Менопаузата може да промени състава на бактериите в червата ни. Именно поради тази причина трябва да се стремим към ефективно възстановяване на стомашно-чревната флора. Промените в хормоните могат да повлияят на екосистемата от бактерии в червата, а това може да доведе до сериозни последици за здравето.
В периода на менопаузата, жените се сблъскват с редица неприятни симптоми като горещи вълни, лош сън и промени в настроението. В последните години, изследователите започнаха да забелязват и други значими промени – микробиомът на червата също започва да се променя през този период.
„Ние знаем, че микробиомът се променя преди и след менопаузата, но все още не сме сигурни какви са последиците за нашето здраве“, казва д-р Рабиа Де Латур, специалист в NYU Langone Health в Ню Йорк. „Установено е, че има връзка между чревните бактерии и променящите се хормони в организма на жената, но изследването е в начален стадий, така че не можем да кажем, че определен щам бактерии е свързан със здравословното стареене.“
Въпреки че менопаузата се асоциира с промяна в начина, по който бактериите се размножават в червата, все пак е възможно да поддържаме здрав чревен микробиом. Това може да стане чрез придържане към здравословна диета, богата на плодове и зеленчуци, активен начин на живот и избягване на стреса, доколкото това е възможно.
Защо балансът на чревния микробиом е важен през периода на менопаузата?
Чревният микробиом е един от най-важните компоненти за нашето холистично здраве. В червата на човека се съдържат трилиони бактерии, образувайки така наречената чревната флора, която играе ключова роля в поддържането на здравето. Редица изследвания подчертават значението на тези микроорганизми в различни аспекти на здравето, включително в борбата с затлъстяването, диабета, синдрома на раздразнените черва, възпалителните заболявания на червата, депресията и сърдечно-съдовите проблеми.
Научните изследвания подчертават, че здравословното стареене е в тясна връзка с разнообразието на бактерии в чревния микробиом. Проучване, публикувано през февруари 2021 г. в Nature Metabolism, анализира чревната флора на над 9000 души и установява, че разнообразието на бактерии е ключов фактор за оптималното функциониране на организма. Откритията показват, че липсата на разнообразие в бактериите в червата може да доведе до различни състояния, включително нездравословно стареене. Това състояние се характеризира със значителен спад в когнитивните способности, силата и мобилността на организма, както и сърдечно-съдови проблеми.
Следователно, поддържането на здравословен чревен микробиом, съдържащ богато разнообразие от бактерии, е от съществено значение за поддържането на дългосрочното ни здраве и благополучие.
Как се променя микробиомът по време на менопаузата?
Промените в микробиома по време на менопаузата представляват сложен и важен аспект от здравето на жените. От проведени научни изследвания и анализи става ясно, че микробите в червата играят ключова роля в поддържането на естроболома – селекция от бактерии, регулиращи половите хормони, произвеждани от яйчниците като естроген и прогестерон.
Едно от последните проучвания, публикувано в mSystems през април 2022 г., анализира чревните микроби на около 1000 латиноамерикански мъже, 1000 латиноамерикански жени след менопауза и близо 300 испански жени в пременопауза. Резултатите показват, че жените след менопауза имат чревен микробиом, който е близък до този на мъжете. Определени бактерии, присъщи на жените в пременопауза, помагат за задържането на естрогена, който изглежда намалява при жени след менопауза. Този спад в естроген може да доведе до по-ниско микробно разнообразие, а това на свой ред, увеличава риска от наддаване на тегло, метаболитни заболявания и сърдечно-съдови проблеми.
Преглед на изследванията, публикуван през юни 2021 г. в Journal of Clinical Medicine, установява, че микробиомът на женските черва е тясно свързан с нивата на естроген. Намаляването на естрогена води до загуба на разнообразие в микробиома, увеличавайки риска от затлъстяване и рак на ендометриума.
Хранене през периода на менопаузата
Съществува връзка и между здравословното хранене и здравето по време на и след менопаузата. Нивата на естроген влияят на движението на бактериите в червата и органите, а спадът на тези хормони може да повлияе на лигавицата на червата и увеличи пропускливостта й. Затова, запазването и поддържането на чревната бариера е от съществено значение за предотвратяване на възпалителни заболявания, на които сме податливи след менопаузата.
Изследвания, публикувани в списание Disease Markers през юли 2022 г., показват, че жените след менопауза имат по-висока концентрация на бактерии от рода Bilophila, които са свързани с възпалителни реакции и увреждане на лигавицата на червата. Тези реакции са свързани с повишен риск от наддаване на тегло, по-слаба костна маса и деменция.
От друга страна, здравословното състояние на червата може да повлияе върху симптомите на менопаузата. Проучване, публикувано през ноември 2023 г. в списание Menopause, показва, че жените с нормално храносмилане имат по-малко горещи вълни от тези, които страдат от чести храносмилателни нарушения, като запек например. Така здравословното хранене играе важна роля в опазването на здравето на микробиома и общото здраве по време и след менопаузата.
Може ли хормонозаместващата терапия да помогне?
Жените, които преживяват симптоми на депресия, може да намерят облекчение в хормонозаместителната терапия. Редица научни изследвания показват връзката между хормоните и депресията при жените в периода на менопауза. Хормонозаместващата терапия може да се окаже ефективна не само в борбата с депресията, свързана с менопаузата, но и в справянето с когнитивния спад. Също така, хормонозаместващата терапия може да изиграе ключова роля в опазването на чревния микробиом.
Според проучване, публикувано през септември 2021 г. в списание Frontiers in Cellular and Infection Microbiology, плъхове, подложени на този вид терапия след отстраняване на яйчниците, демонстрират подобрения в разнообразието на чревната микрофлора. Те не само повишават своите когнитивни способности, но също така се радват на по-слабо наддаване на тегло, в сравнение с техните нелекувани събратя.
Въпреки че хормонозаместващата терапия често се използва за регулиране на настроението и физическите симптоми, все още се нуждаем от допълнителни изследвания, за да се установи точната й роля в поддържането на здравословната чревна флора.
В заключение:
Въпросът дали менопаузата може да промени микробиома на червата се оказва изключително сложен и в момента е предмет на интензивни научни изследвания. Съгласно текущите научни данни, съществува връзка между менопаузата и промените в чревния микробиом.
Някои изследвания показват, че менопаузата може да допринесе за изменения в разнообразието на бактериите в червата, което, от своя страна, е асоциирано с физиологични и когнитивни ефекти. Откритията, че хормонозаместващата терапия може да оказва положително влияние върху микробната среда, допълнително подчертава връзката между хормоналните промени и здравето на червата.
Въпреки това, е необходимо допълнително и подробно проучване, за да се уточни конкретната роля на менопаузата в промените на микробиома. В бъдеще, постигането на по-ясно разбиране за връзката между менопаузата и микробиома може да доведе до по-целенасочени и ефективни стратегии за поддържане на здравето на жените в този период от техния живот.