Акнето, медицински известно като акне вулгарис, е често срещан медицински проблем, особено сред тийнейджърите и младите хора. Това състояние възниква поради натрупването на излишен себум – мазнина, която се произвежда от мастните жлези на кожата, и мъртви кожни клетки, които блокират космените фоликули. В резултат се образуват пъпки, които се появяват по лицето, но могат да засегнат и други части на тялото като врата, гърба, гърдите и раменете.
Защо някои хора се борят с акне, докато други имат чиста кожа през целия си пубертет? Съществуват множество отключващи фактори, но генетиката играе най-важна роля сред тях. Влияние върху проблема оказват и околната среда, храненето, начина на живот, замърсяването, приема на лекарства и други.
Обикновено акнето засяга в по-голяма степен момчетата, но то може да бъде проблем и за младите момичета. Най-вероятно причината за това се крие в повишените нива на тестостерон, характерни за момчетата по време на пубертета. Въпреки че момчетата са по-засегнати по време на тийнейджърските години, някои жени страдат от хормонално акне след този период, поради проблеми с менструалния цикъл и състояния като синдрома на поликистозните яйчници.
В повечето случаи при акне се налага консултация с дерматолог, който може да препоръча различни методи на лечение, включително локални и перорални медикаменти като ретиноиди, киселини, противозачатъчни хапчета и антибиотици. За щастие, има и нелекарствени подходи, които могат да облекчат неприятните симптоми, характерни за това състояние.
Какво да предприемем, за да се справим с акнето?
Има няколко прости стъпки, които можете да предприемете, за да помогнете на организма си да се освободи от акнето. Тези методи могат да подобрят вашето общо здраве и могат да помогнат на кожата ви да изглежда по-добре.
Премахнете токсините
Има няколко начина, чрез които можете да премахнете токсините от тялото си. Придържането към здравословна диета, избягването на преработени храни, подобряването на здравето на червата, поддържането на здравето на на черния дроб и оптимизирането на бъбречната функция могат да подобрят цялостното ви здраве и състоянието на кожата ви. Тютюнопушенето също е рисков фактор за поява на акне.
Придържайте се към здравословна диета
Научните изследвания сочат, че млечните продукти повишават производството на себум чрез стимулиране на хормона IGF-1, а това увеличава риска от акне. Също така, консумацията на храни с високо съдържание на омега-6 мастни киселини, особено рафинирани растителни и соеви масла, използвани в обработените храни, също се счита за рисков фактор. Известно е, че храните с високо съдържание на захар могат да допринесат за влошеното състояние на кожата, затова е препоръчително да ги ограничим. Фокусирането върху балансиран хранителен план е от решаващо значение. Ето някои важни точки:
- Консумацията на шоколад може да увеличи риска от акне.
- Консумацията на повече зеленчуци може да помогне за намаляване на акнето.
- Кравето мляко се свързва с повишен риск от акне.
- Храни, богати на витамини А и Е и цинк, могат да помогнат за предотвратяване на акне.
- Поддържането на добра хидратация е от ключово значение за изхвърлянето на токсините от тялото, затова трябва да приемаме достатъчно вода през целия ден.
Подобрете здравето на червата
Както при много здравословни състояния, така и за кожата здравето на червата е от съществено значение. Преди 2400 години Хипократ е казал: „Всички болести започват в червата.“ Ако червата не са в добро състояние, това може да се отрази на състоянието на кожата. Клиничните изследвания потвърждават, че при екзема, псориазис, обриви и акне състоянието може да се подобри, когато се обърне внимание на здравето на храносмилателната система. Това може да стане чрез избора на храни, които насърчават добрите бактерии в червата и неутрализират патогенните.
Хората с проблеми като синдром на раздразненото черво, хронична диария и други, често страдат от синдром на „пропускливите черва“. Това означава, че слабата бариера на червата допуска прекалено много химикали и токсини. Здравето на червата може да се оптимизира чрез употребата на качествени пробиотици и пребиотици, както и чрез консумацията на плодове и зеленчуци. Това подпомага развитието на здравословната чревна микрофлора, което на свой ред подобрява общото здраве на кожата и на целия организъм.
