Да, прочетохте правилно! Комбуча не е просто вкусна и полезна за стомаха. Тя има множество ползи за външния ни вид. И то не само когато я консумираме. Днес ще ви разкрием тайните на комбуча като натурално козметично средство.
Пробиотиците и ферментиралата грижа за кожата
Пробиотиците са ключова част от здравето на храносмилателната система. Те са здравословни бактерии, които се намират във ферментиралите храни и напитки като комбуча, кимчи и кефир. Редовната консумация на тези живи активни култури насища червата с полезни бактерии, които имат множество ползи за здравето. И докато пробиотиците са прекрасни за вътрешна употреба, те намират и множество локални приложения. С други думи, съвсем спокойно можете да ги използвате върху кожата си.
Ново изследване на Американската академия по дерматология заявява, че локално прилаганите пробиотици могат да имат положителен ефект върху здравето на кожата. А антимикробните свойства са били ефективни при лечение на кожни заболявания като акне и розацея. И въпреки че няма достатъчно проучвания, които да подкрепят ефективността на пробиотичната грижа за кожата, няма съмнение, че т.нар. “ферментирала красота” набира скорост.
Извеждайки актуалните пробиотици на ново ниво, ферментиралите козметични продукти третират кожата с подхранващ коктейл от аминокиселини и ензими. Уникалният процес на ферментация разгражда съставките, правейки ги по-мощни.
Според специалистите процесът на ферментация разгражда молекулярната структура на съставките, което я прави по-лесно усвоима от кожата. Самата ферментация насища крайния продукт с множество ценни вещества, които преди това не са били налични в суровините. Това означава, че кожата ни получава уникален коктейл от нутриенти, при това от изцяло естествен източник.
Дерматолози, които работят с ферментирали продукти споделят, че обикновено те са по-малко дразнещи и са подходящи дори за най-чувствителната кожа. Тъй като ферментацията позволява развитието на добри бактерии в контролирана среда, тези продукти изискват и по-малко консерванти, отколкото класическата бяла козметика. Самите пробиотични щамове предпазват продуктите от разваляне и удължават срока им на годност.
Какво общо има с това комбуча?
Козметичния химик и основател на Elixery, Karoline Wells казва, че комбинацията от киселини на ферментиралата напитка може нежно да ексфолира и дезинфекцира кожата. „Комбуча от черен чай съдържа основно оцетна киселина, глюкуронова киселина и глюконова киселина“, казва тя. „Киселините имат лек антибактериален ефект поради ниското рН и биха действали като лек дезинфектант и ексфолиант.“
Как да използвате комбуча като заместител на бялата козметика
Много жени експериментират с комбуча като тоник за лице след почистване на грима и измиване. Други я използват вместо измивен гел. Ако сте свикнали с пенливи или абразивни продукти, в началото със сигурност ще е странно, но резултатите са на лице. Буквално.
Имайте предвид, че в началото склонната към проблеми кожа може да се влоши. Първите няколко дни е възможно да се появяват повече пъпки и зачервявания. Около петия ден би трябвало лицето да се избистри и тенът да стане сияен.
За да използвате комбуча като тоник, най-добре я налейте в шише с пулверизатор и пръскайте вечер преди поставяне на крем. Ако е твърде лепкаво и неприятно за вас, разредете я със същото количество розова вода.
SCOBY гъбата, която се използва за получаването на комбуча също намира козметични приложения. Тя може да се постави директно върху лицето като маска. Дръжте я около 10-15 минути, след което измийте обилно с хладка вода.
Ако решите да използвате комбуча като козметично средство, съветваме ви да заложите на Комбуча Лайф Класик Био за най-добри резултати.