Ферментиралите зеленчуци са популярни по нашите земи от стотици години насам. Киселото зеле е най-очевидният пример, макар че съвременните му методи на приготвяне изискват много по-малко усилие. Знаете ли обаче, че можете да ферментирате и плодове? На теория абсолютно всеки хранителен продукт подлежи на ферментация. Как се случват нещата на практика с плодовете ще разберете от този материал.
Какво трябва да знаете за ферментацията
Ферментацията е натурален процес, който се случва естествено в природата. При него комбинация от дрожди и бактерии трансформират въглехидратите в лактати и пролати. Това буквално трансформира храната и й придава още повече здравословни ползи.
Има множество различни видове ферментация, за които можете да прочетете повече тук. Най-разпространените са лакто-ферментацията и ферментация с помощта на култура или стартова течност. За този процес е изключително важно да дадете на дрождите и бактериите достатъчно храна. По тази причина към суровината се добавя подсладител, като захар или мед. Макар че ферментацията с мед се смята за по-бавна и сложна, тя не е невъзможна.
Трикове за оптимална ферментация
Както казахме, за ферментацията е важен подсладителят. Освен това, има няколко малки трикчета, на които да разчитате, за да получите желания резултат. Едно от тях е да използвате тежести.
Когато ферментирате плодове и зеленчуци, при наливането на течността в съда, суровината ще започне да изплува на повърхността. Това пречи на ферментационния процес. Избраните от вас плодове и зеленчуци трябва да останат потопени в течността през цялото време. За тази цел можете да използвате различни тежести. Те могат да са естествени (като зелев лист или добре измит и стерилизиран камък, или дори по-малък капак), или специално изработени. Ако сте фенове на ферментиралите храни, ви препоръчваме да инвестирате в тежести.
Друга хитрина е влагането на стартова течност в началото на ферментацията. Обикновено домашната ферментация е дива – такава, която не разчита на външен агент, за да стартира процеса. Някои хора влагат в заготовката малко количество вече ферментирали храни. Какво можете да направите, за да сте сигурни, че ферментацията ви ще е успешна, ако сега започвате процеса? Използвайте стартова течност.
Малко количество комбуча, например, добавена към съда с плодовете ще активира бактериите по-бързо и ще ви осигури вкусен краен продукт.
Последният трик е, че можете да ферментирате плодове и напитки с мед без опасения. Много хора избягват меда за домашната си ферментация, защото знаят, че той има антибактериални качества. Смята се, че медът спира развитието на ферментиращите бактерии и прекъсва процеса. Това обаче не е така.
Медът е антимикробен агент, защото съдържа изключително малко вода. Ако го смесите с течност или зърнена култура, това негово качество намалява драстично.
След като вече знаете как да си осигурите перфектна ферментация, нека преминем към самата рецепта.
Ферментирали горски плодове
- Съставки:
- 2 ч.ч. горски плодове по ваш избор;
- 2 с.л. мед;
- 1 ч.л. стартова течност (комбуча);
- ¼ ч.л. фино смляна сол;
Метод на приготвяне
Подгответе буркан от 500 мл, като го измиете и подсушите добре. Изсипете в него плодовете и ги притиснете леко, за да ги уплътните в съда от всички страни.
В малка куп смесете меда, комбучата и солта с няколко супени лъжици вода. Разбъркайте добре и добавете в буркана.
Допълнете буркана с преварена вода на стайна температура, като оставите около 2 пръста от съда свободни. Сложете избраната от вас тежест върху плодовете.
Покрийте буркана с марля или ленена кърпа. Не го затваряйте плътно с капак, защото ферментацията няма да се случи.
Още на следващия ден можете да опитате вкуса на плодовете. Ако ви допада, затворете буркана и го приберете в хладилник. Ако искате да е по-плътен, оставете плодовете да ферментират още ден.
Когато сте доволни от вкуса, задължително затворете съда плътно с капак и съхранявайте в хладилник. Така ще спрете ферментацията. Плодовете ще са годни за консумация поне за месец.
Как да използвате ферментиралите плодове
Готовите плодове можете да влагате в рецепти за десерти или смутита. Можете да ги пюрирате и добавите към кисело мляко за закуска или просто да ги хапвате от буркана.