Хранителни добавки, които помагат при акне
Омега-3 мастни киселини
Омега-3 мастните киселини се срещат в рибено масло, но има и растителни източници, които съдържат тази важна мастна киселина. Те включват EPA и DHA, които са необходими за здравето на мускулите, мозъка и кръвоносните съдове. Изследване от 2014 г. показва, че много хора не получават достатъчно от тази мастна киселина в диетата си. Този дефицит се отнася и до тийнейджърите. Омега-3 киселините се съдържат в риба, орехи, чиа, ленени семена, конопени семена, авокадо и натто. Омега-3 киселините могат да помогнат за намаляване на възпалението, свързано с умерено до тежко акне. Препоръчителната доза е 2000 mg дневно.
Цинк
Проучване от 2013 г. в The Journal of Drugs in Dermatology показа, че пероралният и локалният прием на цинк може да бъде полезен срещу акне поради своите антибактериални и противовъзпалителни свойства. В допълнение, проучване от 2017 г. в Dermatologic Therapy посочва, че „цинкът е обещаваща алтернатива на други лечения за акне поради ниската си цена, ефикасност и липсата на странични ефекти.“ Препоръчителна доза е 30 mg веднъж до три пъти дневно за период от 3 месеца.
Ниацин
Витамин B3 съществува в две различни форми – първата е ниацин (известен също като никотинова киселина), а втората е ниацинамид (известен като никотинамид). Във всяка от двете си форми витамин B3 е предшественик на никотинамид аденин динуклеотид (NAD), който играе жизненоважна роля в подпомагането на митохондриите – електроцентралата на клетката. Смята се, че локалното приложение на ниацин е полезно за хора с кожни заболявания, включително акне.
Витамин Ц
Витамин С е мощен антиоксидант с много ползи за здравето. Локалното приложение на витамин С може да бъде полезно както за превенция, така и за лечение на акне, според проучване от 2005 г. в International Journal of Cosmetic Science.
NAC
N-Acetyl Cysteine (NAC) е хранителна добавка, която помага за защитата на черния дроб от токсини и химикали от околната среда. NAC действа, като помага на тялото да изгради вътреклетъчни нива на мощния антиоксидант – глутатион. По този начин той играе важна роля в елиминирането на токсините от черния дроб. Проучване от 2012 г. показа, че локалният NAC може да помогне за намаляване на акнето. Препоръчителната доза е между 500 и 1000 mg на ден.
Витамин Е
Според проучванията витамин Е намалява акнето, особено когато се приема в комбинация с цинк и лактоферин. Ниските нива на витамин Е са по-чести при хората, които страдат от акне. Мастноразтворимият витамин често се използва локално, за да подпомогне външния вид на кожата.
Пробиотици
Проучванията показват, че дисбаланса в чревната микрофлора или нарушеното разнообразие от чревни бактерии увеличава не само системното възпаление в организма, но увеличава и риска от акне. Употребата на антибиотици, в допълнение към лошата диета, може да повлияе отрицателно на чревните бактерии и да повиши възпалителните маркери. Според проучвания оптимизирането на микробиома на червата може да помогне за справяне с акнето. Ферментирали храни и напитки като натто, кисело зеле, кефир и чай от комбуча имат изключително благоприятен ефект при това състояние. Препоръчителната доза за прием на пробиотици е от 5 милиарда до 60 милиарда единици дневно.
Холистичен подход към акнето
Справянето с акнето може да бъде изпитание, което изисква комплексен подход. Промените в хранителния режим са от съществено значение, както и отстраняването на токсините от организма. Медикаментите могат да се окажат ефективни, но е препоръчително да се използват през кратки периоди от време, особено когато става въпрос за перорални антибиотици. Оптимизирането на храненето и придържането към здравословен начин на живот играят ключова роля в постигането на успех в борбата с акнето.