Всички знаем, че ферментиралите храни и напитки са богати на полезни бактерии, познати като пробиотици. Знаем също, че пробиотиците участват активно в изграждането на адекватен имунен отговор. Как точно се осъщестява връзката между тези полезни бактерии и завишените защитни сили на организма? Днес отговаряме на този важен въпрос.
Механизъм на повишаване на имунитета
Цялата магия за това как пробиотиците влияят на имунната ни система започва с един мъничък рецептор, известен като HCA3. Клетъчните рецептори са протеини, които позволяват на различни сигнали в тялото да навлизат в клетката, когато към нея се прикрепи активираща молекула.
Молекулата е ключът, а рецепторът – ключалката. Веднъж свързани, те създават определена реакция, която задейства специфични физиологични функции в организма. През последните години учени от университета в Лайпциг са наблюдавали, че този специфичен рецептор се задейства само от определен метаболит, който е остатъчен продукт от активността на млечните киселини.
Метаболитът, който задейства HCA3 рецептора се нарича D-фенилактова киселина. Веднъж свързан с клетката, той отключва сигнал, който достига до имунната система и я информира, че в тялото има млечна киселина.
Млечната киселина и ферментиралите храни
Млечно-киселите бактерии са микроби, които се срещат в големи количества във ферментиралите храни.Типични са за чревния микробиом на почти всички бозайници и спадат към категорията на т.нар „функционални микроорганизми“. Тези микроби придават на ферментиралите храни множеството им ценни качества. Те не просто влияят на вкуса, текстурата и аромата на храната. Млечно-киселите бактерии удължават срока на годност на ферментирали продукт.
При консумация те подобряват усвояемостта на нутриенти от храната, подпомагат разграждането на токсините и стимулират насищането на червата с пробиотични колонии. Веднъж метаболизирани тези микроби отговарят за активирането на рецепторите на хидроксикарбоксилната киселина (HCA), които са пряко свързани с дейността на имунната система.
Важността на тези рецептори е била подценявана от учените до този момент. Последните изследвания сочат, че разновидността, която се активира от млечно-киселите бактерии – HCA3 е типична само за хората. Смята се, че този рецептор се е появил като случайна генна мутация в хода на човешката еволюция. Днес той ни дава способността да използваме ферментиралите хрнаи по още един начин – като метод да стимулираме имунната си система.
Храни, богати на млечно-кисели бактерии
Когато знаете всичко това, вероятно искате да включите в менюто си повече ферментирали храни, богати на млечно-кисели бактерии. Събрахме за вас този списък с най-разпространените сред тях:
- Кисело мляко;
- Квас;
- Кефир;
- Ферментирали месни продукти;
- Кимчи;
- Кисело зеле;
- Ферментирали маслини;
- Кисели краставички;
- Темпе;
- Мисо;
- Соев сос;
- Комбуча.
За какво друго са полезни пробиотиците
Грижат се за здравето на чревния микробиом
Пробиотиците са основните микроорганизми, които осигуряват здравето на червата и чревния микробиом. Тяхното наличие балансира действието на „лошите“ бактерии. Когато в червата няма достатъчно пробиотични нива, това води до проблеми с храносмилането, подуване, газове, запек или диария, както и до редица здравословни състояния.
Подобряват психическото здраве
Множество изследвания, направени през последните 20 години демонстрират, че достатъчните пробиотични нива водят до подобрено психическо здраве. Това се дължи на факта, че голяма част от хормоните на щастието и стреса се синтезират не другаде, а в стомаха. Изследванията сочат, че приемът на пробиотични добавки в рамките на 8 седмици редуцира нивата на депресия, както и тези на С-реактивния протеин (който е маркер за вътрешни възпаления). Храните, богати на лактобацили могат да са полезни на хората, страдащи от депресия, безпокойство, нарушения в памметта и компулсивни разстройства.
Регулират някои кожни заболявания, като алергии и екземи
Кожните алергии и цялостното лошо състояние на кожата може да са пряко свързани с нивата на пробиотици в стомаха. Когато нямаме достатъчно полезни бактерии, в тялото се активират повече възпалителни процеси. При някои от нас това се проявява под формата на проблемна кожа, склонна към акне, зачервяване, обриви и алергии.
В случаите на екзема експертите са наблюдавали, че прием на пробиотични добавки за минимум 2 месеца подобрява симптомите при цели 83% от пациентите. Особено ефективни се оказват пробиотиците при малки деца.
Подобряват някои по-сериозни храносмилателни проблеми
Стотици хиляди хора по света страдат от различни храносмилателни проблеми, причинени от редица фактори, свързани с тъканите и органите на стомаха и червата. Все повече стават случаите на синдром на раздразненото дебело черво, синдром на нарушената чревна мукоза, колитните и гастритни заболявания. Всички те се повлияват изключително добре при редовен прием на пробиотици. Това се дължи на факта, че полезните бактерии успокояват възпалителните процеси в червата и подпомагат възстановяването на засегнатите тъкани.
Особено ценни за хората с колити са храните, богати на бифидобактерии и лактобацили. При добри пробиотични нива в червата рискът от ентероколит се понижава с цели 50%. Това фатално здравословно състояние е рядко срещано, но засяга най-малките и може да е много опасно. Ето защо е важно всяка бременна и кърмачка да консумира храни, богати на пробиотици.
Подобряват здравето на пикочо-половата система при дамите
Всяка втора жена поне веднъж в живота си е имала гъбична инфекция. Влагалището е нежна зона, която поддържа фин баланс. Всяко вмешателство – използване на инвазивни измивни препарати, изкуствено бельо, алкохолни мокри кърпички и други такива могат да доведат до гъбична инфекция и кандидоза. Това обаче не изчерпва списъка с фактори за развитието на неприятните състояния.
При дамите половата система и червата имат пряка връзка. Липсата на полезни бактерии в червата оказват моментално влияние върху влагалищния микробиом. Ако нямаме достатъчно пробиотици, рискът от гъбична инфекция и кандидоза драстично се увеличава. В този ред на мисли, лечението на подобни състояния често включва антибиотици. Експертире препоръчват винаги след антибиотичен цикъл да се приемат пробиотични храни и добавки, за да се реколонизират червата.
Както виждате, пробиотиците са сред най-важните микроорганизми за цялостното ни здраве. В сезона на гриповете и настинките не пропускайте да ги добавите в менюто си, за да се радвате на добър имунтет цяла зима.