Цветът от бъз е един от най-вкусните и полезни цветя, които се срещат по нашите ширини. Екстрактът от това растение се влага в различни натурални лекарства и традиционни лекове. Защо създадохме специална Комбуча Лайф с това растение – разберете тук.
Растението бъз е от рода Sambucus с повече от 2 дузини идентифицирани видове по целия свят. Идентифицирането на видовете и общите имена често се отнасят до региона, в който тези растения типично се срещат. Няколко вида бъз включват: Sambucus nigra – черен бъз / европейски бъз, бъз Sambucus mexicana – мексикански бъз, Sambucus racemosa – европейски червен бъз, Sambucus australasica – жълт бъз, Sambucus adnata – азиатски бъз джудже.
Различните видове бъз имат плодове, които се различават по цвят от черен или синкавочерен до червен и дори жълт или бял. Цветът на бъза е бял до бледо кремав на цвят. Въпреки че растението се среща в цял свят, най-типично е за северното полукълбо, като има най-малко 10 идентифицирани вида само в Северна Америка.
Ползи за здравето от цветовете на бъза
Бъзовият цвят се използва в традиционната медицина по целия свят в много различни култури поради своите антисептични и противовъзпалителни свойства. Най-често се използва при настинки и грип, инфекции на синусите и други дихателни смущения.
Като добавка, бъзът също има диуретични и слабителни свойства и е полезен за облекчаване на запек. Цветът от бъз има антибактериални и антивирусни свойства и може също да помогне за облекчаване на някои алергии и да засили функционирането на имунната система.
Локално използван, бъзът може да помогне за намаляване на болката и подуването при някои артритни форми.
Орално прилаган, бъзът може да се използва като натурална вода за уста, за различни гаргари и за подобряване здравето на устната кухина. Цветът от бъз също намалява нивата на кръвната захар, много подобно на начина, по който действа инсулинът.
Активни съставки в бъзовия цвят
Цветовете от бъз са богати на биофлавоноиди, най-вече флавони и флавоноли, които са най-известни със своето антиоксидантно, противораково, противовъзпалително и антибактериално свойство. Най-разпространените флавоноли в бъза са кверцетин, изокверцитрин и антоцианини, които също имат антивирусни свойства.
Бъзовият цвят също така съдържа хлорогенни киселини, като канелена киселина, които могат да помогнат при алергии, да регулират нивата на глюкоза в кръвта и да имат слабително действие върху тялото.
Тритерпеноиди, особено β-амирин, еритродиол и олеанолова киселина, също се срещат в бъза. Тези тритерпеноиди предлагат различни ползи за здравето, включително обезболяващи, противовъзпалителни и противоракови ефекти.
Как да приемате цвят от бъз
Бъзовият цвят може да бъде изсушен за по-късна употреба или може да бъде накиснат или сварен в напитка. Докато цветовете и плодовете на бъза са безопасни за консумация, листата, клонките и корените са токсични и могат да доведат до натрупване на отровен цианид в тялото.
Друг лесен и приятен начин да си набавите всички ползи от консумацията на бъзов цвят е като пиете редовно Комбуча Лайф Бъз. Напитката съдържа екстракт от цветовете на растението, както и екстракт от жасмин. Сама по себе си комбуча е богата на пробиотици и флавоноиди. В комбинация с цвят от бъз, напитката добива нежен флорален вкус, а съставът й значително се обогатява.