Куркумата, известна също като „златната подправка“, не само добавя изключителен вкус и цвят към нашите ястия, но също така се нарежда сред най-мощните противовъзпалителни средства в природата.
Във втора част от нашата статия ще обсъдим многобройните здравословни ползи, които куркумата предлага. Ще разгледаме как тя може да подпомогне здравословното ни състояние в контекста на различни хронични заболявания, които са разпространени в световен мащаб.
Болест на Алцхаймер
Болестта на Алцхаймер представлява мозъчно заболяване, често засяга по-възрастната популация от световното население. Терминът е въведен след диагнозата на д-р Алоис Алцхаймер през 1906 г., когато той докладва за деменция при жена със странно психично заболяване. През 1912 г., тази форма на деменция е официално наименувана – болест на Алцхаймер.
Куркумата може да бъде важен елемент в подобряването на симптомите на деменция и болестта на Алцхаймер. Научните изследвания подчертават ползите й като едно от тях показва, че куркумата може да намали натрупването на амилоидна плака в мозъка – фактор, свързан с причината за възникването на болестта на Алцхаймер. Друго проучване от 2017 г. заключва, че куркумата може да има важна роля в предотвратяването на загубата на памет.
Интересът около потенциала на куркумата в предотвратяването на леки когнитивни увреждания и болестта на Алцхаймер нараства. Тази природна съставка има способността да поддържа мозъчното здраве в дългосрочен план.
Астма
Астмата е често срещано респираторно заболяване при деца и възрастни. Тя се определя като хронично обструктивно заболяване на дихателните пътища, а медикаментозната терапия е стандартен метод за управление на симптомите. Въпреки че астмата е хронично заболяване, което не може да се излекува напълно, правилното лечение и предотвратителните мерки могат значително да подобрят качеството на живот на пациентите.
Научните изследвания подчертават потенциала на куркумина в борбата със симптомите на астмата. Едно проучване от 2010 г. доказва, че комбинацията от куркума, босвелия серата и корен от женско биле може да предостави облекчение на симптомите на бронхиална астма. Комбинацията от билки показват намалява отоците и производството на слуз, свързани с астмата. Куркуминът допринася и за намаляване на възпалението и увеличаване на антиоксидантната защита на организма.
Друго проучване от 2014 г., публикувано в Journal of Clinical and Diagnostic Research, допълнително подчертава ползите от употребата на куркума при астматични състояния. Куркумата се свързва с подобрение на белодробната функция, което може да бъде от съществено значение за управлението на астмата.
Други състояния
Съществуват и други състояния, при които приемът на куркума има благоприятен ефект. Те включват:
- Улцерозен колит (възпаление на дебелото черво): Куркумата притежава противовъзпалителни свойства, които могат да бъдат полезни за овладяване на симптомите на улцерозен колит.
- Орален лишей планус: Някои изследвания показват, че куркумата може да помогне в борбата с оралния лишей планус, който засяга устната кухина.
- Диабет: Има доказателства, че куркумата може да помогне в контролирането на кръвната захар и поддържането на общата здравословна функция при диабет.
- Високо кръвно налягане: Противовъзпалителните и антиоксидантните свойства на куркумата също могат да бъдат благоприятни при високото кръвно налягане.
- Стомашни язви, причинени от H. pylori бактерия: Куркумата може да помогне в борбата с инфекции, като тези, предизвикани от бактерията H. pylori, които често са свързани със стомашните язви.
- Лошо храносмилане: Куркумата стимулира производството на жлъчни киселини и може да подпомогне процеса на храносмилане.
- Предотвратяване на камъни в жлъчката: Изследванията показват, че куркумата може да помогне в предотвратяването на образуването на камъни в жлъчката.
- Бактериални инфекции: Куркумата проявява антимикробни свойства и може да бъде полезна при борба с различни бактериални инфекции.
- Атеросклероза и сърдечни заболявания: Има доказателства, че куркумата подпомага здравето на сърцето и може да намали риска от атеросклероза.
Препоръчителни дози
Препоръчителните дози за прием на куркума или нейното производно куркумин могат да варират в зависимост от индивидуалните нужди и здравословни цели. Общата практика е да се приемат около 500 mg куркумин дневно.
Много хора предпочитат различни форми на прием на куркума. Билката може да се приема под формата на чай или комбуча с куркума, може да се добавя като подправка като в ястията или да се прием под формата на капсули. Въпреки това е важно да се отбележи, че индивидуалните реакции към куркумата могат да варират и затова е препоръчително да се консултиране с лекар преди започване на редовен прием.
Необходимо е внимателно да следите ефектите от приема на куркума и да регулирате дозите ако се налага. Това правило важи особено в случаите, когато куркумата се използва за управление на конкретни здравословни състояния.
В заключение:
Куркумата се явява не само любима подправка, но и мощен съюзник в борбата за поддържане на здравословен начин на живот. Нейните противовъзпалителни и антиоксидантни свойства допринасят за поддържането на баланса в организма.
Куркуминът – активното вещество в куркумата играе важна роля в справянето с възпалителни процеси, които често са основен фактор за развитието на различни хронични заболявания. Положителните влияния на куркумата върху сърдечно-съдовата система са от съществено значение за предпазване от различни заболявания на сърцето. Способността й да регулира холестерола и кръвното налягане играе критична роля в поддържането на здравето на сърцето и кръвоносната система. Не на последно място, куркумата подпомага здравето на мозъка като насърчава когнитивните функции и предпазва от невродегенеративни заболявания. Тези благотворни влияния правят куркумата неизменна част от стратегията ни за укрепване на ума и опазване на мозъчното здраве.
Интегрирането на куркумата в нашия ежедневен режим представлява ключов елемент в нашия цялостен подход към здравето. Въпреки това, преди да я включим в ежедневната си диета, е добре да се консултираме с медицински специалист и да следим препоръчителните дози, за да се гарантира оптималният й ефект върху нашия организъм.
Източници:
- Patil K, Guledgud MV, Kulkarni PK, Keshari D, Tayal S. Use of Curcumin Mouthrinse in Radio-Chemotherapy Induced Oral Mucositis Patients: A Pilot Study. Journal of Clinical and Diagnostic Research : JCDR. 2015;9(8):ZC59-ZC62. doi:10.7860/JCDR/2015/13034.6345.
- Journal of Alzheimer’s Disease, vol. 55, no. 2, pp. 797-811, 2017
- J Alzheimers Dis. 2017;60(2):451-460. doi: 10.3233/JAD-170354.
- Houssen ME, Ragab A, Mesbah A, El-Samanoudy AZ, Othman G, Moustafa AF, Badria FA. Natural anti-inflammatory products and leukotriene inhibitors as complementary therapy for bronchial asthma. Clin Biochem. 2010 Jul;43(10-11):887-90.
- Abidi A, Gupta S, Agarwal M, Bhalla HL, Saluja M. Evaluation of Efficacy of Curcumin as an Add-on therapy in Patients of Bronchial Asthma. Journal of Clinical and Diagnostic Research : JCDR. 2014;8(8):HC19-HC24. doi:10.7860/JCDR/2014/9273.4705.