Пърхотът е състояние на скалпа, което засяга над ½ от световното население. Този често срещан дерматологичен проблем е известен на човечеството от стотици години, но подлежащата причина за развитието му все още не е идентифицирана. При някои засегнати симптомите се проявят периодично, докато при други персистират с години, но за всички лющенето на скалпа е неприятно, дори засрамващо.
Въпреки широкото си разпространение и огромното разнообразие от продукти против пърхот, състоянието и до днес си остава трудно лечимо. До голяма степен това се дължи на упорития му характер и разнородна етиология. Според научните данни пърхотът може да бъде предизвикан от различни ендогенни и екзогенни фактори. Това означава, че терапията му при различните хора се определя в зависимост от причините за отделянето на люспичките от скалпа. В много случаи хората прибягват до алтернативни терапевтични средства, които често се оказват по – ефикасни от специализираните.
В следващите редове ще ви представим няколко натурални средства за борба с пърхота, които се отличават с висока ефективност и не предизвикват нежелани реакции. Но преди това нека разберем малко повече за лющенето на скалпа!
Същност и причини за поява на пърхот
Пърхотът е неприятен дерматологичен проблем, който често възниква едновременно с други кожни заболявания. Изразява се в интензивно лющене на скалпа, при което в корените на косата се събира голямо количество мъртви кожни клетки под формата на люспички. Според някои учени това се дължи на ускорена клетъчна регенерация на епидермиса в областта на главата. При част от засегнатите състоянието е съпътствано от сърбеж (пруритус). Освен скалпа, пърхотът може да засегне окосмената част на врата, веждите и дори брадата. В тези случаи обикновено става въпрос за дерматит, който нерядко обхваща и кожата на лицето.
Характерните проявления на пърхот включват прекомерно отделяне на бели или бледо жълти люспи мъртва кожа. Състоянието може да бъде леко, умерено или обострено. Нерядко се наблюдават фази на обилно лющене, последвани от период на затишие. Самите люспи могат да бъдат сухи или мазни.
Причини за прекомерното лющене на скалпа
Най – честата причина за развитие на пърхот е свръхрастеж на гъбичката Malassezia globosa. Това е вид едноклетъчни организми, които населяват скалпа на всички хора и обикновено не предизвикват проблеми. Когато броят им нарасне, обаче, гъбичките се струпват около фоликулите на космите и провокират пърхот. Друг дерматологичен проблем, предизвикан от Malassezia globose е себорейният дерматит, чиято патогенеза е сходна с тази на пърхота. Според клиничните данни хроничното лющене на скалпа може да се дължи още на:
- Свръхсекреция на себум от мастните жлези на скалпа
- Други видове гъбички
- Системна дехидратация
- Дехидратация на скалпа, предизвикана от шампоан или друг продукт
- Контактен дерматит в следствие на хиперчувствителност към определени вещества
- Нутритивен дефицит (цинк, вит.В)
- Стрес
Рискови фактори
Някои от екзогенните фактори, които могат да провокират поява на пърхот или обостряне на симптомите включват:
- Изсушаване на скалпа в следствие на системна употреба на сешоар, маша, преса или друг подобен уред
- Слънчево изгаряне на скалпа
- Ежедневна употреба на гребен или четка с твърди зъби, които нараняват епидермиса на скалпа
- Носене на шапка
- Агресивни продукти за коса
- Прекалено често миене на косата
- Лоша хигиена
- Някои неврологични заболявания
- Спад в имунитета
Натурални средства за борба с пърхота
Омега – 3 мастни киселини
Омега – 3 са есенциални мастни киселини, които изпълняват жизненоважна роля в организма. Те са важен компонент на клетъчните мембрани и регулират секрецията на себум от мастните жлези. Голям брой научни изследвания свързват дефицита на тези ценни нутриенти с нарушаването на кожната хомеостаза и появата на пърхот.
Според специалистите, допълнителният прием на Омега – 3 под формата на хранителна добавка подпомага кожното здраве като подобрява хидратацията на кожата, облекчава възпалението и сърбежа, редуцира лющенето. Освен това тези полезни мастни киселини действат благотворно при различни възпалителни състояния на кожата, в това число акне, екзема, дерматит.
