Ферментацията е древна техника за консервиране на храната. Процесът се използва в съвремието ни за производство на храни и напитки, като вино, сирене, кисело зеле, кисело мляко и комбуча.
Ферментиралите храни са богати на пробиотици, което ги прави изключително ценни за здравето. Достатъчното количество пробиотици в червата обуслава доброто храносмилане, високия имунитет, кожното здраве и още много. Пробиотиците са основна нужда на съвременните хора, които често се хранят с нискокачествена храна и са изложени на голям набор от замърсители от околната среда. Ферментиралите храни, от своя страна, са чудесен начин да си набавите необходимите добри бактерии.
Какво представлява ферментацията на храните?
Ферментацията е естествен процес, при който микроорганизми като мая и бактерии превръщат въглехидратите (като нишесте и захар) в алкохол или киселини.Алкохолът или киселините действат като естествен консервант и придават на ферментирали храни отличителна тръпчивост.
Ферментацията също насърчава растежа на полезни бактерии, известни като пробиотици. Доказано е, че пробиотиците подобряват имунната функция, както и здравето на храносмилателната система и сърцето. Добавянето на ферментирали храни към диетата ви може да е от полза за цялостното ви благополучие.
Здравословни ползи от ферментиралите храни
Този древен метод на обработване на храните се свързва с множество здравословни ползи. Всъщност, ферментиралите храни често са по-хранителни от тяхната неферментирала форма.
Ето какво ще направят за вас ферментиралите храни
Ще подобрят храносмилането ви
Пробиотиците, произведени по време на ферментацията, могат да подпомогнат възстановяването на чревния микробиом, което от своя страна облекачава редица храносмилателни проблеми. Редица изследвания сочат, че допълнителния прием на пробиотици подобрява подуването, лошото храносмилане, газовете, както и състояния като синдром на раздразненото черво (IBS). Ферментиралите храни могат да облекчат диарията, запека и цялостното усещане за тежест в стомаха.
Ще подпомогнат усвояването на хранителни вещества
Ферментацията помага за разграждането на хранителните вещества в храната, като ги прави по-лесни за храносмилане. Лактозата, която е естествената захар в млякото, например, се разгражда по време на ферментацията до по-прости захари – глюкоза и галактоза. В резултат на това хората с непоносимост към лактоза обикновено се хранят с ферментирали млечни продукти като кефир и кисело мляко без да срещат проблеми с тях.
Плюс това, ферментацията помага за разграждането и унищожаването на анти-хранителни вещества, като фитати и лектини. Това са съединения, намиращи се в семената, ядките, зърнените култури и бобовите растения, които пречат на усвояването на хранителните вещества. Консумацията на ферментирали бобови култури подпомага усвояването на полезните хранителни вещества.
Ще подсилят имунитета ви
Бактериите, които живеят в червата ви, оказват значително влияние върху имунната система. Благодарение на високото си съдържание на пробиотици, ферментиралите храни могат да подсилят имунитета и да намалят риска от инфекции, като обикновената настинка.
Консумирането на храни, богати на пробиотици, също може да ви помогне да се възстановите по-бързо, когато сте болки. Значителна част от ферментирали храни са богати на витамин С, желязо и цинк – всички те са доказано допринасят за по-силна имунна система.
Други ползи от консумацията на ферментирали храни
Проучванията показват, че ферментиралите храни също могат да подпомогнат:
Психично здраве
Няколко проучвания свързват пробиотичните щамове Lactobacillus helveticus и Bifidobacterium longum с намаляване на симптомите на тревожност и депресия. И двата пробиотика се намират в редица ферментирали храни.
Загуба на тегло
Някои проучвания са открили връзки между определени пробиотични щамове (като Lactobacillus rhamnosus и Lactobacillus gasseri) и загуба на тегло.
Сърдечно здраве
Ферментиралите храни са свързани с по-малък риск от сърдечни заболявания. Пробиотиците могат също така да регулират кръвното налягане и да помогнат за понижаване на общия и „лош“ LDL холестерол.
Списък на ферментиралите храни
Този списък не е изчерпателен, но ще ви даде обща представа за типичните ферментирали храни и напитки. Можете да намерите много рецепти за домашна ферментация на зеленчуци, бобови и сокове. С ферментацията е важно да следите за вкуса и вида на храната/напитката и да бъдете търпеливи с процеса. Дрождите, които инициират този процес са живи – всяка ферментация е уникална сама по себе си и трябва се разглежда като такава.
- Кефир;
- Кисело зеле;
- Темпе;
- Натто;
- Сирене;
- Комбуча;
- Мисо;
- Кимчи;
- Някои видове обработени меса;
- Кисело мляко
- Хляб с квас;
- Бира;
- Вино;
- Маслини.
Разбира се, винаги можете да изберете готови ферментирали храни и да се насладите на всички ползи от тях без да се притеснявате за самото им приготвяне.
1 коментар