Храносмилателната система е изключително важна за цялостното ни здраве. Знаете ли, че над 90% от всички невротрансмитери се синтезират в червата? В допълнение, съществени аспекти от имунитета ни се изграждат в стомаха, а състоянието на чревната стена предопределя колко често ще страдаме от вътрешни възпаления. И това е само черешката на тортата. За това в днешния материал ще поговорим за здравето на храносмилателната система и връзката му с пробиотиците.
Какво са пробиотици
В наши дни думата бактерии все още предизвиква негативни асоциации, но истината е, че има някои видове, които са полезни за организма, включително пробиотиците. Тези „добри бактерии“ и други живи микроорганизми могат да бъдат намерени в определени ферментирали храни и в пробиотични добавки. Пробиотиците са подобни на микроорганизмите, които живеят в червата. Когато се приемат в адекватни количества, могат да помогнат на някои хора с определени храносмилателни проблеми.
Пробиотичните добавки стават все по-популярни през последните две десетилетия. „Изследванията върху пробиотиците се разраснаха през последните 15 до 20 години“, казва Ники Стрийли,регистриран диетолог в частна практика в Портланд, Орегон, който е специализиран в здравето на храносмилането. „Колкото повече научаваме, толкова повече осъзнаваме колко, че пробиотиците са истинско богатство.“
Как пробиотиците могат да помогнат на храносмилането
Въпреки че изследователите все още изследват как пробиотиците действат и в какви дози са ефективни, изглежда, че тези полезни бактерии помагат за поддържането на храносмилателната система в баланс и ускоряват възстановяването на организма след атака на антигени. „Знаем, че пробиотиците имат много предимства“, казва Стрийли. „Те включват подобрено усвояване на лактоза; намалени храносмилателни симптоми като газове, подуване на корема, болка, диария и запек; и подпомагане на храносмилането на въглехидрати и производството на някои витамини. „
Пробиотици: храна или добавки
Пробиотиците могат да се намерят естествено във ферментирали млечни продукти като мляко, кисело мляко и кефир и в храни като прясно кимчи, комбуча и кисело зеле. Чудесно е да включите тези продукти в редовната си диета, но се опитайте да ги поддържате студени и непреработени, тъй като нагряването на тези храни може да унищожи добрите бактерии. Яденето на ферментирали храни е начин за внасяне на полезни микроби в храносмилателния тракт; обаче е трудно да се разбере колко полезни бактерии консумирате “, отбелязва Стрийли.
За тези, които имат проблеми с храносмилането, Стрийли често препоръчва да се опита пробиотична добавка. Ако приемате пробиотична добавка за специфични симптоми и не забележите подобрения след четири до шест седмици, Стрийли предлага да опитате друга марка, която има различни щамове микроби. „Lactobacillus, Bifidobacterium (бактерии) и Saccharomyces boulardii (дрожди) обикновено са безопасни“.
Кои са храносмилателните проблеми, които директно се повлияват от консумацията на пробиотици – разберете в част две.