждане на нервите около дебелото черво или ректума.
- Заболявания и хормонални дисбаланси, които могат да доведат до запек.
- Проблеми с тазовите мускули.
Лечението на запек включва промени в диетата, използване на лаксативи и коригиращи лекарства. Въпреки че лаксативите могат да бъдат полезни за краткосрочното подобрение на състоянието, продължителната им употреба може да има нежелани ефекти. Те могат да доведат до дисбаланс на електролитите, особено ако се използват продължително или неправилно. Стомашно-чревните мускули също могат да загубят способността си за самостоятелна работа при продължителна употреба на разхлабителни средства. Затова за продължителна профилактика и облекчаване на запека е от съществено значение да се направят промени в диетата.
8 храни за естествено облекчаване на запек
Консумирането на достатъчно фибри е свързано с много ползи за здравето. Възрастните трябва да се стремят към консумация на 20 до 35 грама фибри на ден. Въпреки това, приблизително 95% от възрастните и децата не успяват да достигнат препоръчителния дневен прием на фибри. Храните, съдържащи фибри са зеленчуците, плодовете, пълнозърнестите храни, боба, ядките, семената, някои билки и подправки.
- Смляно ленено семе
Лененото семе съдържа приблизително 2,8 грама фибри в една супена лъжица. Опитайте да добавите супена лъжица смляно ленено семе към ежедневно смути, купа овесени ядки или върху кисело мляко.
- Семена от чиа
В една супена лъжица семена от чиа има 4 грама фибри! Добавете семена от чиа към смутита, енергийни хапки, овесени ядки или опитайте да си направите пудинг с чиа.
- Бадеми
Бадемите съдържат повече фибри от почти всяка друга ядка! в една порция от приблизително 23 бадема съдържа 3 грама фибри.
- Овесени ядки
Овесените ядки съдържат 3 грама разтворими фибри на порция от половин чаша. Разтворимите фибри осигуряват много ползи за здравето. Те изтеглят вода в червата, а това може да помогне за омекотяване на изпражненията и поддържане на редовните движения на червата.
- Магнезий
В допълнение към храните по-горе, приемът на хранителни добавки с магнезиев цитрат е чудесен начин да стимулирате отпускането на мускулите на червата и да подпомогнете изчистването им.
- Сушени сливи
Сушените сини сливи, съдържат основни фибри за подпомагане на редовното изхождане. Сините сливи омекотяват изпражненията и подпомагат по лесното изхождане.
- Леща и нахут
Лещата не само е богата на растителни протеини – тя съдържа и фибри! Една чаша варена леща съдържа приблизително 13,1 грама фибри. Нахутът също е пълен с фибри, освен това е вкусен и универсален! Една чаша варен нахут съдържа приблизително 12,5 грама фибри. Можете да го добавяте към супи или салати, да си направите хумус или да го консумирате печен като хрупкава закуска!
- Джинджифил и чай от джинджифил
Джинджифилът подобрява кръвообращението и може да помогне за облекчаване на храносмилането. Опитайте да пиете една до две чаши чай от джинджифил дневно, за да поддържате здравето на червата!
Съвети за предотвратяване на запек
В допълнение към консумацията на храни, богати на фибри, следните навици могат да ви помогнат да поддържате здравето на червата си:
- Яжте влакнести храни
- Пийте много течности
- Бъдете активни
- Не пренебрегвайте желанието за изхождане
- Управлявайте и намалете стреса
- Осигурете си добра нощна почивка
- Създайте рутина за за редовно изхождане
Съчетаването на тези навици с богатата на фибри храна ще ви помогне да поддържате храносмилателното си здраве и да предотвратите запека. Все пак, ако имате продължаващи проблеми или съмнения, препоръчително е да потърсите медицинска консултация.
Източници:
- Vazquez Roque M, Bouras EP. Epidemiology and management of chronic constipation in elderly patients. Clin Interv Aging. 2015;10:919-930. Published 2015 Jun 2. doi:10.2147/CIA.S54304
- Qin HY, Cheng CW, Tang XD, Bian ZX. Impact of psychological stress on irritable bowel syndrome. World J Gastroenterol. 2014;20(39):14126-14131. doi:10.3748/wjg.v20.i39.14126