С настъпване на летните горещини всички си мислим за едно и също нещо – как да се разхладим. Вариациите в температурата на околната среда имат пряк ефект върху терморегулационните способности на организма и процесите, протичащи в него. Когато времето стане прекалено горещо, тялото се нуждае от допълнително охлаждане, за да продължи да функционира нормално.
Всъщност, прекомерната жега може да доведе до извънредно покачване на вътрешната температура на организма, известно като топлинен стрес. В случай, че не се вземат навременни и ефективни мерки, топлинният стрес може да прерасне в топлинен удар. За щастие съществуват много естествени начини за охлаждане на тялото и насърчаване на правилното функциониране на терморегулаторната система.
Терморегулация и топлинен стрес
Човешкият организъм има комплексна система за терморегулация, която непрестанно балансира температурата на тялото с цел поддържане на хомеостазата. Оптималната телесна температура на човешкото тяло е в диапазона 36,5 – 37,5 градуса, но при някои хора отклонението може да е дори по-голямо.
Терморегулаторни способности на организма
В случай на извъннормена промяна в телесната температура, сензори в централната нервна система изпращат сигнали към хипоталамуса, за да го информират за настъпилата промяна. В отговор на тези съобщения, хипоталамусът сигнализира на различни органи и системи в тялото и задейства редица механизми за балансиране на температурата.
Загряване
Реакциите на организма при нужда от загряване са:
- Вазоконстрикция – притокът на кръв към кожата и крайниците се ограничава и това е причината, поради която човек настръхва. По този начин кръвта и съответно топлината се задържа в областта на торса и главата, за да поддържа температурата и функционирането на жизненоважните органи.
- Термогенеза – естественото производство на топлина в организма от мускулите и органите, което насърчава метаболитните функции. Един от начините, чрез които се произвежда топлината е посредством треперенето на мускулите когато ни е студено.
- Хормонална термогенеза – щитовидната жлеза секретира хормони, които стимулират метаболизма. По този начин производството на енергия и температурата се покачват.
Охлаждане
Ако тялото има нужда от охлаждане, настъпват следните процеси:
- Изпотяване – дермата е мястото, където се произвежда потта и се придвижва нагоре към най-горния слой на кожата. Там излиза на кожната повърхност и се изпарява, предизвиквайки охлаждане.
- Вазодилатация – притокът на кръв към кожата се засилва в резултат на разширяването на кръвоносните съдове, разположени под кожата. Така топлината, която се акумулира вътре в тялото се излъчва в околната среда.
Топлинен стрес
Когато естествените способности за охлаждане на организма бъдат затруднени и тялото не може само да понижи телесната си температура до нормални граници е на лице топлинен стрес. Освен вследствие на висока температура на околната среда, състоянието може да бъде причинено от редица други фактори:
- Дехидратация
- Консумация на твърде много мазни, пържени, лютиви храни
- Високо протеинова диета
- Прием на алкохолни и кофеинови напитки
- Носене на прилепнали и изкуствени дрехи в горещо време
- Директно излагане на силна слънчева светлина
- Висока влажност при горещо време
- Интензивна (а понякога и лека) физическа активност в горещо време
- Възпалителни процеси в тялото
- Хипертиреоидизъм
- Вследствие на някои неврологични състояния
- Прием на някои лекарствени продукти
- Менопауза
Симптомите на топлинен стрес
Съществуват степени на топлинен стрес, които са с различни проявления и интензитет.
Леката до умерена форма на състоянието се нарича топлинен прилив и се изразява в усещане за прекомерно нагряване на тялото, зачервяване на кожата на лицето и изпотяване, които преминават много бързо при влизане в по-хладно помещение например. Може да се появят червени петна по кожата на лицето, шията и деколтето.
Когато температурата на въздуха и влажността са високи, симптомите на топлинен стрес обикновено се обострят. В такъв случай може да се почувствате дезориентирани и замаяни, да ви заболи глава, да се появят мускулни крампи, започва обилно потене, може да ви се догади или да имате чувство на изтощение и отпадналост. При поява на такива симптоми незабавно трябва да се охладите и дори да потърсите лекарска помощ, за да предотвратите топлинен удар.
