Добре известен факт е, че хидратацията е жизненоважна за поддържането на добро физическо и когнитивно здраве и тонус. Все пак около 60% от общата маса на тялото на възрастен човек е съставена от вода! Когато става въпрос за дехидратация, обаче, мисълта инстинктивно се насочва към летните жеги, които типично асоциираме със загуба на течности и естествено желание за пиене на повече вода. В същото време през зимата някак естествено редуцираме консумацията на флуиди. Колкото и странно да ви звучи е напълно възможно това да доведе до обезводняване. Точно така, дори през студените месеци има редица неща, които могат да провокират интензивна загуба на течности и дори дехидратация. Това означава, че приемането на достатъчно течности през зимния сезон е също толкова важно, колкото и през лятото.
В днешната статия ще разгледаме различните фактори, които допринасят за загубата на течности през зимата. Ще поговорим също и за признаците на дехидратация и мерките, които бихте могли да предприемете, за да сте сигурни, че сте добре хидратирани дори и през студения сезон.
Какво трябва да знаете за дехидратацията
Дехидратацията е състояние, при което в тялото има по – малко количество вода, отколкото му е нужно, за да функционира оптимално. Това се случва когато организмът губи повече течности, отколкото приема. Загубата на течности може да бъде лека, умерена или тежка. Обезводняването води до затруднена обмяна на вещества и нарушаване на функциите на всички витални системи. Изразява се както в общи симптоми, така и в специфични проявления, които засягат различни части на тялото.
Симптоми на дехидратация
В зависимост от степента на дехидратация, симптомите могат да бъдат различни. Леката до умерена загуба на течности обикновено се свързва с:
- Усещане за жажда
- Сухота в устата / лепкава уста
- Напукани устни
- Урина с по – тъмен цвят (като на ябълков сок)
- Понижена честота на уриниране
- Мускулни крампи
- Суха кожа
- Главоболие
- Хлътнали очи
- Влошена концентрация
- Нарушена когнитивна дейност
Тежката дехидратация е животозастрашаващо състояние, което изисква спешна медицинска помощ. Симптомите включват:
- Липса на урина или урина с много тъмен цвят
- Изключително суха кожа
- Липса на енергия
- Умора и сънливост
- Раздразнителност
- Объркване
- Ускорен сърдечен ритъм
- Замайване
- Загуба на съзнание
Хронична дехидратация
Хроничната дехидратация е реално състояние, от което страдат милиони хора по света. Най – често обезводняването се причинява от лоши навици или липса на достъп до питейна вода. При хроничната дехидратация организмът е принуден да функционира с по – малко вода, отколкото има нужда. Това води до забавен метаболизъм, клетъчно увреждане, преждевременно стареене и се свързва с развитие на здравословни проблеми.
Причини за загуба на течности през зимата
Когато навън стане студено усещането за жажда драстично намалява. Установено е, че този спад може да бъде до 40%, дори в случаите когато тялото всъщност е дехидратирано. Причината за това е свиването на кръвоносните съдове, причинено от ниските температури. В този случай свиването на кръвоносните съдове е естествен процес, чиято главна цел когато сме изложени на студ е да намали свободния приток на кръв към крайниците. Това е биологичен механизъм за запазване на топлината в тялото и пренасочването ѝ към виталните органи. Страничният ефект от този процес е пониженото желание за приемане на течности. В същото време хормоните, които трябва да сигнализират на бъбреците да задържат водата в тялото са с намалена активност. Състоянието е известно като студена диуреза и се изразява в повишено производство на урина и по – често уриниране, характерни за студения сезон.
Понижената жажда, заедно с увеличеният синтез на урина са само два от факторите, които допринасят за повишена загуба на течности през зимните месеци.
Тежестта на зимните дрехи
Ватираните якета, топлите блузи, клиновете и всички останали елементи на зимното облекло са доказан начин за запазване на телесната температура когато навън е студено. В същото време, обаче, това допълнително тегло е една от причините тялото да работи по – усилено. Всъщност, тази екстра тежест може да увеличи натоварването върху тялото между 10% и 40%. По – голямото натоварване допринася за загубата на течности, тъй като предизвиква повишено потоотделяне. Тъй като потта се абсорбира по – бързо от дрехите и нямате усещане за прекомерна топлина, може дори да не осъзнавате колко се потите през зимата.
