След като научихте най – важното за алкално – киселинния баланс и рисковете от повишената киселинност на организма, е време да обсъдим стъпките, които всеки от нас може да предприеме, за да алкализира тялото си. Придържането към алкална диета е едната страна на монетата. За да сте наистина сигурни, че правите положителна промяна е необходим цялостен холистичен подход.
Навременното адресиране на проблема е много важно, тъй като съвременното общество е сериозно засегнато от ацидозата. До голяма степен това се дължи на динамичните промени в начина на живот и диетата. Поддържането на оптимални pH нива осигурява на организма здраве и виталност и предотвратява развитието на редица здравословни проблеми.
Специфики на алкалната диета
Концепцията за алкалното хранене възниква още в средата на 19-ти век. Основната хипотеза, на която се базира алкалната диета е, че метаболитните отпадъци от храните могат да бъдат алкални или киселинни. Идеята е, че именно те имат пряко въздействие върху алкално – киселинния баланс на организма. В миналото, алкалната диета е била използвана за предотвратяване на камъни в бъбреците и инфекции на пикочните пътища. Днес диетата е предмет на отворена дискусия и има както поддръжници, така и опоненти.
Основната идея на алкалната диета е, че повишаването на приема на алкализиращи храни, за сметка на киселинните, има положително въздействие върху pH нивото на организма. Както коментирахме в първата част на статията, тази идея се подкрепя от факта, че храните с висок PRAL (potential renal acid load) понижават pH на слюнката и урината, а храните с нисък PRAL го повишават. Тоест, нискокиселинните метаболитни отпадъци алкализират тялото.
Според алкалната диета, поддържането на този крехък баланс се осъществява посредством спазване на съотношение между алкалните и киселинните храни 70 – 30% или 80 – 20%. Тоест, този хранителен режим не изключва напълно киселинните храни, а просто ограничава приема им. 100% алкалната диета не е здравословно решение. Въпреки това, има определени групи храни, които е най – добре изобщо да не консумирате. Такива са:
- Захар и захарни изделия
- Полуфабрикати
- Транс мазнини
- Пържени храни
Не се препоръчват и алкохола, цигарите и кофеиновите напитки.
Високо – киселинни храни
- Повечето млечни продукти, включително прясно мляко, кашкавали и сирена
- Риба и морски дарове
- Храни с високо съдържание на натрий
- Пресни и преработени меса
- Храни, съдържащи скорбяла
- Газирани напитки
- Високопротеинови храни
- Шоколад
По – полезната алтернатива на храните с ниско pH
За хората, които са свикнали на високоцкиселинна диета, преходът може да бъде труден. Затова е важно да анализирате хранителните си навици и да подберете по – здравословни киселинни продукти:
- Месо с органичен произход, от свободно отглеждани животни
- Млечни продукти с органичен произход
- Мед и кленов сироп
Въпреки че тези храни са киселинни, те са много по – добра алтернатива от продуктите, които са напълно противопоказни.
Алкални храни
- Плодове
- Зеленчуци, особено зеленолистни
- Соя
- Кисело мляко
- Подправки, с изключение на сол, горчица и индийско орехче
- Боб и леща
- Пълнозърнести храни, включително просо, киноа, амарант
- Билкови чайове
- Зехтин
- Авокадо
- Кореноплодни зеленчуци
- Водорасли
- Сурови ядки
- Комбуча
Допълнителни насоки за алкализиране на тялото
Освен диетата, има и някои други неща, които можете да направите, за да подобрите алкално – киселинния баланс в организма си.
Редуциране на стреса
Всяка активност, която ви помага да се справяте по – добре с ежедневния стрес и редуцира нивата му е отлично средство за алкализиране на тялото. Независимо дали ще четете книга, ще гледате филм, ще спортувате или ще сте навън с приятели, дейностите, които ви правят щастливи допринасят за поддържане на доброто здраве. Затова се старайте ежедневно да отделяте по малко време за любимо свое занимание.
