Комбуча добави все по-голяма популярност и с това идва естествения интерес към метода й на производство. Традиционно тази напитка се е правела (и продължава да се прави) в домашни условия с помощта на SCOBY гъба и чай. Приготвянето й всъщност не е толкова трудно, но все пак има своите тънкости. Днес ще ви запознаем с най-често срещаните грешки, когато приготвяте домашна комбуча. Извикайте вътрешния си алхимик и да се залавяме за работа!
Как се прави комбуча
Най-важното нещо, което трябва да запомните при домашния процес е, че той е ферментационен. Всяка ферментация е жива. Тя е активация на определени микроорганизми, които трансформират стартовите суровини в нещо друго. В този случай спорите на SCOBY гъбата изяждат захарта в чая и правят от нея пробиотични щамове, които са изключително ценни за здравето.
Всяка ферментация е индивидуална и зависи от множество фактори – температурата и влажността на въздуха, колко често отваряте съда, качеството на съставките и, разбира се, винаги има доза късмет. Тъй като на процеса трябва да се даде необходимото време и пространство, за да се случи, много хора се фрустрират и започват да отварят съда твърде често или пък да добавят продукти. Имайте доверие. Ако нещо се обърка, винаги можете да опитате пак.
Не съхранявайте SCOBY гъбата в хладилник
Това е грешка, която много хора допускат. Преди първата ферментация или между приготвянето на различни партиди някои от нас прибират SCOBY гъбата в хладилник. Това е проблем, защото въпросната гъба е всъщност сбор от микроорганизми, които са живи. Те реагират на рязка промяна в температурата. Когато ги оставите на студено, те буквално заспиват или умират. След това ще ви е много трудно да ги активирате със стартовата течност и това ще забави цялата ферментация. В най-лошия случай тя въобще няма да протече.
За да запазите активните вещества в гъбата, дръжте на стайна температура.
Не изплаквайте SCOBY гъбата
Гъбата няма нужда да се изплаква преди и след употреба. Не гледайте на нея като на плод или зеленчук, който трябва да се мие. Ако я сложите под течаща вода, ще отмиете голяма част от полезните бактерии, които са по повърхността й.
Нормално е гъбата да има слузест горен слой, това не е повод за притеснение. Можете директно да я използвате от една ферментация за друга. Контактът й с нова стартова течност няма да внесе вредни бактерии в чая.
Единственият подходящ случай за миенето на гъбата е, ако я изпуснете и има нужда да изплакнете полепнали по нея прах и бактерии от пода.
Не добавяйте оцет към течността
В някои материали за домашна комбуча се препоръчва да добавите малко количество ябълков оцет към течността. Идеята е, че така се стимулира ферментационния процес, като се вкарва повече киселинност в иначе сладкия чай.
Проблемът с това е, че ябълковият оцет, който също е ферментирала течност, внася специфични микроорганизми в комбуча чая. Тези микроорганизми се хранят със SCOBY гъбата и така могат да нарушат цялостта й и да забавят ферментацията.
За да започнете процеса на ферментация е напълно достатъчно да добавите малко количество готова комбуча към течността, каквато е оригиналната рецепта за чая. Ако нямате налична комбуча, можете да я заместите единствено с комбуча оцет, за да не внасяте нови бактерии в течността.
Не добавяйте овкусители и аромати към първата ферментация
Вкусните ароматни комбуча чайове обикновено имат добавени към тях плодове и билки. Много искат да постигнат този резултат, но нямат търпението за него. За да се насладите на истински вкусен чай, първата (първична) ферментация трябва да протече по класическия начин. Към втората (вторична) ферментация на същата партида можете да добавите плодове, билки и подправки по ваш избор.
И един съвет при бутилирането. След като извадите SCOBY гъбата и отделите малко комбуча за следващата ферментация, леко разбъркайте чая. Така ще разпределите активните съставки, които предизвикват газировка равномерно. След това, когато налеете комбуча в бутилки шансът някоя от тях да гръмне намалява драстично.
Домашно приготвената комбуча може да е чудесен личен подарък за предстоящите празници. Ако искате да зарадвате любимите си хора, сефа е перфектен момент да започнете първата си ферментация.