През последните години Комбуча доби извънредна популярност. Апетитната пробиотична напитка вече може да бъде открита в почти всеки магазин, а вкусовете са разнообразни и атрактивни. От една страна ферментиралият чай има освежаващ вкус, а от друга е изпълнен с ценни вещества и носи множество здравни ползи. Освен че подобрява здравето, напитката е известна и с благотворния си ефект върху кожата и косата. В допълнение, Комбуча е подходяща за цялото семейство и се вписва идеално в най – различни рецепти – от печива до коктейли.
Както вече стана ясно, ползите от Комбуча са много и разнообразни. Тогава дали е възможно напитката да има и негативен ефект в големи количества? Оказва се, че точно както с всичко останало, ползотворния ефект на Комбуча се крие в дозата. И тук, консумацията на прекалено големи количества може да предизвика неблагоприятни ефекти и да нанесе повече вреди, отколкото ползи.
Средство за отслабване или калорийна бомба
Ако сте Комбуча фен, сигурно знаете, че тя действа като мощен антиоксидант и подобрява метаболизма и храносмилането. В допълнение, напитката се слави като отличен заместител на спортните напитки поради ниското си калорийно съдържание и способността си да редуцира нивата на глюкоза в кръвта. Всички тези фактори поставят Комбуча в графата полезни напитки. Разбира се, това се отнася само в случаите, когато консумираме напитката с мярка и сме наясно с нутритивния ѝ състав.
Необходимите за приготвяне на Комбуча съставки са чай, вода, захар, Комбуча майка (SCOBY) и стартерна течност. По време на ферментационния процес полезните бактерии и дрождите се хранят със захарта и съдържанието ѝ в напитката постепенно намалява. Колкото по – дълго ферментира чаят, толкова по – ниско съдържание на захар има в крайния продукт. Някои брандове в търговската мрежа, обаче, са с по – голяма концентрация на захар и по – висок калориен профил.
В случай че не консумирате Комбуча редовно, калорийното съдържание на напитката едва ли ще е от голямо значение за вас. Ако обаче я приемате ежедневно, тогава непременно трябва да се замислите за количеството калории, които приемате. Когато консумираме калории, сме склонни да поемаме много по – голямо количество калории. Регулярният прием на повече калории може да доведе до повишаване на теглото и затлъстяване. Затова е важно да консумирате Комбуча с мярка и да изберете марка, която е с ниско калорийно съдържание.
От леко ободряване до предозиране с кофеин
Тъй като Комбуча се приготвя от зелен или черен чай, напитката съдържа кофеин. Именно тези 8 -14 мг кофеин, съдържащи се в чаша Комбуча (240 мл.) са една от основните съставки, които ни ободряват и зареждат с енергия. Тъй като количеството на стимуланта във ферментиралия чай е значително по – малко отколкото в стандартна чаша чай (около 47 мг.), обикновено ефектът му е лек. Това, наред с приятния вкус на Комбуча, често кара хората да пият още и още от еликсира.
Поемането на голямо количество кофеин може да доведе до неприятни симптоми, като главоболие, нервност, при някои хора гадене, треперене. Обикновено тези симптоми се появят при консумация на наистина големи количества кофеин. Все пак всеки организъм има индивидуална поносимост към веществото. Затова е най – добре да не рискувате с големи количества Комбуча. Добра идея е да избягвате консумацията преди лягане.
Тук е важно да споменем и консумацията на Комбуча от деца. Има много родители, които дават на децата си да пият от ферментиралия чай. Докато здравните ползи от приема му действително са неизброими, чаят може да окаже негативен ефект при децата в големи количества. Добър начин да предотвратите това е като разреждате Комбуча с вода, билков чай или плодов сок, когато я давате на децата си. По този начин те ще се насладят на вкуса ѝ, без опасност за здравето.
Ефектът на Комбуча върху усмивката
Комбуча има изключително разпознаваем и специфичен вкус, който се дължи както на чая, който се използва за инфузията, така и на изобилието от органични киселини. Всъщност, оставена да ферментира за по – продължителен период от време, Комбуча се превръща в оцет. По време на ферментационния процес нивото на pH на чая спада и съдържанието на оцетна киселина се увеличава. Това придава на готовия ферментирал чай леко кисел вкус.
Може би знаете, че оцетната киселина притежава свойството да разгражда калция, което означава, че може да разруши зъбния емайл. Точно поради тази причина зъболекарите препоръчват да се избягва задържането на продукти с висока киселинност в устната кухина. За да избегнете ерозия на емайла на зъбите, бихте могли да пиете Комбуча с помощта на сламка. По този начин контактът на напитката с повърхността на зъбите значително ще се ограничи.
Подобрено храносмилане или подут корем
Вече споменахме, че Комбуча благоприятства храносмилането и подобрява здравето на чревната микробиота като осигурява на организма изобилие от полезни пробиотични бактерии. Въпреки това, прекомерната консумация на напитката може да причини подуване на стомаха и дискомфорт. Това се дължи на съдържанието на въглероден диоксид във ферементиралия чай.
По време на вторичната ферментация на Комбуча, дрождите изяждат съдържащата се в чая захар и отделят въглероден диоксид (CO2). Точно на този процес се дължи приятната газировка на освежаващото питие. Според някои хора, пиенето на големи количества Комбуча може да има неблагоприятен ефект при хора с отслабена имунна система или синдром на дразнимото черво. Към момента тези предположения не са подкрепени от научни факти.
Колко е достатъчно
Комбуча е уникална пробиотична напитка, чийто благотворен ефект е изпитан през вековете, за да достигне до нас днес. Невероятният еликсир има общоукрепващо действие и подобрява естествените защитни сили на организма. Комбуча помага при толкова много състояния, че може да се възприеме като универсална панацея. Освен това напитката притежава неповторим вкус!
Установено е, че 10 дневният прием на Комбуча води до множество положителни промени в организма:
- Повишаване на виталността и енергията
- Избистряне на кожата и тена
- Облекчаване на симптомите на ПМС и болките по време на цикъл
- Регулиране на изхождането
- Пречистване на организма
- Подобряване на стомашно – чревното здраве
Повече за ползите от редовния прием на Комбуча можете да прочете на нашия сайт.
Според някои специалисти, максималната дневна доза Комбуча не бива да надвишава 480 – 500 мл. За да не ви се налага да се отказвате от невероятните ползи от консумацията на Комбуча, е необходимо да се наслаждавате на ферментиралия чай в умерени количества. Знаем, че това е истинско предизвикателство, но усилията си заслужават!