Известно е, че редовната консумация на чай осигурява множество ползи за здравето на човека. В света на чайовете, без съмнение най-популярният вид произлиза от растението Camellia sinensis, което е основата както за зеления, така и за черния чай. Други популярни чайове са лайка, джинджифил, мента, ройбос и шипка.
Разликата между черен, зелен, бял и чай матча
Съществуват над 150 различни сорта зелен чай на пазара, като всеки от тях има свои уникални качества. Разликата между различните видове чай, получени от растението Camellia sinensis, се определя от начина, по който се отглеждат, събират и обработват листата и пъпките.
- Черният чай се произвежда като листата на растението, които се берат и сушат на открито. Това стимулира ферментацията на листата. Полифенолите, известни като катехини, се окисляват, което довежда до покафеняване на чаените листа. Процесът на окисляване също така води до образуването на разнообразни ароматни и вкусови съединения. Недостатъкът е, че много от активните съединения в листата преминават в по-малко полезни форми.
- Зеленият чай, от друга страна, се прави от свежо нарязани листа, които се запарват леко. Парата предотвратява окислителната реакция, което държи изсушените листа зелени. Това позволява на зеления чай да запази по-голямата част от своите полезни съединения, сред които катехини и полифеноли. Оолонг чаят е частично окислен вариант, който съчетава характеристиките както на черния, така и на зеления чай.
- Белият чай се произвежда от неотворени пъпки, а не от листата на растението Camellia sinensis. Той има по-нежен вкус, бледожълт цвят и е с по-ниско съдържание на полифеноли и кофеин в сравнение с другите зелени чаени сортове.
- Докато белият чай е по-слаба форма на зеления чай, матча е изключително мощна форма. Той съдържа до 100 пъти по-високи нива на определени катехини в сравнение със зелен чай. За производството на матча, чаените растения се отглеждат на сянка в продължение на три седмици преди събирането на реколтата. След това листата се отрязват и се превръщат във фин прах. Матча притежава наситено зелен цвят и има свеж вкус. Този чай е по-лек и по-сладък от обикновения зелен чай.
8 популярни видове чай и ползите им за здравето
- Ползи за здравето от консумацията на зелен чай
Зеленият чай предоставя значителни ползи за здравето в сравнение с черния или белия чай. Това в голяма степен се дължи на високото съдържание на полифеноли в зеления чай. Най-важните полифеноли в зеления чай са катехините и другите флавоноиди. Изсушените листа на зеления чай съдържат около 8% до 12% полифеноли. Освен това, зеленият чай съдържа кофеин (3,5%) и теанин (4%). Това е уникална аминокиселина, която помага да се намалят някои от негативните ефекти на кофеина, като същевременно стимулира усещането за спокойствие, яснота на ума и концентрираност. Консумацията на зелен чай има защитни ефекти срещу сърдечно-съдови заболявания, хронични заболявания и има положително влияние върху имунното здраве и контрола на наднорменото тегло.
- Ползи за здравето от консумацията на черен чай
Черният чай има високо съдържание на кофеин, около 50 милиграма за една чаша. Това е приблизително половината от съдържанието на кофеин в една чаша кафе. Освен кофеин, черният чай е богат източник на танини.
Танините са полифеноли, които се комбинират, образувайки големи молекули. Таниновите съединения, наречени теафлавини и теарубигини, са ефективни антиоксиданти. Изследванията показват, че екстрактите от черен чай подпомагат здравето на сърдечно-съдовата система и намаляват нивата на холестерол.
- Ползи за здравето от консумацията на чай от лайка
Този чай се приготвя от цветовете на растението лайка (Matricaria chamomilla). Този чай се използва като билков лек от хилядолетия и се използва за облекчаване на стомашно-чревни проблеми и за подпомагане на съня. Лайката има положителен ефект върху антиоксидантния статус на организма и контрола на кръвната захар. Освен това, чаят подобрява настроението, насърчава усещането за спокойствие и намалява дискомфорта в ставите.
- Ползи за здравето от консумацията на чай от джинджифил
Джинджифилът (Zingiber officinale) е изключително полезно растение, което се използва както като кулинарна съставка, така и под формата на чай или хранителна добавка. Това е едно от най-добре изучените лечебни растения в света с над 5000 научни изследвания. Използва се за облекчаване на проблеми с храносмилането като например газове и спазми. Тези здравословни ефекти на джинджифила се дължат на богатото му съдържание на ароматни съединения.
Ето кратък списък на основните ползи от употребата на джинджифил:
- Настинка и грип: Джинджифилът е изключително полезен за подпомагане на имунната функция и за облекчаване на някои от симптомите на вирусни инфекции. Чаят от джинджифил е чудесен избор, когато искате да се затоплите и да се почувствате по-добре.
- Гадене, повръщане и морска болест: Клинични проучвания показват, че джинджифилът може да помогне при стомашно-чревни и други симптоми, свързани с морска болест, бременност, химиотерапия и други.
- Възпаление и ставни проблеми: Джинджифилът има силно противовъзпалително действие, което може да помогне за облекчаване на дискомфорта в ставите.
