Плодовете на растението бъз имат красив тъмно лилав цвят и растат на дървото Sambucus. Тези плодове се използват от хиляди години за подпомагане на лечението на вирусни инфекции на горните дихателни пътища. Бащата на медицината, Хипократ, нарича бъза своя „сандък с лекарства“. Във фолклора и историята, бъзът е много повече от обикновено плодоносно дърво.
В Северна Европа бъзовите дървета са били почитани като дарове на Богинята Майка, за която се е смятало, че живее вътре в растението. В Шотландия и Ирландия хората са вярвали, че растенията защитават горите и хората, които се грижат за тях. Те са били засаждани из цяла Европа, за да защитават градините и домовете на хората. Днес бъзовите дръвчета присъстват в почти всички страни по света и се използват заради лечебните си свойства.
Здравословни ползи на бъза
Бъзът, научно известен като Sambucus nigra, е растение с дълга история на употреба в народната медицина. Той е известен със своите многобройни здравословни ползи. Бъзът се счита за богат източник на антиоксиданти, включително витамин С и флавоноиди, които помагат на организма да се бори срещу свободните радикали и подобряват имунната система. Този растителен екстракт се използва за подпомагане на симптомите на простуда и грип, като се вярва, че има противовъзпалителни и противовирусни свойства. Бъзът също така може да подпомогне здравето на кожата, като се прилага външно за облекчаване на раздразнения и възпаления. Може да се използва като допълнителен източник на фибри, витамини и минерали.
Ефективността на бъза върху имунното здраве
Цветята и плодовете от бъз се използват по целия свят за облекчаване на симптомите на настинка и кашлица и за укрепване на имунната система. Въпреки че плодовете изглеждат измамно сладки и сочни на дървото, те не са особено вкусни за директна консумация. В някои случаи, ако не са напълно узрели, те могат да бъдат дори отровни. Извличането на екстракта от бъз премахва всички токсични свойства, което го прави годен за консумация. При нагряване тези полусладки плодове придобиват лечебни свойства. Те не само са богати на антиоксиданти като витамин С, но имат антимикробни свойства, които повишават имунното здраве.
Най-важната характеристика на растението е наличието на съединения, които физически блокират респираторните вируси да нахлуят в нашите клетки. Клиничните изследвания показват пряката противовирусна активност на бъза. Растителния екстракт блокира рецептора на нашите клетки, който грипният вирус използва, за да се прикрепи и атакува. Изследвания върху животни показват, че бъзът вероятно е най-ефективен при превенцията и ранната терапия на респираторни вируси. Поради тази причина някои хора започват да приемат хранителни добавки от бъз ежедневно в началото на есента. По този начин те могат да предотвратят развитието на състояния като грип и други вирусни респираторни заболявания.
Срещу грипния щам H1N1 сиропът от бъз показва ефективност, сравнима с Tamiflu. Като антиоксидант, той помага за почистването и премахването на остатъците от вирусни частици, които проникват в нашите клетки и причиняват дисфункция. Тези остатъци се наричат още свободни радикали и могат да причинят симптоми като треска, кашлица и болка.
Как да оптимизираме приема на добавките с бъз?
Бъзът е растителен дар, който се отличава с множество здравословни предимства, които допринасят за поддържането на силна имунна система и общо благополучие.
Използва се широко за профилактика на грипоподобни заболявания. Приеман в ежедневната диета по време на грипния сезон, той допълва ефективността на витамин D3 в борбата с грипните вируси. При хората с по-висок риск от усложнения при грип, сиропът от бъз може да бъде използван като част от профилактиката, укрепвайки имунната система и подсилвайки защитните сили на организма.
Бъзът се предлага в няколко различни форми — сиропи, таблетки за смучене и капсули, които могат да бъдат включени в ежедневната ви здравословна рутина. При най-малките деца и хората, които имат затруднения с преглъщането на таблетки, течният вариант под формата на сироп е предпочитателен. Въпреки това, внимание трябва да бъде обърнато към съдържанието на захар в продуктите.
При избора на продукти със съдържание на бъз е важно да се обръща внимание на съдържанието на захар. Най-висококачественият бъз произлиза от диворастящи растения, които се събират в точния момент на зреене, като се оптимизира слънчевата светлина и се избира само малка част от растението. Тези условия на събиране гарантират по-високо съдържание на хранителни вещества и антиоксиданти.
Комбинацията между бъз и напитката комбуча има синергичен ефект и оказва силна подкрепа на имунната система. Комбуча съдържа пробиотични култури и ензими, които подпомагат храносмилателния процес и баланса на бактериите в храносмилателната система. Тя е известна със своите противовъзпалителни и детоксикиращи свойства, които допринасят за общото ни здравословно състояние. Бъзът допълва този процес, тъй като е богат на антиоксиданти, които се борят със свободните радикали и помагат в предотвратяването на възпаления в организма. Той също така стимулира имунната система, правейки я по-силна и устойчива срещу различни инфекции и болести. Комбинирани, тези две съставки допринасят за укрепването на организма и подобряването на неговата способност да се бори с външни заплахи.
Сега е подходящото време да предприемете стъпки към засилване на вашата имунна защита. Включете към вашата аптечка есенен имуностимулиращ комплекс от витамини, минерали, растителни екстракти в комбинация с освежаващите напитки от продуктовата гама на Комбуча Лайф®.
Източници
- Medical Herbalism: The science principles and practices of herbal medicine. Hoffmann, David. Rochester, Vt.: Healing Arts Press, 2003.
- Kinoshita E, Hayashi K, Katayama H, Hayashi T, Obata A. Anti-influenza virus effects of elderberry juice and its fractions. Biosci Biotechnol Biochem. 2012;76(9):1633-1638.
- Roschek B Jr, Fink RC, McMichael MD, Li D, Alberte RS. Elderberry flavonoids bind to and prevent H1N1 infection in vitro. Phytochemistry. 2009;70(10):1255-1261.
- The Institute of Functional Medicine. The Functional Medicine approach to Covid-19: Virus-specific nutraceutical and botanical agents. Updated April 7, 2020
- Barak V, Halperin T, Kalickman, I. The effect of Sambucol, a black elderberry-based, natural product, on the production of human cytokines: I. Inflammatory cytokines. Eur Cytokine Netw. 2001;12(2):290-296.
- Ramani T, Auletta CS, Weinstock D, et al. Cytokines: The good, the bad, and the deadly. Int J Toxicol. 2015;34(4):355-365.
- University of Sydney. (2019, April 23). Elderberry compounds could help minimize flu symptoms, study suggests. ScienceDaily. Retrieved October 15, 2020, from www.sciencedaily.com/releases/2019/04/190423133644.htm