В първата част на този материал разгледахме пробиотиците и ефективните начини за тяхното набавяне. Днес ще продължим с директните ползи от тях.
Храносмилателни проблеми, които се повлияват добре от пробиотиците
Въпреки че са необходими повече изследвания, за да се определят най-добрите щамове за всяко състояние и най-ефективната доза, предварителните изследвания показват, че пробиотиците могат да бъдат полезни при справяне с различни стомашно-чревни проблеми. Най-добре се повлияват следните състояния.
Диария
В мета-анализ, актуализиран за последно през 2019 г., изследователи от Cochrane Collaboration установяват, че в случаи на остра диария, приемането на пробиотици помага на диарията да изчезне един ден по-бързо, отколкото в противен случай. „Пробиотиците могат да забавят стомашно-чревното свиване, за да спрат диарията“, обяснява Стрийли.
Запек
В мета-анализ, публикуван през юли 2017 г. в Архивите на геронтологията и гериатрията, изследователите установяват, че приемането на пробиотици подобрява запека при възрастни хора с до 40 процента. „Пробиотиците могат да облекчат запека, като намалят времето за транзит в червата и направят изпражненията по-меки и по-лесни за преминаване“, казва Стрийли.
Газове, спазми и синдром на раздразнените черва (IBS)
Според проучване, публикувано през февруари 2018 г. в Алиментарната фармакология и терапия, пробиотиците могат да облекчат редица стомашно-чревни симптоми при хора с IBS – включително болка и спазми, подуване на корема и газове и диария.
Непоносимост към лактоза
Изследване, публикувано през юни 2019 г. в Critical Reviews in Food Science and Nutrition, установява цялостна положителна връзка между пробиотиците и непоносимостта към лактоза, въпреки че някои щамове пробиотици бяха по-ефективни от други.
Възпалително заболяване на червата (IBD)
IBD обхваща както болестта на Крон, така и улцерозен колит, храносмилателни състояния, които могат да причинят симптоми като болка, диария и кървави изпражнения. Проучване, публикувано през май 2018 г. в „Алтернативни терапии в здравеопазването и медицината“, установява, че пробиотиците могат да помогнат за балансиране на чревната флора от възпалителна към противовъзпалителна. Необходими са обаче повече изследвания за това какви щамове и при каква доза пробиотиците могат да помогнат на IBD.
По време и след антибиотици
Диарията е често срещан страничен ефект, когато хората приемат антибиотици, тъй като лекарството унищожава както добрите, така и лошите бактерии в червата. Мета-анализ, публикуван през декември 2017 г. в списанието „Антибиотици“, установява, че тези, които приемат пробиотици заедно с антибиотици, са приблизително наполовина по-склонни да получат диария, свързана с антибиотици.
Употребата на антибиотици може също да доведе до инфекция в дебелото черво от бактерия, наречена Clostridiosis difficile (C. diff.), която също може да причини диария. Мета-анализ, публикуван през декември 2017 г. в базата данни на Cochrane за систематични прегледи, с умерена сигурност заключава, че приемът на пробиотици заедно с антибиотици може да намали риска от диария, причинена от C. diff., И че приемането на пробиотици заедно с антибиотици е безопасно за повечето пациенти, с изключение на случаите, когато хората имат много слаба имунна система.
Ако искате да опитате пробиотична добавка за облекчаване на определен храносмилателен симптом, диетолог може да ви помогне да изберете такъв от уважавана марка. Ние препоръчваме да комбинирате консумацията на храни, богати на пробиотици, като комбуча с приема на добавки. Имайте предвид, че балансът на червата е много деликатен и лесно променлив. Осигурете си множество източници на полезни бактерии, за да се радвате на добро здраве.