Опитвали ли сте да приготвите домашна комбуча? А може би се страхувате да започнете процеса, защото ви изглежда твърде сложен. И в двата случая, ние сме тук, за да отговорим на всичките ви въпроси и да ви мотивираме да експериментирате.
Комбуча е жива напитка. Нейното получаване зависи от процеса на ферментация, при който захарта служи като храна за добрите бактерии, които се размножават и насищат течността. Този процес прави всяко приготвяне на комбуча уникално. Има много фактори, които повлияват ферментацията – топлина, влажност на въздуха, качество на суровините и много други. Ферментацията може да спре или да се развива с твърде големи скорости. Напитката може да ферментира по-бързо или по-бавно. Всичко това означава, че трябва да я наблюдавате ежедневно и да следите вкуса й на 3-4 дни.
Днес ще поговорим за едно от основните притеснения на всички любители на домашната комбуча – мухълът.
Мухълът може да се развие по SCOBY гъбата и да развали качеството й, като по този начин спира процеса на ферментация. Ако гъбата ви има плесен, за съжаление ще трябва да я изхвърлите и замените с нова.
Как обаче да разпознаете дали SCOBY е здрава или започва да мухлясва? Ето го отговорът.
Първо и най-важно, мухъл може да се развие само в началната ферментация. Ако сте стигнали до вторична ферментация, овкусявате напитката и я подготвяте за бутилиране, няма повод за притеснение.
Мухълът по гъбата е по-лесен за разпознаване, отколкото повечето хора си мислят. Той изглежда по същия начин, по който би изглеждал на хляб, сирене или друг хранителен продукт.
Къде се образува мухъл
Има случаи, в които не мухлясва самата гъба, а цялата течност. Тогава той ще се наслои на повърхността на напитката ви и ще има типичния си цвят и мъх. Причината за това е, че мухълът има нужда от въздух, за да се развива. Той не би могъл да живее в самата течност или на дъното на буркана ви за ферментация, защото там няма достатъчно кислород.
Кога се образува мухъл
Най-често този неприятен феномен се получава в първите няколко дни от ферментацията. Увеличавате шанса за появата му, ако отваряте течността всеки ден. Марлята или памучната кърпа, с която покривате буркана си създава нещо като защитен филтър срещу вредните бактерии. Ако всеки ден отваряте съда, за да гледате напитката, вкарвате повече кислород в буркана и това увеличава риска от появата на мухъл.
Други образувания в буркана
В някои случаи, когато отворите буркана си с ферментираща течност ще видите, че на повърхността се наслагват бели петънца, нишки и други малки образувания. Това не е мухъл. Това са малки парченца от SCOBY гъбата, които се отделят и се опитват да формират нова гъба. В такива случаи ще забележите, че те се опитват да заемат формата на буркана. Тези образувания не са повод да се притеснявате и да прекъсвате ферментацията.
Как да предпазите комбуча напитката си от мухъл
Използвайте повече стартов чай
Добавете 2 ч.ч. силен стартов чай, за да стартирате процеса на ферментация. По-голямото количество стартов чай понижава pH на течността и тя става неблагоприятна среда за развитието на вредни бактерии.
Изберете правилното място за ферментация
Съдът, в който ферментирате трябва да е на проветриво място. Не го затваряйте в шкаф или стая, която не използвате. Той има нужда от достатъчно въздух, за да се развива напитката по оптимален начин.
Не дръжте в хладилник SCOBY гъбата или ферментиращата течност
Всяка температура под 18 градуса е твърде ниска за ферментационния процес. При студена среда ферментацията прекъсва и гъбата „заспива“. Това позволява на различни вредни бактерии и патогени да се развиват в течността.
Накратко, колкото по-бързо започне ферментацията, толкова по-малък е рискът от мухъл. За целта можете да предприемете още една стъпка – дръжте SCOBY гъбата си добре хидратирана между ферментациите. Не позволявайте тя да изсъхва, защото това прави приготвянето на комбуча чай по-трудно.
Желаем ви успешна ферментация и вкусна комбуча.
Ако искате да се насладите на тази жива напитка без сложния процес на ферментация, поръчайте комбуча от онлайн магазина ни.