Ферментиралите храни по нашите ширини се консумират основно през зимата. Докато са в сезон, решихме да ви представим някои идеи как да ги приготвяте по-добре и как да ги употребявате, за да извлечете максимума от тях.
Ето какви са съветите на експертите.
Какво да правите с ферментиралите храни:
На първо място, осигурете си голяма разнообразие от тях в ежедневието си. Макар че всички имаме предпочитана ферментирала храна или напитка, тези продукти работят най-добре за нас, когато ги комбинираме. Изпийте чаша комбуча преди вечеря, добавете кефир в сутрешното си смути, хапвайте ферментирали зеленчуци за обяд. Така осигурявате на организма си по-голям набор от пробиотични щамове.
Комбинирайте ферментирали продукти с мазни храни, като сирене, майонеза, авокадо. Вкусовата комбинация е прекрасна, особено с по-кисели ферментации. Освен това, пробиотичните щамове, ензимите и витамините ще помогнат на организма ви да усвои максимално добре мазнините.
Бъдете сигурни, че избирате само качествени продукти. Ако купувате ферментирала храна или напитка от магазина, четете внимателно етикетите за добавени консерванти, овкусители и оцветители. По възможност приготвяйте продуктите сами или пазарувайте от местни производители. В случая с комбуча утайката е нормален феномен. Ако няма такава, задължително проверете съдържанието. Следете как се съхранява напитката, какъв е цветът й и каква е газировката.
Последно, експериментирайте. Добавете комбуча в любим коктейл или лимонада. Използвайте киселите краставички за интересно предястие или сложете кисело зеле в сандвич. Ферментиралите храни и напитки могат да се консумират по много начини. Позволете си да приготвяте нови и интересни комбинации с тях.
Какво да не правите с ферментиралите храни:
Първо и най-важно, не използвайте термична обработка. Когато загряваме такъв тип продукти, има голяма вероятност да унищожим ценните им вещества. Вместо това, заложете на тях като на предястия, гарнитури и салати.
Не излагайте ферментиралите храни и напитки на пряка слънчева светлина. Ако това се случи, ферментацията ще стартира наново. Топлината и светлината “събуждат” бактериите. Това може да доведе буквално до гръмване на съда, в който се съхраняват продуктите. Най-безопасно е да държите такъв тип храни на тъмни и хладни места.
При домашна ферментация не се притеснявайте дали всичко е стерилно. Няма как да осигурите абсолютно стерилна среда в дома си, а и не е нужно. Ферментацията е естествен процес, който се случва, благодарение на бактерии. Чистото пространство, чистите съдове и добре измитите зеленчуци са достатъчни сами по себе си.
Последно и най-важно – не забравяйте, че ферментиралите храни и напитки са само аспект от здравословното хранене. Те не могат да заместят разнообразната диета и не могат да неутрализират ефектите от хапване на боклучава храна. Комбинирайте ги с богата на нутриенти храна, редовно движение и прием на достатъчно вода, за да извлечете максимума от тях.