Повишена загуба на течности през респираторния тракт
Може би не сте се замисляли за това, но винаги когато издишаме всъщност губим течности чрез дъха си. При много студено време това е много по – осезаемо, тъй като можем да видим собствения си дъх. В действителност, това е водна пара, която излиза от респираторния тракт. Колкото по – ниска е температурата и по – усилено физическото натоварване докато сме навън, толкова повече пара се изпарява чрез дишането.
Изпотяване през зимата
Когато температурата и влажността на въздуха са ниски, потта, която тялото отделя се изпарява много по – бързо, отколкото при топло и влажно време. Точно затова повечето хора са с усещането, че не се потят при ниски температури.
Ролята на вътрешното отопление
На всички ни е приятно, когато сме на топло, а навън вее и фучи. От друга страна, обаче, отоплителните уреди могат да бъдат легитимна причина за повишена загуба на течности. Генерирайки топлина, те не само повишават температурата на въздуха, а и го изсушават. Преди малко споменахме, че когато въздухът е сух потта се изпарява много по – бързо. Когато сме изложени на сухата топлина през по – голямата част от деня, това повишава риска от обезводняване. Това е и една от причините, които допринасят за сухата кожа на ръцете и напуканите устни през зимата.
Бутилката с вода
През топлия сезон инстинктивно слагаме бутилката с вода в чантата си. През зимата, обаче, често забравяме за този ритуал. От една страна това се дължи на факта, че водата бързо изстива, когато температурата навън е ниска. От друга страна, така или иначе сме склонни да поемаме много по – малко течности когато е студено. Истината е, че независимо от сезона, всеки човек трябва да поема достатъчно течности. Затова е по – добре да носите бутилка вода със себе си през всеки месец от годината. През зимата бихте могли да използвате термо бутилка или термос, за да имате винаги топла вода.
Практични съвети за поддържане на оптимална хидратация през зимата
Както знаете, официалната препоръка за дневен прием на течности е средно 8 чаши за възрастен човек. Някои специалисти, обаче, съветват да поемаме течности според телесното си тегло и степента на физическо натоварване. Препоръката е да се приемат по 40 мл вода на килограм телесно тегло през топлите месеци и 30 мл вода на килограм телесно тегло през студените месеци. Разбира се, това количество ще зависи също и от индивидуалната физическа активност. Така например, спортистите губят много повече течности отколкото хората, които по цял ден седят на компютър и съответно трябва да консумират много повече вода.
Добър начин да следите нивото на хидратация е като наблюдавате цвета на урината си. Бледо жълтият цвят е признак за добра хидратация. В допълнение, има много техники за подобряване на хидратацията през зимата.
Създайте си полезни навици
Един от най – важните моменти при приема на течности е да пиете вода и други флуди на умерени дози през целия ден. Много хора правят грешката да изпият голямо количество вода когато усетят, че жаждата вече е непоносима. В действителност, обаче, това е вредно за здравето. Максималният обем течност, който бъбреците могат да преработят в рамките на 1 час е 700 мл. Тоест, всеки милилитър над тази доза ги натоварва и не повишава нивото на хидратация.
Бутилката за многократна употреба е отличен начин да поемате умерена доза течности през целия ден. Друг начин е да поставите чаша с вода на бюрото си и да я пълните на всеки час. По – този начин в рамките на работния си ден ще приемате поне 7 – 8 чаши вода. Ако не обичате да пиете чиста вода, можете да обогатите вкуса ѝ с парченца свежи плодове.
Хапвайте храни, богати на течности
Много хора не си дават сметка, че много от плодовете и зеленчуците съдържат голямо количество вода. Това означава, че порция свежи зарзавати не само ще зареди организма ви с енергия и ценни хранителни вещества, а и ще повиши консумацията на течности през деня. В допълнение, супите и билковият чай също допринасят за хидратацията.
Заменете алкохола и газираните напитки с нещо полезно
Въпреки че алкохолните и газирани напитки също съдържат течност, те не допринасят за хидратацията. Още повече, високата им захарност допринася за дехидратацията. Точно затова е препоръчително да ги изключите от менюто си, или поне да ограничите консумацията им. Комбуча е чудесен заместител на газираните напитки. Ферментиралият чай е не само вкусен, а и изключително полезен. Освен това е перфектен заместител на алкохола в множество коктейли. Изберете любимата си Комбуча Лайф в нашия онлайн магазин и се насладете на отлична хидратация и неповторим вкус!