Докато имунитетът все още е тема номер едно, искаме да обърнем внимание на един важен аспект за оптималното здраве – алкално-киселинният баланс. Днес ще поговорим защо той е толкова съществен и защо задължително трябва да консумираме алкални храни и напитки.
Алкалната диета накратко
Алкалната диета е една от най-предпочитаните в днешно време. Тя се базира на идеята, че храната, която консумираме оставя алкален или киселинен отпечатък в телата ни. Доказано е, че твърде високата киселинност създава предпоставки за някои заболявания и здравословни проблеми. Тя се свързва с повече възпалителни процеси, гъбични инфекции и предпоставка за деминерализация.
Високата киселинност се смята за основна причина за остеопороза и някои ракови заболявания. За сметка на това, алкалните храни регулират нивата на кръвната захар, подпомагат свалянето на излишни килограми и имат цялостен противовъзпалителен ефект.
Какво е алкално-киселинен баланс
Най-просто казано, за да може тялото да функционира правилно, в кръвта трябва да се съдържат балансирани количества на алкални и киселинни съединения. Взаимоотношението между тези съединения определя личния ни алкално-киселинен баланс.
Важно е да знаете, че различните системи в тялото имат различни нива на алкалност и киселинност. Като цяло, тялото ни е в ниските граници на алкалност, когато е здраво. Стомахът, от друга страна, е силно киселинен. Урината и слюнката също имат свой алкално-киселинен баланс. Експертите смятат, че да се промени pH на кръвта е почти невъзможно. За сметка на това, храната пряко влияе на алкално-киселинния баланс на слюнката и урината. Тяхното измерване може да ни даде ценна информация за цялостното ни здраве.
Храната и алкално-киселинният баланс
Идеята за храната като модулатор на алкално-киселинния баланс идва от разбирането за това как работи метаболизма ни. Когато една храна е „изгорена“, тя може да остави киселинни, алкални или неутрални следи в тялото. Тези следи оказват въздействие върху pH нивата и повлияват цялостното ни здраве.
Това разбиране за метаболизма и алкално-киселинния баланс води до разделянето на храните в три основни категории:
Киселинни – месо, риба, млечни продукти, яйца, зърнени култури, алкохол;
Неутрални – естествени мазнини, плодови захари и въглехидрати;
Алкални – ядки, плодове и зеленчуци.
Защо киселинната среда е опасна за здравето
При консумацията на твърде много киселинни храни, в тялото се натрупват киселинни „следи“. Тъй като тялото се стреми да балансира pH средата си, то се опитва да неутрализира повишената киселинност. Това се случва чрез редица механизми. Ако киселинността не спадне, организмът започва да извежда важни минерали от органите, за да я балансира. Това води до деминерализация и може да е причина за появата на някои дефицити.
Високата киселинност се свързва със следните симптоми:
- Преумора;
- Лошо храносмилане;
- Лош дъх;
- Нарушен баланс на чревната микрофлора;
- Болки в мускулите и ставите;
- Обилно изпотяване;
- Крампи;
- Гъбични инфекции;
- Мигрени;
- Кожни проблеми.
Киселинната среда е перфектна за развиването на редица бактерии, вируси и гъбички. Тя промотира възпалителните процеси и забавя редица нормални телесни функции.
Ето защо е важно да се храним с алкална храна и да подпомагаме нормалните pH нива на тялото. А какви са те? Оптималното pH на кръвта при здрав организъм е средно 7.2. Измерването му с ленти за урина или слюнка ще покаже по-ниски нива – около 6.6 до 6.8, защото в тях се съдържат определени количества протеини, които увеличават киселинността.
Алкални храни и напитки
И така, след като знаете защо е важно да регулираме нивата на киселинност в тялото, нека видим кои са въпросните алкални и киселинни храни. Тук ще споменем само няколко сред тях, които са богати и на други хранителни вещества. Ако искате да преминете към алкална диета, може да прочетете повече за алкализирането на организма тук.
Зеленолистни зеленчуци
Освен че алкализират тялото, зеленолистните са богати на антиоксиданти и ценни минерали. Включете в менюто си повече спанак, маруля, айсберг, кейл, рукола, както и свежи подправки, като магданоз, копър, босилек и розмарин.
Броколи и карфиол
Кръстоцветните са богати на фитохимикали и минерали. За да извлечете максимума от тях, ги пргответе с много подправки на фурна или на пара. Готвенето им със сирена и тежки сосове не е оптимално за здравето.
Цитрусови плодове
Може да ви се струва странно, че именно тези плодове попадат в категорията на алкални храни. Да, те имат по-кисел вкус, особено лимонът и лаймът, но пък алкализират организма и го даряват с редица витамини. Най-изобилен в цитрусите е витамин С, който не просто повишава имунитета. Той служи като антиоксидант и е прекурсор за производството на колаген.
Водорасли и морска сол
Растителните продукти, които идват от океаните, както и морската сол също имат алкализиращ ефект върху организма. Добавете ги към любимите си супи или салати и се насладете на всички ползи от тях. Водораслите съдържат големи количества минерали, които се грижат за цялостното ви добро здраве.
Кореноплодни зеленчуци
Цвеклото, всички вариации на картофите, морковите и корените на лотоса са чудесен начин да алкализирате организма си. Важно е да не ги готвите прекалено дълго, за да не губите ценните им вещества. Комбинирайте ги със зеленолистни, тахан и авокадо и получавате чудесно веган ястие.
Ядки
Ядките са богати на полезни мазнини, витамини и минерали. За да се насладите на всички ползи от консумацията им, избирайте сурови ядки и предварително ги накисвайте. Всички хранителни продукти, които се приготвят от ядки също имат алкализиращ ефект – тахани, сурови десерти и мазнини. Важно е да не ги обработвате термично.
Комбуча
Няма как да пропуснем любимата ни пробиотична напитка. Освен че дарява организма с полезни бактерии, редица витамини и множество антиоксиданти, комбуча има и алкализиращ ефект. Както вече знаете, можете да я консумирате директно, да я влагате в смутита, лимонади и дори десерти.
А нашата селекция от Комбуча Лайф напитки ще задоволи всеки вкус. Сега можете да се насладите на комбуча и в био вариант. Разгледайте онлайн магазина ни и изберете една или повече напитки.
Не забравяйте, че оптималната алкализация включва добра хидратация, достатъчно движение и поне 7 часа сън на денонощие.