През последните няколко десетилетия диабетът се превърна в едно от най – социално и медицински значимите заболявания. Това се дължи на факта, че състоянието предизвиква сериозни здравословни проблеми и отклонения във функцията на редица витални органи и системи. Той е сред най – разпространените ендокринни проблеми, а процентът на заболелите ежегодно се покачва. Освен възрастните, заболяването засяга нарастващ брой деца.
Неконтролиран, диабетът може сериозно да влоши качеството на живот и да доведе до фатален край. За щастие, пороявленията и прогресията на заболяването ефективно могат да бъдат контролирани при навременното му диагностициране. Най – лесният и бърз начин за подобряване на диабетната симптоматика е спазването на подходяща диета и ограничаването на факторите, които допринасят за влошаване на състоянието.
Според някои изследвания добавянето на зелен чай или Комбуча към хранителния режим на пациенти с диабет дава положителни резултати. Какъв е ефекта на ферментиралата напитка върху метаболизма и здравето и може ли да бъде консумирана от хора, страдащи от диабет? На тези въпроси ще отговорим в следващите редове!
Най – важното за диабета
Диабетът е хронично заболяване, което се характеризира с нарушен инсулинов метаболизъм. Състоянието може да се причини в следствие на понижена секреция на инсулин от панкреаса, редуцирана сензитивност към отделения инсулин или и двете. Известни са три основни типа диабет: тип I, тип II и гестационен диабет.
При първия тип производството на инсулин е сериозно компрометирано, а в някои случаи панкреасът изобщо не може да синтезира хормона. Хората, страдащи от тази разновидност на заболяването са инсулин – зависими и приемат веществото под формата на инжекция през целия си живот.
Диабет тип II обхваща над 90% от всички засегнати. В миналото се е смятал за старческа болест, но днес се проявява при все повече деца и млади хора. Гестационният диабет е форма на заболяването, която се развива в хода на бременността и обикновено отшумява след раждането. Въпреки това жените с гестационен диабет и техните бебета са по – склонни да развият симптоми в следващ етап от живота си.
Каква е функцията на инсулина
Инсулинът е хормон, който позволява на тялото да използва захарта от поетите въглехидрати за производство на енергия или да я съхранява за по – нататъшна употреба. За да се осъществи този процес хормонът придвижва глюкозата от кръвта до клетките. При нарушения в инсулиновата хомесотаза се наблюдава покачване на плазмените нива на глюкозата.
С течение на времето и в следствие на понижената чувствителност към инсулина, панкреасът започва да работи все по – усилено. В дългосрочен план това може да причини трайно увреждане на клетките на органа. Нетретиран, диабетът от втори тип може да доведе до хронично повишаване на кръвната захар. Състоянието предизвиква системна липса на енергия в клетките.
Развитие и прогресия на диабет тип II
Захарната болест е сериозен метаболитен проблем, който засяга функциите на редица органи и системи. Прогресията на заболяването предизвиква верижна реакция, която може да доведе до драматични последствия. В много случаи диагностицирането на заболяването настъпва в напреднал етап, тъй като първоначалните му проявления често се неглижират. Някои от най – често срещаните ранни симптоми на диабет тип II са:
- Повишен апетит или неутолим глад
- Спад в енергийните нива
- Отпадналост и умора
- Прекомерна жажда
- Замъгляване на зрението
- По – често уриниране
- Изтръпване на крайниците
При дългосрочно повишаване на кръвната захар се развиват по – притеснителни симптоми, които са трудни за пренебрегване, в това число:
- Влошено очно здраве
- Невропатия
- Бъбречни усложнения
- Развитие на проблеми с венците
- Повишен риск от инфаркт и инсулт
Причини за развитие на захарна болест
Диабетът е многокомпонентно състояние, което се причинява от съвкупност от едногенни и екзогенни причини. Хората в генетична предразположеност към захарна болест и затлъстяване са с повишен риск от развитие на заболяването. Други уязвими групи са възрастните над 45 – година възраст, пушачите, тъмнокожите хора, коренното население на Аляска и Америка. В повечето случаи, обаче, диабетът се отключва е следствие на начина на живот и диетата. Според редица изследвания модерната диета, хроничният стрес, обездвижването и наднорменото тегло значително увеличават риска от развитие на диабет.
