Средата на зимата изглежда като странно време за детоксикация – времето е студено, дните са кратки и всички имаме нужда от повече почивка. Повечето детокс режими, които си представяте са създадени за по-топлите дни от годината, когато имаме достъп до свежи сезонни плодове и зеленчуци, слънцето грее и можем да се отдадем на пречистване на организма.
Идеята, че детоксикирането през зимата не е възможно или полезно е мит. Днес искаме да ви дадем някои идеи за това как можете да помогнете на организма си да се пречисти, дори в студените дни.
Какво е детоксикацията
Детоксикацията е естествен процес на изхвърляне на метаболитен отпадък от организма. Това изхвърляне на ненужното се случва по няколко начина – чрез потта, чрез урината и изпражненията и чрез дейността на черния дроб. Всъщност той, заедно с кожата се смятат за двата най-важни детокс органа на тялото.
Ако детоксикирането е естествен процес, защо трябва да го подпомагаме? Това е валиден въпрос, който може би сте си задавали. Причините за пречистване на организма са няколко. На първо място, средата, в която живеем предполага високи нива на стрес. Той от своя страна, увеличава нивата на свободни радикали в организма и предизвиква редица здравословни проблеми, които могат да се решат с детокс.
Освен това, градската действителност е изключително натоварваща за телата ни – мръсният въздух, шумът, липсата на растителност – всичко това предразполага към намалена функция на детоксикиращите органи на тялото. Не на последно място, някои хора прибягват към пречистване с цел подобряване на здравето си. Има специални режими, които се препоръчват при определени хронични или автоимунни заболявания. В такива случаи винаги се съветвайте със специалисти и следете внимателно състоянието си.
Ползите от детокса
Според редица изследвания детоксикирането води до:
- По-добър сън;
- Повече енергия през деня;
- По-балансирана функция на нервната система;
- Подобрена храносмилателна функция;
- Премахването на някои неприятни състояния – задържане на течности, кожни проблеми, запек и други;
- По-добро вагинално здраве при жените;
- Подобрени фокус и концентрация.
Идеи за зимен детокс
Важно е да знаете какво точно искате да постигнете с детоксикиращия си режим, за да подходите по най-добрия начин към тялото си. Най-същественият елемент на зимния детокс е, че трябва да поддържаме тялото топло. Суровоядството например може да сработи за вас само ако приемате достатъчно количество топли напитки. Пречистването обаче не се случва само на ниво хранене. Ето някои практически идеи за зимен детокс, който не включва гладуване и пост.
Изключете млечните храни и глутена от менюто си
Особено ако страдате от гъбични инфекции, хронични възпаления или синузит, това е добро начало за вас. Млечните и глутенът подпомагат образуването на слуз в тялото и служат като храна за вредните бактерии, които предизвикват възпаления и отключват инфекции. Изключването им от менюто може значително да подпомогне организма в изчистването от вредните микроорганизми. Подкрепете процеса с прием на достатъчно пробиотици, за да репопулирате червата си с полезни бактерии. Чудесен източник на пробиотични щамове е комбуча.
В идеалния случай тези храни ще напуснат менюто ви завинаги. Понякога обаче дори месец-два без тях са достатъчни, за да се случи рестарт на организма и да се отървете от проблемите.
Опитайте oil pulling
Oil pulling, или жабурене с мазнина, е класическа аюрведична практика, която има множество ползи. На практика ви трябва около половин лъжичка мазнина по ваш избор (традиционно се прави с кокосово масло, но зехтин също ще свърши работа), с която да се жабурите около 10 минути сутрин. Това се прави преди измиването на зъбите, на гладно. Олиото се изплюва в тоалетната, за да не запушва каналите в студените зимни дни. След това хубаво изчеткайте езика с четка за зъби или специална пластина за тази цел. Измийте с паста и сте готови да започнете деня си.
Жабуренето с олио се смята за директен детокс на черния дроб (както знаете, лекарите следят за неговото състояние по вида на езика). Макар че мненията по въпроса са противоречиви, практиката със сигурност помага поне за здравето на устната кухина. В устата ни се задържат голям брой бактерии и външни микроорганизми. Жабуренето с олио помага на мазнината да ги обере от устата, което може да предотврати инфекция или възпаление.
Сухо четкане
Тази техника много ще се хареса на хората, на които постоянно им е студено. За целта ви е необходима мека четка с естествен косъм и дървена основа. Преди сутрешния или вечерния си душ, започнете да изчетквате тялото. Движенията винаги трябва да са от периферията към центъра. Започнете от стъпалата и четкайте само нагоре в посока към сърцето. Уверете се, че не сте пропуснали нито едно място. Когато стигнете до сърцето, изчеткайте от дланите отново към центъра на тялото. Ако искате, можете внимателно да минете с четката през зоната на деколтето, като там движението надолу.
Сухото четкане премахва мъртвия слой клетки и прави кожата изключително мека на допир. Тази техника стимулира кръвообращението и движението на лимфната течност. Освен това, има изявен ефект при целулит. Дори един месец сухо четкане може значително да намали портокаловата кожа.
Противовъзпалителен еликсир
Противовъзпалителните храни и напитки с право добиват популярност през последните години. Хроничните възпаления са в основата на множество заболявания. Този еликсир е базиран на традиционната индийска рецепта за златно мляко. Вместо мляко обаче, ще използваме вода за основа.
За направата му са необходими джинджифил, куркума (по възможност пресни корени, а не подправки на прах), кардамон, карамфил, канела, черен пипер, лют червен пипер (ако обичате люто) и лимонов сок. Нарежете и обелете корените. Направете запарка от всички подправки, оставете я да къкри до получаване на наситен на цвят чай. След като чая изстине, разредете с лимонов сок и консумирайте сутрин на гладно или през целия ден.
И последно, но не и по важност, набавяйте си достатъчно антиоксиданти, за да помагате на организма да се справи с оксидативния стрес. Това може да се случи през хранителни добавки или през различни храни и напитки, като боровинки, грозде, комбуча и какао.