Ако си приготвяте домашна Комбуча без прекъсване от известно време, навярно сте забелязали, че има ясно забележима сезонност във ферментационния цикъл на любимата ви напитка. Това се дължи на факта, че времето за ферментация на пробиотичния чай е пряко свързано с температурата на околната среда.
Докато през топлите месеци щедро сте раздавали бутилки освежаващ чай на колеги и приятели поради експресната ферментация, то с настъпването на студеното време нещата драстично се променят… Както се оказва, приготвянето на Комбуча през есента и зимата може да бъде малко предизвикателство, но това не бива да ви обезкуражава. В следващите редове ще ви дадем практични насоки за безпроблемно приготвяне на ферментиралата напитка дори тогава, когато студът работи срещу вас!
Каква е идеалната температура за приготвяне на Комбуча
Както добре знаете, четирите основни съставки, необходими за приготвяне на Комбуча са SCOBY, стартер, черен или зелен чай и захар. Именно Комбуча майката е онова, което предопределя ферментационната среда и придава на пробиотичния чай специфичните му органолептични и лечебни свойства.
SCOBY е симбиотична колония от бактерии и дрожди, която изглежда като хомогенна маса с гладка и жилава текстура. Често се нарича гъба поради вида си. Здравето на Комбуча майката е основополагащо за успешното приготвяне на напитката. Като всички живи организми, бактериите и дрождите в SCOBY виреят най – добре в точно определени условия. При турболенции в микросредата, в която те живеят често се стига до отслабване и разболяване на колонията.
Освен че се нуждае от захар, с която да се храни, чаената гъба трябва да бъде държана в определен температурен диапазон. Според множество източници идеалната температура за отглеждане и съхранение на SCOBY е между 24 и 30 градуса. При такива условия трябва да протича и домашната ферментация на пробиотичната напитка. Ако градусите са повече, това може да доведе до експресно ферментиране на чая и той да вкисне (да се превърне в оцет) преди дори да сте разбрали. При спад в температурите настъпват други промени, които могат да доведат до погиване на гъбата.
Признаци, че температурата е прекалено ниска
Забавена ферментация
Спадът в температурата на околната среда е пряко свързан със забавянето на ферментационния процес. При застудяване първо ще забележите, че всяка нова партида Комбуча отнема няколко дни повече, за да ферментира. Ако тази тенденция продължи, прогресивното понижаване на градусите може да „приспи“ SCOBY и ферментацията напълно да спре. В следствие на това напитката не може да достигне оптимална киселинност, което провокира още проблеми.
Нездрав вид на новообразуваното SCOBY
С всяка нова партида домашна Комбуча на повърхността на напитката ще се образува ново SCOBY. В първите 2 – 3 дни от ферментацията то изглежда като тънка ципа, но след това придобива плътност и дебелина. Ниските температури могат да забавят или нарушат растежа на новата майка и тя да остане много тънка. Дори и в такива условия ферментацията може да протече, но е вероятно крайният резултат да не е напълно задоволителен.
Образуване на мухъл
Мухълът е най – големият враг на чаената гъба. Ако по повърхността ѝ се появят черни петна, тогава незабавно се налага да я изхвърлите, заедно с течността, в която е стояла! Една от основните причини за развитие на мухъл по SCOBY е ниската киселинност на чая, в който се съхранява или се опитвате да ферментирате. През есенно – зимния период вероятността за мухлясване значително нараства именно поради спад в температурата.
Как да опазите домашната ферментация през есенно – зимния сезон
Дори когато започнете да включвате отопление у дома през студените месеци, едва ли поддържате постоянна температура от 24 – 30 градуса!
Според различи социологически изследвания, средната температура на въздуха в повечето домакинства през есенно – зимния период е 21⁰C. При такива условия SCOBY-то все още е активно, но ферментацията може да отнеме прекалено дълго, увеличавайки риска за развитие на мухъл. За да се предпазите от неприятния сценарий и да се наслаждавате на любимия си пробиотичен чай, можете да изпробвате нашите насоки за създаване на оптимална среда за Комбуча през студения сезон!
Следете температурата на буркана
Най – добрият начин да знаете дали условията за ферментация са подходящи е като следите не температурата на въздуха, а на буркана, в който държите чая. Различни фактори, като топлоотдаващи свойства на повърхността, върху която е поставен и течение, могат да допринесат за спад в същинската температура на напитката. Термометрите с лепящ гръб са отличен начин за постоянен мониторинг на ферментиращия чай. Като алтернатива можете да използвате и безконтактен термометър.
Изберете подходяща място
Приготвянето на домашна Комбуча е лесен за изпълнение процес, който може да се извършва навсякъде в дома ви. Ако кухнята ви е прекалено студена, тогава спокойно можете да преместите съда с чая в друга, по – топла стая. Достатъчно е помещението да е проветриво и чисто и да има естествена светлина.
В случай, че държите да приготвяте Комбуча в кухнята, тогава бихте могли да сложите буркана на по – горен рафт, където температурата е естествено по – висока. Друга опция е разполагането на съда върху или в близост до електроуред, който поддържа постоянна температура. Разбира се, това крие своите рискове, тъй като може да претоплите напитката.
„Облечете“ ферментационния съд
Някои дългогодишни майстори на домашна Комбуча споделят, че увиването на ферментационния съд в хавлия или друг плат е ефективен метод за поддържане на температурата на чая. По – креативните плетат или шият специални „дрешки“, в които поставят буркана с напитката. Ако и вие сте решени да положите екстра грижи за Комбуча, можете да потърсите термо плат, с който да изработите специално облекло за ферментиращата Комбуча.
Загряваща подложка
Някои хора препоръчват употреба на загряващи подложки, които се слагат под буркана с Комбуча. От една страна това е начин да изолирате съда от студената повърхност на плота. От друга страна, обаче, този тип подложки нагряват само долната част на течността, което означава, че температурата на напитката не е равномерна. Това не е най – ефективната стратегия за ферментиране на Комбуча, но може да се окаже добър вариант за вас.
Увеличете количеството стартер
Стартерният чай е онази съставка, която задейства ферментационния процес. Удвояването на дозата на стартера е добър начин да осигурите на SCOBY-то достатъчно киселинна среда, за да не развие мухъл. Освен това така ще ускорите ферментацията на напитката при понижаване на температурите.
Ако все пак нещо се обърка при приготвянето на домашния пробиотичен чай, не се отчайвайте! Поръчайте любимия си Комбуча вкус от наши онлайн магазин и насладете на невероятните ползи от консумацията на ферментиралата напитка!
Посетете блога ни за още полезни съвети за грижа за домашната Комбуча!