Комбуча и диабет
Комбуча се смята за натурален еликсир с високо съдържание на пробиотици, полезни киселини, витамини и други фитонутриенти. Вкусната напитка се приготвя чрез ферментация на зелен или черен чай и е позната на човечеството от хиляди години. В миналото се е използвала както като тоник, така и за лечение на различни здравословни състояние и повишаване на енергийните нива. Днес науката отново започва да изследва ферментиралия чай и да открива множеството му здравни ползи.
Данните от множество изследвания показват, че редовният прием на Комбуча подпомага сърдечносъдовото здраве, регулира холестеролните нива, противодейства оксидативния стрес и възпалението в организма. Други проучвания свързват консумацията на чая в подобряване на симптомите на затлъстяване и диабет тип II.
Клинични изследвания
В научната литература има противоречиви данни относно ефекта на Комбуча върху развитието и прогресията на диабета. Въпреки това нарастващ брой изследвания потвърждават благотворното въздействие на напитката в случай на повишена кръвна захар. Според някои учени положителният ефект на ферментиралия чай може да се дължи на съдържащите се в чаеното растение фитонутриенти.
Данните от клинично изследване в Япония ясно показват, че ежедневният прием на зелен чай значително редуцира риска от развитие на захарна болест и допринася за регулиране на теглото. Някои от катехините в състава на растението задействат механизми за понижаване на глюкозните нива и подобряване на глюкозния метаболизъм.
В проучване за ефекта на Комбуча върху лабораторни мишки с диабет тип II става ясно, че чревната диабиоза може да има пряк ефект върху развитието на заболяването. Тези открития се подкрепят от редица изследвания върху хора и животни. Събраните данни насочват вниманието към въздействието на ферментиралата напитка върху червата.
Според наблюденията на учените добавянето на Комбуча към менюто на мишките действа анти – хипергликемично. Това означава, че приемът на пробиотичния чай предотвратява покачването на кръвната захар. Този ефект се отдава на способността на напитката да укрепва и балансира чревната микробиота. Съдържащите се нея полезни бактерии инхибират растежа на патогенни микроорганизми в червата, редуцирайки възпалението и инсулиновата резистентност.
В допълнение, пробиотичните щамове, които синтезират късоверижни мастни киселини изпълняват функцията на регулатори на глюкозния метаболизъм. Тази им функция се осъществява посредством стимулиране на секрецията на гастро – интестинални хормони, което от своя страна води до подобрена функция на пакреаса. Така консумацията на Комбуча може да превнтира развитието на диабет или да подобри неговите симптоми.
Тук можете да поръчате любимия си Комбуча Лайф вкус и да разберете повече за здравословния ефект на ферментиралата напитка!
*Горепосочената информация не е медицинска препоръка, а изложение на данни от различни клинични изследвания. Консултирайте се с лекар преди прием на Комбуча ако страдате от диабет или друго заболяване!
Източници
Aloulou A, Hamden K, Elloumi D, Ali MB, Hargafi K, Jaouadi B, Ayadi F, Elfeki A, Ammar E. Hypoglycemic and antilipidemic properties of kombucha tea in alloxan-induced diabetic rats. BMC Complement Altern Med. 2012 May 16;12:63. doi: 10.1186/1472-6882-12-63. PMID: 22591682; PMCID: PMC3403982.
Park JH, Bae JH, Im SS, Song DK. Green tea and type 2 diabetes. Integr Med Res. 2014 Mar;3(1):4-10. doi: 10.1016/j.imr.2013.12.002. Epub 2013 Dec 14. PMID: 28664072; PMCID: PMC5481694.
Kim HM, Kim J. The effects of green tea on obesity and type 2 diabetes. Diabetes Metab J. 2013 Jun;37(3):173-5. doi: 10.4093/dmj.2013.37.3.173. PMID: 23807919; PMCID: PMC3689013.
Xu S, Wang Y, Wang J, Geng W. Kombucha Reduces Hyperglycemia in Type 2 Diabetes of Mice by Regulating Gut Microbiota and Its Metabolites. Foods. 2022 Mar 5;11(5):754. doi: 10.3390/foods11050754. PMID: 35267387; PMCID: PMC8909623.