Есента е един от най-богатите на плодове и зеленчуци сезони. Какво можете да хапвате в хладните месеци, за да се погрижите за доброто си здраве и да дарите на организма си витамини и минерали? Подготвихме списък с вкусни, полезни и достъпни предложения.
Ябълки
Сладки или тръпчиви, ябълките могат да се консумират сурови и печени. Можете да ги влагате в любимото си смути или да използвате само сока им. Ние препоръчваме да ги хапвате цели и сурови без да ги белите. Кората им е богата на флавоноиди, особено антиоксиданти, които са много полезни за здравето през есента.
- Богати на антиоксиданти
- 4 грама фибри на дневна порция
В сезон са от август до ноември
Брюкселско зеле
Когато се приготвят правилно, тези зеленчуци са божествени. Те имат мек, донякъде горчив вкус, така че ги комбинирайте с остри или солени сосове, като балсамов оцет.
- 1/2 чаша съдържа повече от препоръчителната дневна доза на витамин К
- Много добър източник на фолиева киселина
- Добър източник на желязо
В сезон са от септември до март
Пащърнак
Пащърнакът наподобява морков по форма, но цветът му е по-светъл, а вкусът му е по-плътен, почти орехов. Можете да го използвате, за да добавите повече плътност и интересен завършек на ястия с ориз и картофи или да ги пасирате в супи и сосове.
- Богат на калий
- Добър източник на фибри
В сезон е от октомври до април
Круши
Сладкият и сочен вкус прави този плод любим на малки и големи. Опитайте ги печени или поширани, за да се насладите на полезен и здравословен десерт в студените есенни дни.
- Добър източник на витамин С и мед
- 4 грама фибри на порция
В сезон са от август до февруари
Рутабага
Рутабагата е позната още като жълта ряпа или брюква. На практика тя е кръстоска между ряпа и зеле. Има интересен землист вкус, който пасва перфектно на крем супи, яхнии, гювечи и други топли ястия. Можете да я овкусите с моркови, джинджифил и да обогатите ароматния й профил с мед и лимон.
- Добър източник на фибри
- Добър източник на витамин С
В сезон е от октомври до април
Карфиол
Сладкият, леко орехов вкус на карфиола е идеален за зимни гарнитури. Този зеленчук е на пара, но може и да се блендира, за да се получи пюреобразна текстура, подобна на картофено пюре, или да се пасира в супа. От карфиол можете да направите здравословен заместител на ориз или да приготвите блат за безглутенова пица. Вариантите са безброй.
- Съдържа съединения, които могат да помогнат за предотвратяване на рак
- Богат на фитонутриенти, които регулират холестерола
- Отличен източник на витамин С
В сезон е от септември до юни
Скуош
Скуошът имат фина текстура и леко сладък вкус. Поради дебелата си кожа може да се съхранява месеци наред без да се развали. Най-вкусен е с други аромати на есента, като канела и джинджифил.
- Съдържа омега-3 мастни киселини
- Отличен източник на витамин А
В сезон е от октомври до февруари
Тиква
Разликата между тиквата и скуоша по отношение на вкуса е много малка. На практика скуош е вид тиква.
Тиквата е типична за България храна, която обикновено се приготвя печена с мед и орехи. В наши дни много хора я влагат в яхнии и супи и приготвят здравословни десерти с нея.
- Богата на калий
- Повече от 20% от препоръчителните дневни нива на фибри
- Добър източник на витамини от група В
В сезон от октомври до февруари
Сладки картофи
Сладките картофи са наши лични фаворити. Вкусът им е много мек и приятен, леко наподобяащ тиква, комбинират се перфектно с всички есенни подправки и са по-богати на хранителни вещества от другите разновидности на картофите. За да им се насладите, просто ги нарежете на кръгчета, овкусете с малко зехтин, черен пипер и кимион и изпечете във фурната.
- Отличен източник на витамин А
- Добър източник на желязо
- Противовъзпалителни ползи
В сезон са от септември до декември
Ряпа
Още един типичен за нашите ширини есенен зеленчук. Ако сте свикнали да гледате на ряпата с лошо око, сега е добър момент да промените мнението си за нея. Опитайте да я ферментирате или да я овкусите по нов начин и ще видите как текстурата й се променя. Знаете ли, че листата й също могат да се хапват и има вкус, подобен на горчица?
- Корените са добър източник на витамин С
- Листата от ряпа са отличен източник на витамини А, К и фолиева киселина
В сезон е от септември до април
Нар
Този леко кисел плод се слави с ненадминатите си антиоксидативни качества. Сокът му е перфектна основа за различни маринати, а семената могат да се добавят в салати, особено за да подсилят вкуса на кореноплодните.
- Проучване на UCLA показа, че сокът от нар има по-високи нива на антиоксиданти от червеното вино
- Добър източник на витамин С и фолиева киселина
В сезон е от август до декември
Фурми
Този фаворит от Близкия изток е сладък плод, който е идеално допълнение към яхнии, нарязан на десерти или пълнен с крема сирене или бадеми.
- Имат ниско съдържание на мазнини
- Добър източник на фибри
- Добър източник на калий
В сезон са от септември до декември
Киви
Използвайте този сладък плод, за да добавите тропически вкус към всяка рецепта. Кивито е достъпно през студените месеци и набавя на тялото важни витамини и минерали за тъмната част от годината.
- Има повече витамин С, отколкото портокал
- Добър източник на калий и мед
В сезон е от септември до март
Грейпфрут
Грейпфрутът е царят на цитрусите. Добавете го към смесените зеленолистни, комбинирайте го с авокадо и скариди или се насладете на чаша прясно изцеден сок, богата на антиоксиданти.
- Повече от 75% от дневния ви препоръчителен прием на витамин С
- Добър източник на ликопен
- Съдържа пектин, за който е доказано, че понижава холестерола
В сезон е от септември до април
Мандарини
Мандарините определено все още се асоциират с коледните празници. Но опциите съвсем не се изчерпват с това. Можете да ги добавите към салата с рукола, сирене и орехи, за да освежите вкуса й или да декорирате любимата си сурова торта с тях.
- Добър източник на витамин С
- Добър източник на бета-каротин
В сезон са от ноември до април
Комбуча
Добавяме любимата си ферментирала напитка, заради високото й съдържание на полезни бактерии. Пробиотиците са изключително важни за адекватната абсорбция на нутриенти от храната. Можете да консумирате комбуча директно или да добавяте в коктейли, здравословни десерти или смутита.
- Добър източник на пробиотици
- Богата на флавоноиди и витамини
В сезон през цялата година