Ако този сезон сте решили да направите нещо здравословно за себе си и семейството си, опитайте да приготвите домашна комбуча. Изисква съвсем малко усилие и внимание, а крайният резултат е много вкусен и полезен.
Защо да пиете повече комбуча
В студените зимни месеци газираните напитки не са първото нещо, към което посягаме, били те и здравословни. Но пиенето на комбуча през зимата има множество ползи. Напитката е богата на пробиотици, които:
- Се грижат за храносмилането ви;
- Подобряват функцията на имунната система;
- Подпомагат синтеза на хормони на щастието.
Всички тези ползи са повече от важни в студените зимни месеци, когато има малко слънчево греене, ядем тежки храни и се разболяваме по-често.
Отвъд това, комбуча съдържа редица ценни витамини и минерали, които са от полза за всеки човек. Всички те идват от зеления чай, който се използва като основна суровина за направата на комбуча. Някои от най-важните нутриенти в комбуча са антиоксидантите – веществата, които редуцират оксидативния стрес и намаляват щетите от свободните радикали.
И така, след като знаете колко може да е полезна комбуча, нека видим какви са спецификите по приготвянето й у дома през зимата.
Домашна комбуча през зимата
Казвали сме го много пъти и ще продължим да го казваме – комбуча е ферментирала напитка, която се получава чрез жив процес, в който участват активни бактерии. С други думи, няма две еднакви ферментации. Всеки път в процеса участват множество фактори – топлина и влажност на въздуха са основни сред тях.
През зимата, когато температурите падат ферментационният процес отнема повече време. Бактериите имат нужда от определена топлина, за да са напълно будни и активни. В студените месеци могат да имат нужда от повече време, за да извършат ферментацията. Но това не е единственият проблем с температурата.
Ако тя не се регулира, SCOBY гъбата може да започне да мухлясва, което означава, че всичко ще трябва да се изхвърли.
Добрата новина е, че има начини да разберете, когато има проблем и има техники, които да използвате, за да се предпазите от непоправими щети.
На първо място, нека видим каква е идеалната температура за SCOBY гъбата – тя е между 22 и 29 градуса. Тоест, нормалната стайна температура в дома ви би трябвало да е достатъчна, за да поддържа ферментацията, дори в най-студените дни. Въпросът е дали разположението на съда е оптимално. Ако сте поставили съда на земята или в ъгъл, където става течение, има по-голяма вероятност да наблюдавате проблеми.
Забавяне на ферментацията
Както казахме, забавянето на ферментацията е нормален процес през зимата, особено при малко по-ниска температура. Това, което ще забележите е, че са необходими няколко дни повече на течността, за да ферментира напълно. Няма повод за притеснение. Ако гъбата изглежда здрава, просто изчакайте още няколко дни или преместете съда в по-топло помещение.
Поява на мухъл
Мухлясването на SCOBY гъбата е по-сериозният проблем, с който можете да се сблъскате през зимата. Ще го разпознаете по това, че се появяват тъмни петънца по гъбата, които се разрастват. Причината за появата на мухъл е, че киселинността на течността не се променя достатъчно бързо. Стартовия чай има pH средно от 4.5, което предпазва гъбата от плесен. В процеса на ферментация киселинността се увеличава още повече, тоест pH пада. Ако това не се случи с необходимата скорост, гъбата може да мухляса, защото е във водна среда, която все пак развива патогени и микроорганизми.
Начинът да се предпазите от това е като внимавате за състоянието на гъбата и при нужда увеличите температурата в помещението.
Как да поддържате течността достатъчно топла
Има няколко изпитани метода да държите температурата на течността достатъчно висока, за да нямате проблеми.
Можете да увиете съда в кърпа или малко одеяло, за да се разпределя температурата равномерно.
Можете да сложите съда върху хладилник или друг домакински уред, който излъчва топлина. Внимавайте да не е върху радиатор, за да не активирате твърде много ферментацията.
Можете просто да смените локацията на съда с по-топло и слънчево място.
Можете да сложите съда във фурната, като единствено оставите лампата в нея да грее. Внимавайте да не забравите уредът включен твърде дълго време.
И тъй като сме близо до коледните празници, последният съвет е да увиете съда в електрически декоративни лампички. Те ще повишат температурата малко, но достатъчно, за да имате нормална ферментация. Пък и внасят доза празнично настроение в дома.