Февруари е месец на любовта, виното, а от скоро и на Комбуча. За трета поредна година международната Комбуча общност отбелязва Световен ден на Комбуча на 21вия ден от втория месец на годината. Макар и нова, традицията цели да популяризира пробиотичната напитка и да съхрани хилядолетното наследство за ферментиране на чай.
Какво точно представлява Международният ден на Комбуча, каква е идеята зад него и как да почувствате духа на този съвсем нов празник ще ви разкажем в следващите редове!
Идеята зад Международния ден на Комбуча
Обичана от милиони хора по света, Комбуча е не просто напитка, а цяло течение, което непрестанно увеличава базата си от последователи. Въпреки че е познат на света от хиляди години, атрактивният пробиотичен чай се радва на нов бум както сред почитателите на здравословни продукти, така и във фармакологията, диетиката и дори козметологията. Благодарение на комплексното си въздействие върху човешкото тяло, богато разнообразие от вкусове и сравнително лесен метод на приготвяне, днес производството и консумацията на Комбуча се радват на огромен подем, който продължава вече почти 10 години. Приготвен у дома или купен от магазина, освежаващият чай е любим избор на малки и големи любители на натуралните напитки, които не вредят на здравето, а укрепват организма!
В синхрон с актуалните тенденции, световната търговска асоциация с нестопанска цел KBI /Kombucha Brewers International/ решава да отдаде дължимата почит на Комбуча като обяви 21ви Февруари 2020г. за първия Международен ден на Комбуча. Със стартирането на тази традиция KBI цели да информира повече хора за ползите от консумацията на ферментиралия чай, да запознае хората с неговата история и техниките за приготвянето му и да увеличи световната Комбуча общност. Идеята на инициаторите е също да се създаде устойчив мост между производителите и феновете на напитката и да се празнува любовта към древния тоник.
Защо 2.21
Комбуча е древен еликсир с над 2 – хилядна история, за който се смята, че произлиза от североизточен Китай (област Манчурия). Най – популярната легенда за произхода на напитката датира от времето на династия Цин (Qin Dynasty), която управлява страната от 221 до 206 г. пр.Хр. Смята се, че първите сведения за Комбуча са именно от началото на този период, където често се говорело за „Чай на безсмъртието“, който император Цин Ши Хуан (Qin Shi Huang) започнал да използва за удължаване на продължителността на живота си. Според друга версия на преданието императорът поръчал на своите алхимици да създадат еликсир за дълголетие, който да го поддържа млад и здрав. В резултат се родил ферментиралият чай. KBI избира 221г. пр.Хр като отправна точка в историята на Комбуча, поради което Международният ден на Комбуча се празнува точно на 2.21 (21ви Февруари).
Данните от различни източници сочат, че името „Комбуча“ станало популярно след като корейският лекар Д-р Комбу представил ферментиралия чай на японския император Инкио. Тъй като напитката била известна в родината си родината си като универсална панацея за разнообразни заболявания и мощно общоукрепващо средство, лекарят решил да я поднесе на императора като лек за неговите болести. По късно Комбуча се пренесла в различни страни по Пътя на коприната, а през 20ти век достига и до Европа и Русия.
За съжаление популярността на Комбуча отшумяла с настъпването на Втората Световна Война, но през втората половина на 20ти век отново се възродила. Ферментиралият чай дължи съвременното си международно признание на популярния автор на книги за силата на ферментиралите храни и напитки Сандор Кац и бума на домашна ферментация в САЩ през последните 3 десетилетия.
За Комбуча ентусиасти: Как да отбележите Световния ден на Комбуча подобаващо
Тенденцията за преминаване към здравословен и осъзнат начин на живот сред съвременните българи провокира небивал интерес към разнообразни натурални храни и напитки, които не само не са вредни, а са полезни за здравето. Разбира се, Комбуча не остава незабелязана и през последните години ферментиралият чай става все по – популярен сред хора от всички възрасти, които намират множество ползи от редовната му консумация. Ако и вие сте един от тях, със сигурност Международният ден на Комбуча е отличен повод да се насладите на любимата си напитка сами или в компанията на други ентусиасти! Ето няколко идеи за „повишаване на Комбуча градуса“ от нас:
- Изпуснете парата с приятели като си направите импровизирано Комбуча парти след работа. Тук можете да откриете разнообразни рецепти за коктейли с Комбуча, подходящи за всеки вкус!
- Релаксирайте в края на работния ден като се впуснете в Комбуча СПА вечер у дома.
- Пригответе си вкусна чаша топла Комбуча и се отпуснете в комфорта на дома си!
Рецепта за топла Комбуча
Необходими продукти
500 мл. Комбуча Лайф Био Класик
2 см джинджифил, нарязан на лентички
1 пръчка канела
1 звездичка анасон
2 резена лимон
2 резена портокал
Мед или захар за подслаждане
Начин на приготвяне
Излейте Комбучата в подходяща касерола и добавете подправките.
Загрейте на слаб огън до достигане на 60 – 70 градуса. Комбуча не бива да завира!
Оставете инфузията на котлона 20 – 30 минути.
Прецедете и налейте в чаши. Подсладете на вкус.
Рецептата е идеална за хладните вечери, когато организмът има нужда да се сгрее отвътре. Полезните вещества в Комбуча, в комбинация с останалите съставки са ефективно средство против настинка, сухо гърло и вирусни инфекции.
За онези от вас, които все още не са опитали уникалния пробиотичен чай, днес е перфектният момент! Потърсете Комбуча Лайф в търговската мрежа или поръчайте бутилка от освежаващия тоник от нашия онлайн магазин!