Най-опасната и дори животозастрашаваща форма на топлинен стрес е топлинният удар. Той се изразява в дезориентация, прекомерно повишаване на телесната температура, загуба на съзнание, обилно потене или кожа, която се усеща много гореща и суха. Ако състоянието не бъде третирано незабавно, може да доведе до фатален край. Топлинният удар изисква незабавна лекарска намеса!
Естествени средства за балансиране на телесната температура при топлинен стрес
Съществуват множество техники и растителни средства, които могат да насърчат естествените терморегулаторни функции на организма. В следващите редове ви представяме най-добрите сред тях.
Охлаждане на ключови места
Един от най-бързите начини да се охладите когато нямате възможност да влезете в помещение с климатизация е да охладите възлови места по тялото. Това са зоните, където можете да усетите пулса си. Там кръвоносните съдове минават близо до повърхността на кожата. Такива са вътрешните страни на китките, врата, слепоочията, слабините. Като прилагате студени компреси, или просто обливате тези зони с хладка вода, тялото започва бързо да се охлажда и почти веднага ще усетите подобрение на състоянието си.
Хидратация
Хидратацията е важна за организма по всяко време на година, независимо дали е горещо или студено. В жарките летни дни приемането на достатъчно течности е от първостепенно значение. Когато температурата на околната среда и влажността са много високи, тялото може да загуби до половин литър течности в рамките само на 1 час. Най-добрият начин да се хидратирате е като приемате течности често и на малки глътки, вместо да пиете голямо количество наведнъж. Кокосовата вода е идеално средство за хидратиране и освежаване на организма. Тя е добър източник на витамин С, магнезий, манган, калий, натрий, съдържа антиоксиданти, а освен това е и много вкусна.
Друго ефективно средство за охлаждане и хидратация е чаят от мента. Ментата има естествен охлаждащ ефект и действа освежаващо. Направете си запарка от листата на ароматното растение и я оставете да се охлади. Добавете лайм или лимон за още по-добър ефект. Комбуча Лайф Мента също е чудесна опция за разхлаждаща напитка в горещите летни дни. Още Комбуча вкусове може да видите тук.
Подходящо облекло
По време на летните жеги е особено важно какви дрехи носите. Когато облечете прилепнали дрехи, направени от изкуствени материи циркулацията на въздух се нарушава и това предизвиква допълнително затопляне. Освен това изкуствените влакна дразнят кожата. Избирайте леки естествени материи и дрехи, които пропускат въздуха свободно. По-широките и дълги дрехи в светли цветове са идеален вариант за лятно облекло. Използването на аксесоари като шапки с голяма периферия и очила също е препоръчително. Не забравяйте да предпазите и кожата си със слънцезащитен крем.
Ситали (Шитали) дишане
Може би сте чували, че съществуват различни дихателни техники, които могат да успокоят, загреят или охладят организма. Ситали е вид охлаждащо дишане, което можете да приложите навсякъде и по всяко време. Техниката е лесна за изпълнение:
- Седнете в удобна поза с изправен гръб
- Изплезете се и завийте външните краища на езика си все едно правите фунийка
- Бавно вдишайте през устата
- Издишайте през носа
- Повтаряйте в продължение на 5 минути
Охлаждане с етерични масла
Етеричните масла също са ефективно средство за охлаждане на тялото. Ментовото масло съдържа активната съставка ментол, която е известна с охлаждащите си свойства. Друго масло с подобен ефект е евкалиптовото. Един от начините за охлаждане с етерични масла е локалното им приложение. Това може да стане под формата на спрей или стик с етерични масла. Другият вариант е да капнете няколко капки масло от мента в арома дифузер и да се насладите на освежаващия ефект.
Подходящи храни
Храните които приемаме също имат голямо значение за способността на организма да се охлажда. През горещите месеци заложете на плодовете и зеленчуците с високо водно съдържание. Краставиците и динята са незаменими летни храни. Мангото също е популярен летен плод. В някои страни през лятото хората правят напитка от манго и лук, за която се смята, че предотвратява топлинен удар. Свойствата на странната смес се дължат на съдържащия се в лука и мангото кверцетин. Веществото е ефективен антиоксидант и притежава мощни противоалергични свойства. Локалното приложение и вътрешния прием на алое вера също действа хидратиращо и витализиращо.