Здравата, лъскава и гъста коса е мечта, както за дамите, така и за господата. Оказва се, обаче, че поддръжката на косата далеч не е проста задача. Независимо дали имат права или къдрава, тъмна или светла, тънка или плътна, мазна или суха коса, повечето хора се натъкват на различни затруднения при поддръжката на нейното здраве. Генетичната предразположеност, ежедневният стрес, нездравословната диета и факторите на околната среда със сигурност не улесняват нещата. Затова днес решихме да ви предложим няколко лесни трика за поддръжка на здравето и красивия вид на вашата коса. В следващите редове ще откриете практични насоки за укрепване на косата, насърчаване на нейния растеж и подобряването на визията ѝ.
Правилно измиване на косата
Може и да се изненадате, но повечето хора мият косата си грешно. Голяма част от жените и мъжете използват прекалено гореща вода. Високата температура на водата влияе негативно върху секрецията на себум от скалпа и отмива естествените защитни масла на косъма. Това изсушава косъма и го прави по – податлив на външните влияния.
Друга честа грешка е прекалено честото миене на косата, което има сходен ефект. Установено е, че миенето на косата повече от два пъти седмично допринася за по – бързото ѝ изтощаване и изсушаване. Ако скалпът ви е прекалено мазен бихте могли да използвате натурален сух шампоан, за да увеличите интервала между къпанията.
Винаги се стремете да избирате щадящ шампоан с натурален състав, който да подхранва косата. И не забравяйте, че не винаги повече е по – добре! Голямото количество шампоан не ви гарантира по – добро измиване на косата, но със сигурност може да допринесе за отмиването на естествения ѝ предпазен слой.
Друг интересен факт е, че голяма част от хората не се сапунисват правилно. Вместо да втрият шампоана в скалпа си, мнозина го разнасят основно по краищата на косата. По този начин нечистотиите не се отмиват добре от основата на косата. Крайният резултат често е суха коса с мазни корени.
Тонизиращ масаж за здрава коса
Масажът на главата е отлично средство за тонизиране и ободряване. Подобряването на циркулацията на кръвта в скалпа има пряко въздействие и върху косата. По този начин притока на кислород и нутриенти към фоликулите на косата се засилва. Според различни проучвания, няколко минути масаж на скалпа дневно допринасят за изграждането на по – плътна и здрава коса.
Можете да правите масаж на скалпа си с пръсти или да използвате специални масажори за глава. Разресването на косата със силиконова четка или четка с натурални косми също подобрява оросяването на скалпа. Ежедневното разресване на косата е древен ритуал за красота, който се практикува от много култури по света. Според някои е необходимо всеки ден да сресвате косата си 100 пъти в различни посоки, за да провокирате по – бързия ѝ растеж. Прекалената стимулация на скалпа се свързва с повишено отделяне на себум, така че е най – добре да не прекалявате с масажа и сресването.
Внимавайте със сушенето
Отдавна е известно, че търкането на косата с хавлиена кърпа нарушава структурата на косъма. Редовната употреба на сешоар също уврежда косата и я изсушава в дълбочина. Как тогава да сушите косата си?
Според експертите, най – добрият начин за сушене на косата е като я завиете с мека памучна или бамбукова кърпа и я оставите да поеме възможно най – много влага. За целта е нужно да планирате миенето на косата си, за да имате достатъчно време за естественото ѝ изсушаване. Ако все пак искате да я оформите по някакъв начин е препоръчително да го направите със сешоар, а не с преса за коса. Оставете косата си да изсъхне на около 70 – 80%. След това нанесете защитно олио или термо спрей за коса и оформете. Мократа коса е много по – уязвима на накъсване, така че изборът на подходяща четка също е от голямо значение.
Терапия с горещо масло
Терапията с горещо масло е популярен метод за подхранване на сухата, увредена и накъсана коса. Процедурата подхранва косата в дълбочина и спомага за нейната хидратация. Освен това качествените растителни масла снабдяват косата с витамини и други ценни нутриенти.
