Всеки от нас инстинктивно се грижи за чистотата на тялото си, сутрин ставаме и мием ръцете, лицето и зъбите си. В хода на деня редовно се дезинфекцираме, ежедневно мием тялото си и поддържаме свежестта на косата си. Поддържането на добра лична хигиена и прилежен външен вид са едно от първите неща, на които ни учат още в ранно детство. Замисляли ли сте се, обаче, дали това е достатъчно за да бъдете наистина чисти? Всъщност, външността на човек е само върха на айсберга. За да спазваме една наистина здравословна персонална хигиена е необходимо да обърнем сериозно внимание на вътрешната чистота на организма. Наличието на паразити в организма е сериозна здравна заплаха. Затова днес ще се фокусираме върху превенцията от заразяване и ще обсъдим какво може да се предприеме, за да бъде тялото по-устойчиво на инвазии от паразити.
Какво представляват паразитите
Коренът на думата паразит е латински и в превод означава „такъв, който се храни от чужда трапеза“. Биологичното значение на паразитите е именно такова. Те пребивават в тялото на приемника, поглъщайки приетата от него енергия, червени кръвни телца, есенциални нутриенти и в по-голямата част от случаите излъчват токсини. В известен смисъл паразитите са хищници, които бавно убиват заразения ако не бъдат взети мерки. Паразитите могат да бъдат временно (комари и други насекоми) или постоянно пребиваващи (глисти, тении и др.). Също така съществуват „външни“ – екто (въшки, бълхи, кърлежи и др.) и „вътрешни“ – ендо (тении, глисти и др.) паразити. В случая ще говорим за ендопаразитите и техните вреди за организма. Паразитите при нас, хората, най-често обитават:
- Червата
- Черния дроб
- Сърцето
- Кръвта
- Мускулите
- Белите дробове
- Панкреаса
- Мозъка
- Очите
Най – често срещани паразити при хората
- Аскариди
- Острици
- Трематоди
- Чернодробен метил
- Анкилостоми
- Гиардия (Giardia lamblia)
- Тении
- Глисти или кръгли червеи
- Различни видове камшичен червей (вкл. Трихомонада) и др.
Симптоми на паразитна инвазия
Симптомите на паразитозата са разнообразни и варират според вида причинител. Все пак най-разпространените оплаквания включват:
- Скърцане със зъби (бруксизъм)
- Неспокоен сън, хъркане
- Неконтролируем глад през нощта
- Захарен глад
- Пълнеене или неестествено отслабване
- Загуба на апетит
- Болки в корема, стомашно-чревни разстройства, подуване
- Авитаминоза (особено вит. А, В12)
- Проблеми с кожата
- Алергии
- Рефлукс и/или повръщане
- Упорита кашлица
- Сърбеж в областта около ануса (при нежния пол и във влагалището)
- Главоболие, понякога и световъртеж
- Вагинални инфекции
- Загуба на енергия, хронична умора
- Емоционални неразположения, в тежки случаи депресивни състояния
- Лошо настроение и дразнимост
- Проблеми с опорно-двигателния апарат и мускулни болки
- Кървене на венците
- Отслабен имунитет
- Метаболитна дисфункция и др.
За съжаление вероятността да сте „хазяин“ на паразити е немалка. Въпреки че в страните от третия свят и местата с нисък стандарт на живот процентът на заразените с паразити е по-голям, патогенни микроорганизми съществуват навсякъде. Според данни на Световна здравна организация (СЗО) 70-80% от хората по света са гостоприемници на един или няколко вида паразити. Ако се съмнявате, че може да имате паразити, непременно се консултирайте с личния си лекар и си направете изследвания (кръвни проби, фецес диагностика, тестване на урина и вагинален секрет).
Съвети за предпазване от паразити
Както вече разбрахме, паразитите могат да бъдат сериозна заплаха за здравето. Въпреки, че има множество потенциални преносители на паразити и е невъзможно (и не е необходимо) да живеем в стерилна среда, можем да следваме някои хигиенни правила, за да се предпазим:
Лична хигиена
Първата стъпка към превенцията е редовното миене на ръце. Както многократно са ви казвали, когато сте били малки – мийте си ръцете преди всяко хранене! Освен това избягвайте да докосвате очите и устните си, особено когато сте навън.
Храната като преносител на паразити
- Плодове и зеленчуци. Популярен начин за внасяне на вредни организми в дома си е чрез храната. Пресните плодове и зеленчуци са естествен преносител и затова е изключително важно да ги мием правилно. Старайте се да ги изплаквате обилно с течаща вода, а при тези, с твърда обвивка може да обтривате с грапавата страна на чиста домакинска гъбка, отредена за такава цел. Желателно е да накисвате плодовете и зеленчуците в разтвор от студена вода и хлебна сода, ябълков оцет или сол. По този начин вероятността да се отървете от ларви и яйца на паразити значително се увеличава и се неутрализират остатъците от токсини и пестициди. След накисване непременно измийте продуктите под течаща вода и почистете съда/мивката с препарат.
- Риба и месо. Друг разпространен начин за поглъщане на патогенни микроорганизми с храната е чрез консумацията на месо и риба, които не са преминали термична обработка. За любителите на алангле специалитети е желателно да преосмислят предпочитанията си и да се пренасочат към добре сготвените ястия.
- Вода. Пиенето от открити водоеми също е потенциална заплаха, тъй като във водата лесно попадат патогени и микроорганизми. Друг начин за заразяване чрез водата е къпането в застояли басейни, където притокът на свежа вода е слаб или несъществуващ. В такива водоеми патогенните микроорганизми проникват в тялото през лигавиците, носа или при случайно поглъщане на вода. По-безопасно е да избирате течащите, пълноводни реки и морето, вместо язовири, езера и мътни води.
Хигиена на домашните любимци
Домашните любимци, особено тези, които излизат навън са естествен разпространител на паразити. Те контактуват с други представители на животинския свят, които могат да са преносители на паразити и ровят в почвата, която често е заразена от фекалиите на други животни. Дори и животните, които не напускат пределите на дома ни пак носят потенциална заплаха. Те редовно идват да ни посрещнат на врата, отъркват се в обувките и крачолите ни и по този начин са изложени на непосредствен риск от заразяване с паразити, които сме внесли отвън. Затова е много важно да поддържаме хигиената на четирикраките си приятели и редовно да ги обезпаразитяваме. След разходка, задължително мийте лапичките и муцунките на любимците си или ги изтривайте със специални мокри кърпички за домашни животни.
Други
Както вече споменахме, дори животните, които не напускат пределите на дома ни могат да бъдат преносители на паразити. Освен, че могат да се заразят от обувките ни, те могат да взаимодействат с и с микроорганизми, попаднали върху гумите на бебешка количка, колело, тротинетка, ролери и изобщо всякакви превозни средства и детски играчки, които са били в досег със земята, тревата, пръста и пясъка. Добра идея е да помещавате такива вещи извън дома си, например в гараж или маза и редовно да ги почиствате и дезинфекцирате.
В следващата част на темата очаквайте
Хигиената е една част от предпазването. Основната задача в борбата срещу паразитите се възлага на организма и особено на червата. Във втората част на статията ще обсъдим ползата от пробиотиците и какво да консумираме, за да подсилим имунните функции на организма. Подготвили сме списък с противопаразитни храни, както и няколко ефективни метода за прочистване на организма от нежелани „квартиранти“.