В сезона на прясната, свежа лавандула не можем да я изключим от менюто си. Тази билка не просто ухае прекрасно. Тя има доказан успокояващ ефект върху нервната система и стимулира имунната ни система. Всичко това се дължи на наличните в нея етерични масла и флавоноиди.
Когато консумираме лавандулата, част от полезните й вещества остават в напитката или храната и така достигат до кръвообращението, а след това – да кръвообращението.
Комбинацията от лавандула и лимон пък е класика в кулинарията. Двете растения се допълват по магичен начин. Лавандулата пасва перфектно на острия, свеж вкус на цитруса. Тази двойка често се използва в направата на десерти, но днес ще ви дадем рецепта за вкусна домашна лимонада – при това, ферментирала.
Ферментацията е процес на обработване, при който храната или напитката се насищат с полезни за стомаха полезни бактерии, познати като пробиотици. Ферментиралите продукти задължително трябва да присъстват във всяко здравословно и пълноценно меню.
Ето и я самата рецепта
Домашна ферментирала лимонада с лавандула
Съставки
- 6 ч.ч. вода
- ½ ч.ч. мед
- 1 с.л. Бял винен оцет
- 3 с.л. Сушена или прясна лавандула
- 1 лимон, нарязан на шайби
Метод на приготвяне
Смесете водата, меда, оцета, лавандулата и лимона в буркан с големина 1.5 литра.
Затворете плътно буркана и разклатете добре, така че медът да се разтвори.
Разхлабете капака, така че да може да сваля лесно с едно движение, но все пак да покрива съда. Оставете буркана на стайна температура, за да ферментира далеч от пряка слънчева светлина, в продължение на 2 дни.
За да получите газирана лимонада, трябва да я бутилирате в съд с херметическо затваряне.
След 2 дни прецедете лавандулата и лимона.
Прехвърлете течността в стъклени бутилки, които се затварят плътно или в чисти бурканчета, като оставяте 2 пръста разстояние във всеки съд. Затворете всички съдове плътно.
Оставете бутилките на хладно и тъмно място, за да ферментират в продължение на 3 дни. Тествайте всеки ден след втория ден, за да следите за газировката. Колко бързо се газира лимонадата зависи от температурата в помещението и активността на естествените дрожди, които могат да варират в голяма степен.
Ако лимонадата все още не е достатъчно газирана за вашия вкус, обезопасете херметичния капак и продължете да ферментирате, до постигане на желаната карбонизация.
След като содата е достатъчно газирана за вас, прехвърлете бутилките в хладилника. Ниските температури ще забавят ферментацията и ще поддържат карбонизацията относително стабилна.
Насладете се на всяка глътка.
Нямате желание да чакате лимонадата ви да ферментира и да се газира? Изберете един от вкусовете на Комбуча Лайв. С всяка бутилка комбуча набавяте на тялото си пробиотици, флавоноиди, витамини и минерали. Напитката е приготвена от експерти с дългогодишен опит и е готова за директна консумация. Подходяща е за деца и възрастни и има прекрасен охлаждащ ефект в горещите летни дни.