За да си направите терапията е необходимо първо да изберете подходящи масла. Такива са маслото от гроздови семки, бадемовото масло, кокосовото масло, маслото от авокадо, аргановото масло, зехтина. Към базовите масла можете да добавите и няколко капки етерично масло за още по – силен ефект. Чаеното дърво действа благоприятно при пърхот, мазна коса, както и при различни кожни болести. Маслото от лавандула успокоява раздразненията и насърчава растежа на косъма. Розмаринът допринася за подобряване плътността на косъма и стимулира клетъчната регенерация.
Как да направите терапията
Сложете 3 – 4 с.л. масло по избор или микс от масла в стъклено бурканче. Ако косата ви е по – дълга ще ви е необходимо по – голямо количество масло. Сложете бурканчето на водна баня в тенджера с гореща вода за 1 – 2 минути, като внимавате маслото да не се сгорещи прекалено. Достатъчно е да стане топло. Добавете няколко капки етерично масло (по избор).
Започнете да втривате маслото в скалпа. След това го разнесете по цялата дължина на косата, сложете шапка за баня и завийте косата си в мека кърпа. Оставете маслото да действа 20 – 30 минути. Отмийте с топла вода и достатъчно количество шампоан. За да сте сигурни, че маслото е добре измито може да изплакнете косата си с оцетена вода накрая. Тази терапия замества маските за коса и е достатъчно да я правите веднъж седмично.
Комбуча за коса
Комбуча е ферментирал чай с хилядолетна история, който съдържа богат комплекс от ценни хранителни вещества и може да бъде използван по разнообразни начини. Вкусната напитка действа освежаващо и тонизиращо, подобрява имунитета и снабдява тялото с пробиотици. През последните години пробиотичният чай придобива популярност не само за пиене, а и за приготвяне на квас, в различни рецепти и като козметично средство. Комбуча с умерена киселинност може да бъде използвана като тоник за лице. Напитката помага за премахване на мъртвите клетки и снабдява кожата с ценни хранителни вещества. Освен това има антимикробни свойства и предпазва от възпаления.
Антибактериални и почистващи свойства
Все повече хора започват да използват ферментиралия чай за коса. Със свойства сходни на оцета, Комбуча ефективно почиства скалпа и косата от нечистотии, противодейства растежа на гъбички и бактерии и се бори с пърхота. Този благотворен ефект до голяма степен се дължи на естествено съдържащата се в Комбуча оцетна киселина. Оцетната киселина има лек изправящ ефект, затова и се влага в някои продукти за изправяне на коса. Изплакването с оцетена вода е древен ритуал, който жените от векове прилагат за поддържане на здрава и лъскава коса. За целта можете да използвате натурален ябълков оцет, Комбуча оцет или Комбуча. Ако сте избрали оцет трябва да го разредите с вода в пропорция 1:1. За Комбуча това не е нужно.
Подхранване и защита
Основната съставка в Комбуча е чаят. Той може да бъде черен или зелен. За чая отдавна се знае, че е изключително богат на антиоксиданти. Тези полезни съединения предпазват клетките от оксидативен стрес и спомагат детоксикацията на организма. Зеленият чай се използва и за стимулиране на растежа на косата, като средство против косопад и за предпазване на космените фоликули от увреждане. Комбуча има и високо съдържание на витамини, в това число витамини от група В и витамин С. В – витамините действат благоприятно върху нервната система и участват в регулацията на стресовия хормон кортизол. По този начин противодействат срещу побеляването на косата, свързано с повишени нива на стрес.
За директно приложение на Комбуча върху косата е най – добре да изберете класическия вариант. А ако искате да се възползвате от всички предимства на ферментиралия чай и да се насладите на деликатния му вкус можете да изберете своята любима Комбуча тук!
В заключение
Грижата за косата е задължителна част от разкрасителните ритуали на повечето жени и мъже, но това не означава, че трябва да отнема много време и усилия. С тези практични трикове можете да поддържате красива и здрава коса с лекота и да се радвате на много комплименти!