Проблемите с хрансмилането са толкова често срещани, че много от нас ги приемат за нормална част от живота си. Ако редовно страдате от запек, диария, газове, подут корем и цялостно усещане за тежест, това със сигурност индикира, че храносмилателната ви система има нужда от подкрепа. Един от най-добрите, лесни и безопасни начини да се погрижите за стомаха си е като си набавяте повече храносмилателни ензими.
Какво представляват храносмилателните ензими
Храносмилателните ензими са естествени вещества, които се синтезират от организма и се срещат в червата. Функцията им е да разграждат специфични хранителни молекули, обикновено сложни такива, за да може тялото да извлече нутриентите от тях. След разграждането на молекулата, хранителните вещества от нея могат да бъдат усвоени оптимално.
Ако обаче тялото не произвежда достатъчно някои ензими (да речем, ензимите, необходими за разграждането на лактозата в млечните продукти), това може да забави процеса на храносмилане и да доведе до симптоми на стомашно-чревния тракт като газове, подуване на корема и диария.
В някои случаи набавянето на ензими трябва да се случи през медикаменти или хранителни добавки. По-често малки промени в храненето са достатъчни. Има редица храни, които са богати на точно определени храносмилателни ензими и могат да помогнат на стомаха да върши работата си по-добре.
Храни, богати на храносмилателни ензими
Първи в списъка е ананасът.
Този плод съдържа бромелаин – комбинация от ензими, които помагат за усвояването на протеините.
Важно е да знаете, че бромелаинът е чувствителен на термична обработка. За да си го набавите, най-добре да консумирате суров ананас. Опитайте да добавите от плода в сутрешното си смути, да експериментирате с парченца ананас към салатите си или да използвате плода като марината за месо.
Храна номер две е любимото ни авокадо.
Ако страдате от стомашни проблеми след консумация на мазнини, просто добавете повече авокадо към менюто си. То съдържа липаза – ензимът, необходим за метаболизирането и усвояването на мазнините.
Освен това, авокадото лесно може да се включи във всеки хранителен режим, дори вкусът му сам по себе си да не ви е сред любимите. Добавете към сутрешното си смути, нарежете половин авокадо в обяда си, насладете се на вкусно гуакамоле или разчупете любимите си рецепти за печени филийки, като ги намажете с намачкано авокадо.
Следващи в списъка са бананите.
Тези плодове се смятат за един от най-добрите натурални източници на калий. Но знаете ли, че те съдържат също два ензима – амилаза и малтаза? Амилазата помага за разграждането на сложни въглехидрати, като тези, които се намират в хляба и зърнените храни, докато малтазата помага за разграждането на малцовата захар, съдържаща се във въглехидратните храни, като нишестени зърна и зеленчуци.
Добавете към зърнените или овесените ядки парченца банан, смесете един в смути или просто хапнете плода за следобедна закуска, особено след по-обилен на въглехидрати обяд.
Няма как да пропуснем и любимите на всички екзотични плодове – манго и папая.
Подобно на бананите, мангото също съдържа амилаза. Редовното хапване на вкусния плод улеснява тялото ви да разгражда нишестето на по-малки молекули и да ги абсорбира. Вълшебният вкус на мангото се съчетава перфектно с други плодове, както и със зеленчуци и месо.
Ензимът, открит в папаята, се наричат папаин. Той помага за разграждането на протеините. Топлината може да увреди папаина, така че не забравяйте да консумирате папая сурова за максимални резултати. Ако имате лоши спомени от вкуса на този плод, вероятно не сте попаднали на зряла папая. Избирайте плодовете внимателно, цветът на вътрешността трябва да е наситено оранжев. Ароматът на зрялата папая не е любим на много хора, но пък вкусът й е наистина божествен.
Знаете ли, че истинският мед също съдържа храносмилателни ензими?
Той е богат на ензими, наречени диастази, инвертази и протеази. Всички те спомагат за разграждането на нишестета, захарите и протеините, съответно. Консумирането на качествен мед подпомага цялостния храносмилателен процес. Ако купувате преработен мед, имайте предвид, че той е минал термична обработка, която често унищожава ензимите в него. По възможност винаги купувайте мед от местни производители.
Завършваме списъка с ферментирали храни.
Няма как в тази статия да пропуснем ферментиралите храни. Както вече добре знаете, те са богати на пробиотични щамове, които подпомагат целия храносмилателен процес. В зависимост от точната храна, която ще подберете, тези продукти съдържат също и ензими.
Кефирът, например, е богат на липаза (която разгражда мазнините), лактаза (която разгражда лактозата) и протеаза (която разгражда протеините).
Киселото зеле пък съдържа набор от ензими, които разграждат мазнини, протеини и въглехидрати. Особено сега, когато е в сезон, можете да се наслаждавате на полезните му качества бързо и лесно.
Ако зелето не ви е по вкуса, винаги можете да заложите на любимата си комбуча напитка. Комбуча Лайф Джинджифил е особено препоръчителна, защото джинджифилът също е известен с ензимното си съдържание. Подправката е богата на т.нар зингибаин, който подпомага храносмилането на протеини.
Най-добрият вариант е менюто ви да съдържа всички тези храни. Имайте предвид, че ако храносмилателните проблеми продължават е добре да се направи преглед при специалист.