Въпреки че по темата не се говори често, запекът е изключително неприятно състояние, което причинява дискомфорт и дори може да е опасно за здравето. Установено е, че около 20% от възрастните по света страдат от хронична констипация. Въпреки че няма точно определена норма за броя изхождания, ходенето по голяма нужда по – малко от три пъти седмично се смята за проблем. В общия случай понятието „редовен стомах“ е индивидуално и се отнася до броя регулярни изхождания на седмица за всеки човек. Това може да бъде от 3 пъти дневно, до 3 пъти седмично. Според някои гастроентеролози здравият стомах се изпразва след всяко хранене.
Освен броя на посещенията до тоалетната, трябва да се има предвид и вида на изхвърлената маса. Запекът обикновено се свързва с твърди фекалии, които са трудни и дори болезнени за изхвърляне от организма. Хората, които страдат от констипация често прибягват до употреба на лаксативи, микроклизми и други продукти за спомагане на изхождането. За съжаление, обаче, тези средства предоставят краткотраен ефект, а не решение на проблема. Запекът може да е заплаха за здравето, тъй като задържането на фекалии предизвиква отделяне на токсични газове и гнилостни процеси в дебелото черво. В дългосрочен план това може да доведе до чревна пропускливост, хормонален дисбаланс, полипи, колеректален рак.
Фактори, които могат да причинят запек
Факторите които могат да доведат до нередовно изхождане са много:
- Синдром на дразнимото черво (IBS)
- Дехидратация
- Консумация на запичащи храни
- Липса на течни храни, свежи плодове и зеленчуци в менюто
- Някои медикаменти
- Липса на физическа активност
- Стрес
- Прекомерна консумация на захарни и тестени изделия
- Потискане на желанието за изхождане
- Възраст – хората над 65 годишна възраст по – често страдат от запек
- Бременност
- Дисбактериоза
- Вроден дефект на дебелото черво или по – дълго дебело черво
- Забавен пасаж
- Наличие на тумор в дебелото черво
- Сраствания след операция на корема
Както виждате, основната част от тези фактори са под наш контрол. Всъщност, в повечето случаи на запек, симптомите отминават след промяна в начина на живот. И тук здравословните навици и правилната диета са от решаващо значение.
Осланяйки се на вековната народна мъдрост и данните от множество изследвания, няма как да не споменем важността на ферментиралите храни и напитки в борбата със запека. Изобилието от пробиотици и други ценни хранителни вещества ги поставя начело на списъка с естествени средства за справяне с констипацията. В тази връзка, днес решихме да разгледаме ползите от консумацията на Комбуча в контекста на нередовния стомах и да видим дали ферментиралият чай помага при запек.
Комбуча при нередовен стомах
Комбуча е пробиотична напитка с хилядолетна история, която се приготвя чрез ферментиране на зелен или черен чай. Използвана като лекарство в миналото, днес Комбуча е любимо питие на милиони хора по света. Ферментиралият чай е богат на фитонутриенти и пробиотици. Въпреки че няма директен лаксативен ефект, Комбуча има благотворен ефект върху здравето на стомашно – чревния тракт и по така допринася за регулиране на изхождането.
Подпомага здравето на червата
Подобно на други ферментирали храни, Комбуча изобилства от пробиотици, които играят важна роля в храносмилането. Тези полезни бактерии, населяващи стомашно – чревния тракт, се грижат за усвояването на хранителни вещества, редуцират възпалителните процеси в червата и противодействат стомашните неразположения като заздравяват чревната лигавица. Установено е, че пробиотиците действат благоприятно при IBS. В допълнение, редовният прием на полезни бактерии се свързва с повишаване в честотата на изхожданията и омекотяване на изпражненията, което ги прави по – лесни за преминаване.
Подобрява хидратацията
Хидратацията е един от най – важните фактори за редовното изхождане. През достатъчно течност, хранителните вещества в гастроинтестиналния тракт се втвърдяват и преминават през червата изключително трудно. Всъщност, именно дехидратацията е една от най – честите причини за запек при малки и големи. Освен че осигурява по – лесно преминаване, течността, особено водата, подобрява консистенцията на фекалиите.
Според СЗО, възрастните хора се нуждаят средно от 1,5 – 2 литра вода дневно. Разбира се това количество варира според индивидуалните потребности, теглото, физическата активност и вида на консумираните храни. В допълнение, експертите обясняват, че е необходимо да си набавим още около 1 литър течности чрез храната. Независимо от това, голяма част от хората пият много по – малко вода.
Ако и на вас ви е трудно да спазите тази норма, може да опитате да приемате течности под друга форма. Въпреки че не трябва да разчитате само на Комбуча, за да задоволите нуждата от течности, напитката е вкусен начин за хидратиране. Разгледайте нашия онлайн магазин и изберете любимия си Комбуча вкус!
Изводът
Еднократната консумация на Комбучи при запек едва ли ще ви помогне с изхождането. В дългосрочен план, обаче, регулярното пиене на ферментиралият чай ще окаже благотворен ефект върху стомашно – чревния тракт и чревната микрофлора. Това, от своя страна, оказва положително въздействие върху перисталтиката и дефекацията. В допълнение, напитката алкализира тялото, снабдява организма с енергия, има антиоксидантен ефект, насърчава клетъчната регенерация, подобрява метаболизма и храносмилането, детоксикира черния дроб, жлъчката и бъбреците, облекчава главоболието и тн.
Други методи за облекчаване на запека
Фибри
Друг важен момент в контролирането на изхождането е консумацията на диетични фибри. Това са градивни елементи на растенията, които нямат хранителна стойност за човешкия организъм, но подобряват перисталтиката и участват в метаболизма. Влакнините се делят на два вида – разтворими и неразтворими.
Разтворимите фибри се разпадат при контакт с вода или друга течност. Веднъж разтворени, те се превръщат в гелообразна маса, която осигурява плавно преминаване на храната през червата. Този тип влакнини омекотяват текстурата на изпражненията и пози начин облекчават изхождането. Добри източници на разтворими фибри са пектин, инулин, бобови култури, хуск, зърнени култури, гъби и др.).
Неразтворимите фибри преминават през червата почти без да се променят и повличат със себе си остатъците от храна, които са се натрупали по стените на червата. Освен че изчистват червата, тези влакнини подпомагат редовното изхождане и чревната перисталтика.
Важно е да уточним, че приемът на разтворими фибри задължително трябва да бъде съпътстван с допълнителна консумация на вода или друга течност, тъй като те набъбват многократно в стомашно – чревния тракт. Това означава, че ако няма достатъчно течност, която да абсорбират и да ги придвижи, те ще задръстят червата.
Физическа активност
Физическата активност е задължителен компонент в поддържането на здравословното състояние. Освен че ни помага в грижата за психо – емоционалното здраве и поддържането на оптимално тегло, спортуването подобрява метаболизма и стимулира перисталтиката. Само 10 – 15 минути упражнения дневно може значително да подобри изхождането, а и цялостното ви здраве. Дълбокото дишане също оказва благотворен ефект върху движението на червата, тъй като действа като вътрешен масаж.
След като вече знаете каква може да е причината за затрудненото ви изхождане и познавате различни техники за справяне с проблема, е време да действате!