Забелязали ли сте, че през различните сезони нуждите на организма ви се променят? Колкото повече захладнява навън, толкова по-осезаем става импулсът ни не само да се сгряваме с топли храни, но и да спим повече, да сме по-близо до гореща вода (у дома или в СПА център) и да притихваме. Всички тези нужди имат обяснения още от древността.
Според системата на аюрведа в студените дни тялото търси начин да си набави стабилност и заземяване, което създава нужда от повече мазнини, млечни храни и хлебни изделия. Това обаче има и негативен ефект, защото колкото повече от тези продукти консумираме, толкова по-летаргични ставаме, толкова повече се заседяваме у дома пред телевизора.
Как да излезем от този омагьосан кръг и наистина да се подготвим тялото си за студените месеци? Ето ги нашите прости съвети.
Променете режима си
През зимата, когато всички искаме да се поспиваме повече е важно да адаптираме дневния си режим към нуждите на тялото. Вместо да пиете едно следобедно кафе повече, легнете си час по-рано. Махнете всички екрани от спалнята и си дайте пълноценна почивка. Преди сън може да си вземете горещ душ, за да помогнете на тялото да се отпусне по-лесно и да се подготви за нощта. Използвайте приятно масажно масло с лавандула/лайка или друг релаксиращ аромат и си легнете. Дори да не заспите веднага, този момент на притихване ще се отрази чудесно на тялото ви.
Ако пък сте решили да развивате нови здравословни навици, зимата е перфектният момент да се научите да ставате рано. Звучи нелогично, защото слънцето изгрява сравнително късно, но има множество изследвания по темата. Постепенно настройвайте алармата си за 10-15 минути по-рано и до края на сезона ще видите, че с лекота ставате в ранни зори.
Дръжте тялото топло
Това е изключително важно за здравето на всички органи и системи. Хапвайте топли, готвени ястия, пийте чай или затоплена вода, обличайте се добре и спортувайте. От аюрведична гледна точка топлината в тялото е равносилна на вътрешния ни огън. Той отговаря за метаболитните процеси, добрата ни форма, както и за оптималното ни психическо здраве.
Днес знаем, че тези древни учения са истина. Тялото ни има нужда от редовно движение, за да поддържа метаболизма си, да лубрикира ставите и прилежащите им тъкани, да активира имунните процеси и да синтезира важни хормони. Редовните тренировки през студените зимни месеци могат да внесат изключителен баланс и виталност във всеки ден. Не ги пропускайте.
Когато сте навън, бъдете внимателни към грижата за ставите. Те са особено податливи на изстиване, скованост и болка. Ако имате възможност, посещавайте поне веднъж месечно сауна или парна баня, за да подпомагате детоксикацията и затоплянето на организма.
Не пропускайте хидратацията
Един от големите проблеми на студените месеци е изсъхналата кожа. Придържайте се към редовна хидратация, особено за участъците, които са изложени на студа – лицето и ръцете. Кремовете със слънцезащитен фактор са абсолютна необходимост и през зимата.
Разбира се, водата също е важна. Пийте достатъчно количество от нея дневно, за да не си причинявате ненужен храносмилателен дискомфорт.
Грижете се за храносмилането си
И като заговорихме за храносмилането, нека завършим днешния материал с него. Състоянието на храносмилателната система е от първостепенна важност за доброто ни здраве през зимата. Ако имате импулс да хапвате повече тесто и мазни храни, е много вероятно да си причините запек, който води до други проблеми.
Начинът да се справите с това изисква съвсем малко усилие – приемайте достатъчно пробиотици и правете разумни хранителни избори всеки ден. Съвсем не е случайно, че голяма част от традиционните зимни храни са богати на естествени пробиотици. Киселото зеле е перфектен пример. Причините да искаме да консумираме полезни бактерии в студените дни са множество.
От една страна, добрите бактерии подпомагат храносмилането, което през зимата трябва да се справя с по-тежки храни. На второ място, пробиотичните щамове имат пряко отношение към имунната система и оптималната й дейност. И на последно място, благодарение на пробиотиците тялото по-лесно синтезира важни хормони на щастието.
Независимо какво ни предстои тази зима, важно е да не губим вярата си, да се придържаме към добрите си навици и да мислим в перспектива. Желаем ви плавно преминаване към зимния сезон.