Есенната депресия е нормална част от живота на много хора. Медицинското наименование на състоянието е SAD (Seasonal Affective Disorder). Въпреки че в миналото сезонните промени в настроението са се смятали за преувеличени, днес учените знаят, че не е така. Липсата на светлина, студеното време, по-краткият ден и напрежението от ежедневните задачи могат да доведат до изменения в хормоналното ни състояние, дейността на нервната система и цялостното ни настроението.
Как да се справите с есенната депресия без лекарства? Имаме няколко идеи за вас.
Първият и най-важен аспект е да разберете, че за вас това е нормално явление, което е част от живота ви. Не се опитвайте да го игнорирате или да се борите с него. Вместо това приемете, че промяната в настроението е възможност да наблюдавате нуждите на тялото си и да се погрижите по-добре за себе си.
Всички съвети, които можем да ви дадем са насоки, с които да експериментирате и да направите така, че да работят за вас. Ако нищо не даде резултат, не се колебайте да се свържете с лекуващия си лекар.
Направете си график и го следвайте
Важен аспект за психическото ни състояние е ритъмът на ежедневието ни. Спазването на график всъщност може да ви покаже кои са задачите, които ви претоварват и как да организирате деня си по-добре. Изберете си време за ставане и лягане и ги следвайте. Извадете всички ненужни екрани и монитори от спалнята си. Оставете в стаята ви да влиза естествена светлина, за да подпомага циркадния ритъм на тялото ви. Ако имате нужда, делегирайте някои от задачите си на други хора.
Спортувайте
Не е задължително да ходите във фитнеса всеки ден, но активността на тялото е пряко свързана с менталното и емоционалното ви състояние. При спорт организмът произвежда допамин, който повдига самочувствието и ендорфини, които ни правят щастливи. Физическото натоварване ни помага да се детоксикираме и да поддържаме храносмилателната си система в добро състояние. Това също има отношение към психическото здраве.
Осигурете си вкусна и питателна храна всеки ден
Качествената храна е в основата на доброто здраве. Изключете от менюто си захарта и бързите въглехидрати, които имат тенденцията да създават бърз допаминов скок и после спад. Рязкото повишаване и понижаване на този хормон ни карат да се чувстваме в приповдигнато настроение за кратък период от време. Този процес създава зависимост към захарта и ви кара да търсите още от нея.
Вместо това заложете на вкусни сезонни плодове и зеленчуци. Пийте поне 2 литра вода на ден и не пропускайте полезните мазнини. През есента, когато дните става все по-хладни тялото има нужда от повече мазнини, за да поддържа телесната си температура оптимална. Разбира се, всички тези храни съдържат ценни витамини и минерали, които имат участие в синтеза на различни невротрансмитери.
За доброто ви настроение се грижат храните, богати на магнезий, желязо, цинк и витамин С. Такива са бананите, всички видове ядки, качественото месо (или спирулината за вегани и вегетарианци), както и цитрусите.
Не пропускайте пробиотиците
Всичко това обаче ма да има търсения ефект, ако храносмилателната ви система страда от дисбактериоза. При това състояние в червата не са налични достатъчно полезни бактерии – пробиотици и това уврежда целостта на тъканите и функцията на стомаха.
Полезните бактерии са пряко свързани с доброто настроение, защото 90% от серотонина ни се синтезира именно в червата. Психическото ни здраве до голяма степен се определя от баланса на чревния микробиом. Как да го постигнете?
Консумирайте храни и напитки, богати на пробиотици. Не пропускайте любимите си ферментирали зеленчуци и добавете в менюто си повече комбуча. За хладните есенни дни подходящи са Комбуча Лайф Канела и Комбуча Лайф Джинджифил. Можете да консумирате напитките директно или да приготвите с тях любим безалкохолен коктейл.
Прекарвайте време с любимите си хора
Знаем, че депресивните състояния създават усещане за изолация. Не се затваряйте сами у дома, защото това може да влоши състоянието ви. Излезте с приятели или прекарайте време с любим човек. Осигурете си достатъчно време в добра компания и бъдете сигурни, че имате достатъчно физически контакт с други хора. Това ще успокои нервната ви система и ще подпомогне синтезирането на окситоцин – хормонът на близостта, който може бързо да ви извади от депресивното настроение.
В преходните сезони обърнете по-специално внимание на вашите нужди и си дайте времето, което ви е необходимо, за да се адаптирате. Не забравяйте, че тялото е цялостна система, която има нужда от холистична грижа. Останете здрави.