Физическа активност
Движението и потенето помагат за изхвърлянето на киселинните отпадъци от тялото. Редовната физическа активност подобрява метаболизма, насърчава перисталтиката и действа благоприятно върху психо – емоционалното състояние. В допълнение, спортът и активното движение повишават имунитета и помагат за поддържане на здравословно тегло. СЗО препоръчва минимум от 30 минути умерена физическа активност дневно за поддържане на тонуса и виталността.
Дълбоко дишане
Вече разбрахте колко важно е дишането за поддържане на алкално – киселинния баланс. Все пак всяка клетка в човешкото тяло се нуждае от кислород, за да функционира. Днес обаче, повечето хора дори и не се замислят за дишането си. Спазването на натоварени графици и препускането през динамичното ежедневие не ни оставя никакво време да се замислим дали дишаме правилно. Точно затова голяма част от съвременните хора дишат много плитко. Колкото и странно да звучи, това е самата истина.
Замислете се ! Как дишате вие точно в този момент? Плитко и учестено или дълбоко и бавно? Вероятно отговорът е плитко и учестено… Според данните от различни научни изследвания, организмът има нужда от едва 30 секунди целенасочени дихателни упражнения за дълбоко дишане, за да окаже положителен ефект върху алкално – киселинния баланс.
Лимфодренаж
Лимфодренажът е съвременен масажен метод за стимулиране работата на лимфната система. Терапията е напълно безболезнена и насърчава ендогенните механизми за детоксикация и пречистване на организма. Лимфната система има отношение към функционирането на кардиоваскуларната система, храносмилането, респираторния тракт и имунната система.
Друг начин за стимулиране на лимфната система е сухото четкане. То насърчава циркулацията на кръв и лимфа и по този начин помага за премахването на киселинните отпадъци. В допълнение, сухото четкане тонизира кръвоносните съдове, почиства кожата и подобрява кръвоснабдяването.
Ежедневни навици
Има някои неща, които са се доказали като изключително ефективни в поддържането на добро здраве и редуциране на киселинността.
Така например, ежедневната консумация на чаша вода с резен лимон, сутрин след ставане засилва метаболизма, осигурява по – добра хидратация и снабдява тялото с енергия и свежест. Прясно изстисканият във вода лимон подобрява насищането на организма с кислород , стимулира секрецията на ензими и спомага естествените процеси на детоксикация.
Друг метод за алкализиране на организма е приема на сода бикарбонат. Колкото и невероятно да звучи, содата има моментален ефект. Достатъчно е да разтворите 1 чаена лъжичка сода в чаша с вода и да я изпиете сутрин на гладно, най – добре веднага след събуждане. Това балансира pH на тялото и повишава енергията. Ако решите да изпробвате тази техника за алкализиране, е важно да обърнете внимание на содата, която купувате. Уверете се, че тя не съдържа тежки метали и други примеси, а е 100% чиста.
Пиенето на алкална вода също оказва благотворен ефект върху здравето и регулира стойностите на pH. Алкалната вода е с по – високо pH ниво от трапезната, което ѝ помага да неутрализира киселините в тялото. Друга напитка, която алкализира тялото е Комбуча. Естествено ферментиралият чай балансира вътрешния pH баланс и спомага пречистването на черния дроб от токсини. На нашия сайт можете да прочете повече за незаменимите ползи от редовната консумация на Комбуча.
Финални думи
Алкалната диета се фокусира върху консумацията на пресни храни и разнообразие от свежи плодове и зеленчуци, като в същото време ограничава приема на преработени храни. Режимът позволява и консумация на малки количества животински протеин и млечни продукти, за предпочитане от органичен произход. По този начин диетата осигурява на организма широк спектър от ценни хранителни вещества, без да го затормозява с вредни вещества и токсини. Независимо дали ще спазвате алкалната диета стриктно, или ще решите да я модифицирате в известна степен, изключването на вредни храни и увеличаването на полезните със сигурност ще подобри здравословното ви състояние значително!