Комбуча е чудна напитка, която бързо покорява небцето на всеки любител на необикновените вкусове. Ако освен това обичате нещата, които консумирате да ви носят здравни ползи, несъмнено ще се влюбите във ферментиралия чай!
Това уникално пробиотично питие съществува от векове и се радва на митична слава в редица азиатски страни (Кита, Русия, Корея и др.). Според някои легенди много велики владетели са се възползвали от благотворния ефект на ферментиралия чай и дори са го давали на войниците си. В миналото напитката е била широко разпространена в Китай, където почти всяко домакинство е приготвяло домашна Комбуча.
Днес популярността на този специален чай се простира по цял свят. Нарастващ брой любители на напитката откриват ползата от ежедневната ѝ консумация. Освен че все по – често се среща по рафтовете в магазините, Комбуча отново се превръща в любим домашен продукт.
Независимо дали вече сте вещи в приготвянето на необикновения чай или сега започвате с домашната ферментация, е твърде вероятно в някакъв момент да се сдобиете с партида с по – кисел вкус. Ако това се случи, не се отчайвайте и в никакъв случай не изхвърляте получения оцет! Вместо това ние ви предлагаме практични начини да го използвате за различни цели.
Кога Комбуча става прекалено кисела
Преди да преминем нататък ще обсъдим при какви условия домашната Комбуча може да стане прекалено кисела. Всъщност, основната причина за това е ако чая е ферментирал прекалено дълго. Интересното е, че „прекалено дълго“ е относително понятие, което варира според различни фактори.
Основният фактор, който може да ускори или забави ферментационния процес е температурата. Като цяло Комбуча може да ферментира в сравнително широк температурен диапазон – 16 – 29°С. Установено е, че бактериите и дрождите които инициират самата ферментация вирят най – добре между 21 – 25°С. Според експертите тогава се получава най – добрата Комбуча, с оптимална газировка и балансиран тръпчив вкус. В по – ниския диапазон ферментацията се забавя и полученият чай е с по – слаб и сладникав вкус.
При температури над 25°С ферментацията протича значително по – бързо. Това означава, че времето за приготвяне на Комбуча намалява. Именно поради тази причина пробиотичният чай се приготвя осезаемо по – бързо през лятото, когато температурата у дома е по – висока. Ако домашната ви Комбуча ферментира на кухненския плот е препоръчително да я проверявате по – често през горещите месеци. По възможност може да преместите ферментиращата напитка в по – хладно помещение с постоянна температура (мазата, килера). Никога не поставяйте все още ферментиращата Комбуча в хладилника, защото това ще стопира процеса.
Какво да правите с киселата Комбуча
Първото нещо, което всеки опитен в приготвянето на домашна Комбуча ще ви посъветва е да използвате киселият чай за приготвяне на следващата партида. Това е отличен начин да оползотворите пробиотичния чай с по – висока от личните ви предпочитания киселинност. За целта може да съхраните част от несполучливата партида в плътно затворено шише или буркан в хладилника. Друга начин да оползотворите напитката е като я добавите към вашия SCOBY хотел. Почиващите Комбуча майка и без друго се нуждаят от периодично освежаване. Ето и още няколко практични начина за използвате киселата Комбуча:
За приготвяне на костен бульон
Хората, които приготвят домашен костен бульон се делят на два вида: такива, които слагат оцет и такива, които не слагат. Причината, поради която в бульона се използва оцет е, че високата му киселинност допринася за по – пълноценното извличане на нутриентите от костите. Киселините в оцета омекотяват костите и помагат за насищането му с колаген и ценни минерали. В повечето рецепти за костен бульон се препоръчва ябълков оцет, но спокойно можете да го заместите с Комбуча оцет. И двата вида са еднакво ефективни в този случай.
За подсилване на имунитета
Комбуча, както и Комбуча оцета, съдържа множество ценни нутриенти, които подпомагат здравето и подсилват имунитета. Ако разполагате с партида от ферментиралия чай, която се е превърнала в оцет, можете да го използвате за приготвяне на т.нар. Огнен сайдер. Това е мощен тоник, който представлява оцетна инфузия от различни имуно – стимулиращи подправки и растения. Оригиналната рецепта се приготвя с ябълков оцет, но той може да бъде заместен и с Комбуча оцет.
