Може би вече сте взели решение да пристъпите към промяна на начина си на живот и сте достигнали до етапа, в който сте готови да предприемете цялостно прочистване на организма. Към който и вид гладуване да сте се ориентирали е важно да подготвите тялото си преди това и да сте наясно как да направите здравословен преход към ежедневния си ритъм след приключване на режима (особено в случаите на по-дълго гладуване). Гладуването като метод за оздравяване и подсилване на организма е доказано ефективно и има впечатляващи резултати, особено когато се практикува правилно. Удивителните процеси, които настъпват в тялото по време на пост могат да ни трансформират постепенно и да имат силен лечебен ефект.
Подготовка за гладуване
Интермитентно гладуване
Цикличното гладуване не изисква специална или продължителна подготовка, защото организмът е подложен на пост за сравнително кратък период. Ако целта ви е да поддържате оптимално тегло е необходимо да спазвате принципите на здравословното хранене. Разковничето при периодичното гладуване се крие в постоянството. Ако искате да се радвате на ползите от този тип диета е препоръчително да я възприемете като начин на живот. Стремете се да приемате леки и течни храни преди и след самия период на гладуване, за да се облекчи работата на храносмилателната система. Ако правите еднодневно интермитентно гладуване на сок или вода, в деня преди самия пост преминете на изцяло растителни храни, с по-малко мазнини, подправки и подсладители, за да минимизирате стреса за организма. През периодите на негладуване тонизирайте организма с пробиотични храни и напитки, като Комбуча Лайф Папая, която стимулира храносмилането и подобрява сърдечното здраве, благодарение на високото количество витамин С в папаята.
Лечебно гладуване
Лечебното гладуване включва гладуване на сокове, воден пост и сух пост. Принципите за подготовка на организма за гладуване на сокове и гладуване на вода са сходни, тъй като и в двата случая тялото се лишава от твърда храна и преминава в олекотен режим на работа. При сухия пост периодът на подготовка е значително по-продължителен и рестриктивен. Лечебното гладуване обикновено е с продължителност от 5 до 21 дни. За да пристъпите към такъв режим е задължително да се откажете от вредните храни, тютюнопушенето, алкохола и други неблагоприятни фактори известно време преди предприемане на самия пост, в противен случай е безсмислено да опитвате. Същото важи и за водното гладуване!
Колкото по-дълго продължава гладуването, толкова по-дълго продължава и подготовката за него. След като вече сте избрали здравословното хранене и сте се отказали от вредните навици е време да преминете към по-леки храни. В първия етап на подготовката подсилете организма с питателна храна и доставяйте достатъчно пробиотици на стомаха, за да се засилят и метаболитните процеси. Ферментиралите храни и напитки, като Комбуча, имат доказано благоприятен ефект върху чревното здраве. Една чаша Био Комбуча с джинджифил значително ще подобри храносмилането и ще подпомогне предстоящите лечебни процеси, благодарение на антиоксидантните си свойства. В следващия етап изключете животинските храни от менюто си, за да олекотите работата на стомаха. В последните дни преди гладуването консумирайте предимно течни храни, прясно изцедени сокове, плодове и чай. Ако сте избрали воден пост 2-3 дни преди него приемайте само пресни плодови сокове и билков чай. Всички изброени принципи и последователността на изпълнението им важат и са сухия пост.
Ако имате намерение да предприемете лечебно гладуване е препоръчително да се свържете със специалист, особено ако сте решили да гладувате по-продължително! Специалистът ще ви даде персонифицирани насоки и ще ви помогне за изготвянето на план, съобразен със спецификата на индивидуалното ви състояние. Гладуването е противопоказно при следните случаи:
- Бременност и кърмене
- При деца
- Базедова болест
- Бъбречна недостатъчност
- Диабет тип I с инсулиново лечение и при напреднала възраст
- Остри инфекциозни заболявания
- Тежки психични състояния
- Рак и други тежки заболявания
- Тежки анемии
- Тежки хормонални заболявания
- Сърдечна и дихателна недостатъчност
- Обострен ревматоиден артрит
- Наличие или висок риск от язви
- Системни автоимунни заболявания
- Чернодробна цироза и др.
Захранване
Както при подготовката, така и при захранването важи принципа, че колкото по-продължително е било гладуването, толкова по-постепенно и плавно трябва да бъде захранването. Препоръката на специалистите е захранването да е равно на поне половината от периода на гладуване, тоест при гладуване от 10 дни, захранването да е минимум 5. При сухия пост, обаче, захранването трябва да бъде двойно по-дълго от гладуването, защото е много важно внимателно да възобновим храносмилателните процеси в организма, за да избегнем усложнения. В най-общи линии захранването следва обратния ред на подготовката.
След водно гладуване първо се включват еднокомпонентни (направени от 1 плод или зеленчук) сокове. Това важи за захранването и за подготовката преди гладуване: зеленчуков/костен бульон или рядка зеленчукова крем-супа с картоф (важи и за гладуването на сокове). В следващите дни обогатете супата с още зеленчуци, включете пробиотици (кисело мляко, йогурт, кефир), зелена салата със съвсем малко зехтин и лимонов сок. Постепенно добавете в менюто бобови и зърнени култури в малки количества, несолени сирене и кашкавал, и накрая тестени изделия, месо, сол и подправки. Приемайте храната бавно и на малки порции – 1 чаена чаша на хранене. Ако усетите дискомфорт при въвеждането на определена храна, преминете обратно към по-лека нейна алтернатива. Първата чаша вода след сух пост се пие изключително бавно, поне 15 минути, на малки глътки. В следващите часове се пият още няколко чаши вода по същата схема, като накрая можете да приемете и чаша протеинов бульон. След сух пост е особено важно да се вслушвате в сигналите, които тялото ви дава и да се захранвате бавно и постепенно. Най-разумно е да се консултирате със специалист, който да ви изготви индивидуален план за целия процес и да следи отблизо прогреса и състоянието ви.
За да се радвате на дълготрайни резултати след възобновяване на нормалното хранене се старайте да подхранвате чревната флора с подходящи пробиотични храни и напитки, като Комбуча. Доказано е, че ежедневната консумация на тази естествено ферментирала напитка алкализира тялото, прочиства и регенерира черния дроб, жлъчката и бъбреците, подобрява метаболизма, облекчава запека, има мощно антиоксидантно действие. Освен това действа тонизиращо и ободряващо, което я прави идеален заместител на кафето. Повече за ползите от консумацията на Комбуча може да прочетете тук.
Допълнителни насоки
По време на дълъг пост се стремете да си почивате повече и се постарайте да запазите положителното настроение и ентусиазма си. За да постигнете наистина добри резултати и да се радвате на дълготраен ефект от гладуването е добре да промените не само храненето си, но и някои други аспекти на ежедневието:
- Пийте достатъчни количества качествена вода, за да подпомогнете функциите на бъбреците и черния дроб;
- По време на продължително гладуване може да изпитате неприятни ефекти като: гадене, обилно потене, отпадналост, главоболие, избиване на пъпки по лицето и тялото, диария и други. Тези симптоми обикновено се появяват в резултат на интензивната детоксикация и отминават скоро след появата им. Ако все пак се притеснявате се свържете с медицински специалист!
- Използвайте натурална козметика и естествени домакински препарати;
- Разхождайте се сред природата и правете леки упражнения или йога;
- Медитирайте и релаксирайте ума и тялото;
- Пазете се от настинки и простуда;
- Споделяйте смайващите резултати с близките си!
Приятно гладуване!