Конопено масло
Конопеното масло е отличен източник на ценни хранителни вещества, който се използва в народната медицина и козметологията от хиляди години. То се отличава с липиден профил, сходен с този на човешката кожа, което го прави идеално терапевтично средство за множество дерматологични проблеми, включително пруритус, псориазис, екзема, дерматит, акне, пърхот и др.
Приложено директно върху кожата, маслото успокоява възпалението, подхранва косъма и подобрява устойчивостта на кожата към агресори. Голям брой клинични тестове показват, че употребата на козметични продукти с конопено масло насърчава клетъчната регенерацията, балансира хидратацията на кожата без да запушва порите и предотвратява сърбежа и лющенето в случай на пърхот. Положителното въздействие се дължи както на мощните му антиинфламаторни и антиоксидантни качества, така и на съдържащият се в маслото канабидиол (CBD).
Комбуча
Комбуча е уникална пробиотична напитка, която действа общоукрепващо и помага при редица здравословни състояния. Ако сте почитатели на газирания чай, навярно сте наясно с всички ползи от редовната му консумация. А знаете ли, че освен за пиене, Комбуча може да се използва и като козметично средство?!
Да, точно така! Вкусният ферментирал чай не само ще възстанови баланса в организма ви, а и може да ви помогне в борбата с пърхота. Благодарение на високата си киселинност и изразени противогъбични свойства, напитката ефективно отстранява нечистотиите от скалпа и може да инхибира растежа на Malassezia globosa. Приложена директно върху скалпа, Комбуча успокоява възпалението и придава блясък на косъма.
Комбуча за коса
Ако искате да използвате Комбуча като средство против пърхот, можете да използвате както Комбуча чай, така и Комбуча оцет. За целта е необходимо да разредите 2 – 3 с.л. Комбуча с 200 мл. вода и да нанесете върху скалпа като тоник. Може да използвате пулверизатор, с който равномерно да напръскате корените и цялата дължина на косата. Завийте главата си с кърпа и оставете тоника да действа 20 – 30 минути. След това отмийте с деликатен шампоан и хладка вода. Прилагайте веднъж седмично.
Тъй като Комбуча оцетът е по – киселинен, той се разрежда в по – голямо количество вода и се използва за изплакване на косата. Смесете 2 с.л. оцет с 500 мл. топла вода и облейте вече измитата си коса с разтвора. Изплакнете косата с топла вода и оставете да изсъхне естествено.
Други популярни натурални средства за борба с пърхота са:
- Коксово масло
- Етерично масло от чаено дърво
- Хлебна сода
- Ябълков оцет
Източници
Ranganathan S, Mukhopadhyay T. Dandruff: the most commercially exploited skin disease. Indian J Dermatol. 2010 Apr-Jun;55(2):130-4. doi: 10.4103/0019-5154.62734. PMID: 20606879; PMCID: PMC2887514.
Borda LJ, Wikramanayake TC. Seborrheic Dermatitis and Dandruff: A Comprehensive Review. J Clin Investig Dermatol. 2015 Dec;3(2):10.13188/2373-1044.1000019. doi: 10.13188/2373-1044.1000019. Epub 2015 Dec 15. PMID: 27148560; PMCID: PMC4852869.
Rudramurthy SM, Honnavar P, Dogra S, Yegneswaran PP, Handa S, Chakrabarti A. Association of Malassezia species with dandruff. Indian J Med Res. 2014 Mar;139(3):431-7. PMID: 24820838; PMCID: PMC4069738.
Mahmoudi E, Saeidi M, Marashi MA, Moafi A, Mahmoodi V, Zeinolabedini Zamani M. In vitro activity of kombucha tea ethyl acetate fraction against Malassezia species isolated from seborrhoeic dermatitis. Curr Med Mycol. 2016 Dec;2(4):30-36. doi: 10.18869/acadpub.cmm.2.4.30. PMID: 28959793; PMCID: PMC5611694.