Огнен сайдер
Необходими продукти:
- ½ ч. настърган корен джинджифил
- ½ ч. настърган корен хрян
- 1 средна глава лук, нарязана на ситно
- 10 скилидки чесън, нарязани на ситно
- 2 люти чушки, нарязани на ситно
- 2 с.л. розмарин, може и сух
- 1 с.л. куркума на прах или 2 ч.л. настъргана прясна куркума
- ¼ ч.л. кайенски пипер
- Комбуча оцет
- ¼ ч. мед
Начин на приготвяне:
Сложете всички подправки в подходящ буркан. Залейте с оцет до пълно покриване на продуктите. Сложете парче пергамент или марля и запушете буркана с капачка. Препоръчително е капачката да е пластмасова, за да не се окисли от оцета при допир. Разклатете буркана енергично. Оставете на тъмно и хладно място за около месец. Всеки ден разклащайте буркана добре, за да се смесят соковете.
След месец прецедете течността в чист и сух буркан. Изстискайте добре сухата маса през марля, за да изцедите максимално много течност. Добавете меда към течността и разбъркайте с неметална лъжица до пълно разтваряне. При необходимост може да добавите още мед. Съхранявайте в добре затворен буркан в хладилника. Всеки ден вземайте по 1 – 2 лъжици от мощната отвара. Тоникът може да се използва и за приготвяне на салатни дресинги.
За пречистване
Може би сте чували, че ябълковият оцет пречиства и детоксикира организма. Същото се отнася и за оцета от Комбуча. За да се възползвате от този ефект е достатъчно сутрин да изпиете чаша топла (но не гореща!) вода с 1 – 2 с.л. оцет от Комбуча. Киселините в оцета стимулират храносмилането и стабилизират нивата на кръвната захар след хранене.
Според някои специалисти приемът на малък шот натурален ябълков или Комбуча оцет преди хранене спомага за редуциране на апетита и намаляване на консумираната храна. Ако вкусът на оцета ви е прекалено силен, бихте могли да го разредите с 1 – 2 с.л. вода.
Като стартер за ябълков оцет
Ако обичате да хапвате ябълки и да приготвяте ябълкови десерти със сигурност хвърляте големи количества обелки и сърцевини. Киселата Комбуча е отличен стартер за оцет от ябълкови остатъци!
Необходими продукти:
- Остатъците от 12 пресни ябълки
- 10 ч. вода
- 1 ч. кисела Комбуча
- 6 – 7 с.л. мед
- 1 Комбуча SCOBY (по желание)
Начина на приготвяне:
Това е идеалният начин да използвате всички части на ябълките когато приготвяте фреш, пай или друга любима ябълкова рецепта! За целта сложете всички остатъци от ябълки в голям стъклен буркан. Залейте с водата, киселата Комбуча, майката и добавете меда. Покрийте съда с тензух, стегнат с ластик. Оставете да ферментира около месец в помещение с постоянна температура.
След месец прецедете течността и налейте в чист и сух съд. Отново покрийте с тензух и оставете за още един месец. След този период може да бутилирате получения оцет в стъклени бутилки. Съхранявайте както обикновено.
П.С.: След първия месец по повърхността ще се е формирало оцетно SCOBY, което може да изхвърлите в компоста.
Пробиотична вода
В горещите летни дни няма нищо по – хубаво от чаша вода с лед, с която да утолите жаждата и да се рехидратирате! За максимално освежаване можете да си направите пробиотична вода с киселата партида Комбуча.
Необходими продукти:
4 ч. изворна вода
1/8 ч. фреш от лимон
3 с.л. кисела Комбуча
½ ч.л. настърган пресен джинджифил
2 с.л. мед
Начин на приготвяне:
Смесете всички съставки в подходяща кана. Добавете лед и сервирайте с листа свежа мента за допълнителна свежест. Перфектна напитка за перфектен ден!
Докато чакате следващата партида домашна Комбуча да ферментира, можете да поръчате любимия си Комбуча Лайф вкус тук!