Еуфорията от бременността и раждането вече е преминала и сега най – после можете да се върнете към регулярните си навици! Или пък не съвсем…? С приключването на този магичен период навлизате в следващата глава от живота си – кърмене!
Като всяко ново начинание, кърменето повдига множество въпроси. Някои от тях са свързани със самия процес и промените, които настъпват в тялото ви, докато други се отнасят до собствените ви потребности това какво можете и какво не можете да правите и консумирате. За повечето нови майки това са тривиални въпроси, като: „Мога ли да хапвам шоколад?“, „Как ще се отрази сутрешното кафе на бебето?“, „Цитрусите наистина ли причиняват колики?“… А ако сте любител на Комбуча, несъмнено се питате дали можете да се насладите на чаша от любимата си освежаваща напитка и как това ще повлияе на малкото ви съкровище!
Как диетата на майката влияе на качеството и състава на кърмата
Ако ви предстои да раждате или бебето вече е в обятията ви, със сигурност знаете, че нутриентите, които приемате могат пряко да повлияят върху съдържанието и качеството на кърмата. Въпреки че храната и напитките преминават през сложни процеси на храносмилане и метаболизиране преди да станат съставна част на майчиното мляко, веществата, които те съдържат не могат да бъдат напълно пречистени от майчиния организъм. Именно поради тази причина мъничето ви може да не е особено доволно от вкуса на вечерята си ако преди това сте хапнали нещо със силен и натрапчив аромат, като чесън например. В същото време разнообразната диета на майката в периода на кърмене допринася за обогатяването на вкусовата палитра на кърмените бебета и помага за по – лесното въвеждане на алергени и различни храни.
Голям брой клинични тестове доказват, че веществата, които постъпват в тялото на кърмачката лесно могат да бъдат пренесени в нейното мляко. Точно затова лекарите препоръчват определени храни и напитки да бъдат ограничени или напълно изключени от менюто по време на лактация. Такива са:
- Алкохол
- Тютюневи изделия
- Продукти, съдържащи кофеин
- Прекалено сладки, кисели, солени, горчиви или люти храни
- Рафинирана захар
- Транс мазнини
- Полуфабрикати
- Нпастьоризирани продукти
- Сурово – сушени колбаси
- Пресни сирена и сирена с плесен
Разбира се, всяко правило си има своите малки изключения. Така например, повечето експерти са на мнение, че до 200 мг. кофеин дневно (1 – 2 чаши) през периода на кърмене няма негативни последствия за бебето. Според мнозина същото се отнася и за минимално количество слаб алкохол (чаша бяло вино или светла бира), приет достатъчно време преди кърмене. Въпреки това е желателно да попитате лекаря си дали и кога може да консумирате тези вещества и приемът им да е силно ограничен!
Комбуча и кърмещата майка
Комбуча е освежаваща напитка с хилядолетна история, която е естествен източник на пробиотици, антиоксиданти, витамини и полезни киселини. Пробиотичният чай се приготвя от чаена инфузия, захар и SCOBY (Комбуча майка/ гъба), които преминават през процес на ферментация на стайна температура, осъществявана от бактериите и дрождите в Комбуча майката. Обикновено напитката преминава през вторична ферментация, след което се бутилира и съхранява в хладилник. Крайният продукт е с характерен сладко – кисел вкус и лека газировка.
Тъй като Комбуча се приготвя от зелен, черен или червен чай, тя съдържа кофеин. Освен това, захарта служи за храна на бактериите и дрожди, които отделят част от нея под формата на етанол в процеса на ферментация. Така пробиотичната напитка съдържа и малко количество алкохол. В допълнение, газираният чай не се пастьоризира, за да се запазят нутритивните му свойства. Именно наличието на тези вещества е една от основните предпоставки Комбуча да бъде избягвана от кърмещите жени.
В действителност съдържанието на кофеин и алкохол в чаша Комбуча е много по – ниско от това в същото количество кафе, чай, бира или вино. То може да бъде по – високо в домашно приготвената Комбуча, където продължителността на ферментационния процес и концентрацията на чаената инфузия варират в различните партиди. Затова е най – добре да не консумирате домашно – ферментирал чай докато кърмите, а да го замените с такъв от доказан производител.
Как да консумирате Комбуча безопасно
Ако решите да консумирате Комбуча докато кърмите е добра идея да спазвате следните правила:
- Включете Комбуча в менюто си след първите 3 месеца на кърмене. След този период храненията на бебето обикновено се разреждат. Това ще ви осигури повече време между консумацията на пробиотичния чай и кърменето.
- Въведе Комбуча в хранителния си режим постепенно. Може да започнете като разреждате чая с натурална газирана вода.
- Ако усетите, че бебето ви става неспокойно след като сте консумирали Комбуча и сте го кърмили, преустановете приема на напитката.
- Пийте Комбуча непосредствено след кърмене, в тази част на деня, когато бебето прави най – дълга пауза между храненията.
- Пийте Комбуча поне 2 часа преди кърмене, за да може собственият ви организъм да метаболизира кофеина и алкохола и да предотврати попадането им в кърмата.
- Не пийте повече от 1 – 2 чаши Комбуча дневно.
- Заменете домашната Комбуча с ферментирал чай от установен производител, който гарантира производствения контрол и качество на всяка партида.
Kombucha Life е доказан бранд на българския пазар. Съдържанието на алкохол в нашия ферментирал чай е до 1% на бутилка, а концентрацията на кофеин е практически пренебрежима. Всяка партида се произвежда и бутилира в контролирана среда, за да ви гарантираме винаги безкомпромисно качество. В нашето портфолио можете да откриете голямо разнообразие от освежаващи Комбуча вкусове, които ще ви заредят с енергия и ще направят деня ви по – хубав!
Подробна информация за ползите от приема на Комбуча можете да намерите в нашия блог!
*Консумирайте след консултация с лекар ако сте бременна или кърмите!
Източници
Bravi F, Di Maso M, Eussen SRBM, Agostoni C, Salvatori G, Profeti C, Tonetto P, Quitadamo PA, Kazmierska I, Vacca E, Decarli A, Stahl B, Bertino E, Moro GE, Ferraroni M, On Behalf Of The Medidiet Working Group. Dietary Patterns of Breastfeeding Mothers and Human Milk Composition: Data from the Italian MEDIDIET Study. Nutrients. 2021 May 19;13(5):1722. doi: 10.3390/nu13051722. PMID: 34069630; PMCID: PMC8160768.
Spahn JM, Callahan EH, Spill MK, Wong YP, Benjamin-Neelon SE, Birch L, Black MM, Cook JT, Faith MS, Mennella JA, Casavale KO. Influence of maternal diet on flavor transfer to amniotic fluid and breast milk and children’s responses: a systematic review. Am J Clin Nutr. 2019 Mar 1;109(Suppl_7):1003S-1026S. doi: 10.1093/ajcn/nqy240. PMID: 30982867.