- Главоболие: Джинджифилът може да помогне за облекчаване на главоболието.
- Менструални крампи: Джинджифилът може да помогне за облекчаване на дискомфорта при менструалните крампи.
- Метаболитен синдром: Множество изследвания показват, че джинджифилът може да подпомогне метаболизма, контрола на кръвната захар, намаляването на теглото и нивата на холестерола.
- Ползи за здравето от консумацията на чай Комбуча
Комбуча е чай, който се приготвя от манджурска гъба. Традиционният процес на приготвяне на комбуча включва вземането на плоска гъба, която преминава през процес на ферментация в черен или зелен чай заедно с малко захар или друг въглехидрат в продължение на около седем дни. По време на ферментацията се образува богата на пробиотици и антиоксиданти напитка, която предоставя множество ползи за здравето. Пробиотиците, които се образуват по време на ферментацията на комбуча, подпомагат здравословната бактериална флора в храносмилателната система. Те могат да помогнат за балансиране на храносмилателната функция и поддържат защитните функции на имунната система.
Също така, Комбуча е богата на антиоксиданти, които помагат в борбата със свободните радикали и намаляват оксидативния стрес. Напитката има положителен ефект върху здравето на сърцето, имунната функция и намаляване на риска от някои хронични заболявания.
- Ползи за здравето от консумацията на мента
Този билков чай се приготвя от листата на растението мента. Освен че се консумира като релаксираща напитка, ментовият чай се използва като народен лек за много различни здравословни състояния. Той действа благоприятно върху здравето на храносмилането, помага при настинки, главоболие, менструални болки и много други.
- Ползи за здравето от консумацията на чай Ройбос
Ройбос е билков чай, приготвен от листата на растението Aspalathus linearis. Това е храст, който се среща в Африка. Известен е със своя червен цвят, приятен вкус и много ползи за здравето. Ройбосът не съдържа кофеин и е богат на антиоксиданти, които могат да помогнат за предотвратяване на сърдечни заболявания, хронични заболявания и други проблеми, свързани с възрастта. Два от антиоксидантите в чая от ройбос — нотофагин и аспалатин, също подпомагат защитните функции на имунната функция.
- Ползи за здравето от консумацията на чай от шипка
Този билков чай се приготвя от изсушени или натрошени шипки —- плодовете на растението Rosa canina. Шипките са добър източник на витамин С, както и на много флавоноиди и други полифеноли. Комбинацията от витамин С и флавоноиди в шипката може да укрепи кръвоносната, сърдечно-съдовата и имунната система. Редовната консумация на чай от шипка поддържа здравето на ставите.
Източници:
- Sokary S, Al-Asmakh M, Zakaria Z, Bawadi H. The therapeutic potential of matcha tea: A critical review on human and animal studies. Curr Res Food Sci. 2022 Nov 23;6:100396.
- Tenore GC, Daglia M, Ciampaglia R, Novellino E. Exploring the nutraceutical potential of polyphenols from black, green and white tea infusions – an overview. Curr Pharm Biotechnol. 2015;16(3):265-71
- Zhao T, Li C, Wang S, Song X. Green Tea (Camellia sinensis): A Review of Its Phytochemistry, Pharmacology, and Toxicology. Molecules. 2022 Jun 18;27(12):3909.
- Chen J, Zhang Z, Yu P, Gan W, Ren K, Zhang F, Chen F, Wang M, Bao J, Wang T. Beneficial effects of green tea on age related diseases. Front Biosci (Schol Ed). 2020 Jan 1;12(1):70-91.
- Brimson JM, Prasanth MI, Kumaree KK, et al. Tea Plant (Camellia sinensis): A Current Update on Use in Diabetes, Obesity, and Cardiovascular Disease. Nutrients. 2022 Dec 21;15(1):37.
- El Mihyaoui A, Esteves da Silva JCG, Charfi S, et al. Chamomile (Matricaria chamomilla L.): A Review of Ethnomedicinal Use, Phytochemistry and Pharmacological Uses. Life (Basel). 2022 Mar 25;12(4):479.
- Zemestani M, Rafraf M, Asghari-Jafarabadi M. Chamomile tea improves glycemic indices and antioxidants status in patients with type 2 diabetes mellitus. Nutrition. 2016 Jan;32(1):66-72.
- Nikkhah Bodagh M, Maleki I, Hekmatdoost A. Ginger in gastrointestinal disorders: A systematic review of clinical trials. Food Sci Nutr. 2018 Nov 5;7(1):96-108.
- Unuofin JO, Masuku NP, Paimo OK, Lebelo SL. Ginger from Farmyard to Town: Nutritional and Pharmacological Applications. Front Pharmacol. 2021 Nov 26;12:779352. Kim S, Cheon C, Kim B, Kim W. The Effect of Ginger and Its Sub-Components on Pain. Plants (Basel). 2022 Sep 2;11(17):2296.
- Ballester P, Cerdá B, Arcusa R, et al. Effect of Ginger on Inflammatory Diseases. Molecules. 2022 Oct 25;27(21):7223.