С настъпването на учебната година и по-хладните месеци, всички обръщаме погледа си към здравето. Особено предвид ситуацията в световен мащаб, високият имунитет е приоритет номер едно за всички хора. За това днес решихме да ви припомним как можете да увеличите защитните сили на организма си с правилно хранене. Ето кои са храните, които поддържат имунитета ни висок през всеки сезон.
Цитрусови плодове
Витамин С е пръв приятел при настинка и грип. Този мощен антиоксидант намира множество приложения в тялото ви. Що се отнася до имунната система, той участва в изграждането на бели кръвни телца, които са ключови за борбата с инфекциите.
Почти всички цитрусови плодове са с високо съдържание на витамин С. Можете да го консумирате директно, да ги добавяте в смутита, ястия и десерти или просто да изстискате сока им. Важно е преди консумация да измиете добре плодовете, или дори да ги накиснете за една нощ. Така ще премахнете восъците, с които често се обработват, за да остават свежи по-дълго време.
В групата на цитрусите попадат:
- Грейпфрут;
- Портокал;
- Клементина;
- Мандарина;
- Лимон;
- Лайм;
- Бергамот.
Тъй като тялото ви не го произвежда или съхранява, имате нужда от ежедневен доза витамин С за поддържане на здравето. Препоръчителната дневна доза за повечето възрастни е:
- 75 mg за жени
- 90 mg за мъже
Ако се спрете на добавки, избягвайте приема на повече от 2000 милиграма (mg) на ден.Също така имайте предвид, че докато витамин С може да ви помогне да се възстановите по-бързо от настинка, все още няма доказателства, че той е ефективен срещу новия коронавирус, SARS-CoV-2.
Червени чушки
Ако смятате, че цитрусовите плодове имат най-много витамин С от всеки плод или зеленчук, помислете отново. Грам за грам, червените чушки съдържат почти 3 пъти повече витамин С (127 mg доверен източник), отколкото един портокал, например(45 mg доверен източник). Те също са богат източник на бета каротин.
Освен че повишава имунната ви система, витамин С може да ви помогне да поддържате здрава кожа. Бета каротинът, който тялото ви превръща във витамин А, помага да поддържате очите и кожата си здрави. Не на последно място, витамин С забавя процесите на стареене и подпомага усвояването на колаген. Това го прави незаменим антиейджинг помощник.
Броколи
Броколите са изключително богати на разнообразни витамини и минерали. С високото си съдържание на витамини А, С и Е, фибри и много други антиоксиданти, броколите са един от най-здравословните зеленчуци, които можете да добавите към менюто си.
Ключът към запазването на полезните вещества е да готвите броколите по възможно най-неинвазивния начин. Колкото повече термична обработка преминават те, толкова повече намаляват витамините и минералите в тях. Пригответе ги на пара с малко лимонов сок и подправки, за да запазите хранителната им стойност.
Чесън
Чесънът е едно от растенията, които се срещат в почти всяка кухня в света и това съвсем не е случайно. Той добавя много вкус към всяко ястие, а здравословните ползи от него са неизброими.
Ранните цивилизации признават значението на растението борбата с инфекциите. Чесънът също може да забави калцирането на артериите и да понижи кръвното налягане. Това го прави чудесен за хора, които имат сърдечни проблеми.
Имуностимулиращите свойства на чесъна се дължат на редица вещества, които се съдържат в растението. Най-важен в списъка е алицинът. Редовната консумация на алицин намалява риска от настинка с 60% и подпомага възстановяването при грип при 70% от пациентите. Освен това, веществото има противогъбично действие, което го прави наистина пръв приятел на имунната ви система.
Джинджифил
Джинджифилът е друга съставка, към която много хора се обръщат след разболяване. Той има противовъзпалително действие, което може да помогне за намаляване на възпалено гърло и възпалителни заболявания. Джинджифилът е изключително полезен и при гадене.
Въпреки че в западната кухня джинджифилът се използва предимно за направата на сладки десерти, на Изток той се влага в почти всяко ястие. Наличният в него гингерол придава на храната леко пикантен вкус и има пряка връзка с високия имунитет.
Джинджифилът може също да намали хроничната болка и дори да регулира нивата на холестерол в организма.
Кисело мляко
Разбира се, наличието на кисело мляко в този списък не е изненада за никой българин. Тази традиционна за нашите ширини храна е част от народната ни медицина. Киселото мляко се използва за лечението на редица здравословни проблеми и неприятни състояние.
На какво се дължат ползите от него? Краткият отговор е – на пробиотиците. Киселото мляко, както и други ферментирали храни, съдържа големи количества полезни бактерии, които имат стотици приложения в тялото. Те подпомагат храносмилането, борят се с гъбични инфекции и повишават имунитета.
За най-добри резултати консумирайте обикновени кисели млека, а не онези, които са ароматизирани или подсладени. Можете вместо това да подсладите обикновеното кисело мляко със здравословни плодове и лъжичка мед.
Ако киселото мляко не ви е по вкуса, или просто искате да добавите към менюто си още ферментирали храни и напитки, можете да приготвите ферментирали зеленчуци у дома, както и да пиете повече комбуча и квас.
Комбуча е голям фаворит сред най-малките, защото е естествено газирана, леко кисела и много освежаваща. Заместете класическите газирани напитки в менюто на детето си с комбуча и то ще се радва на добро здраве цяла зима.