След преминаването на коледните и новогодишни празници всички се чувстваме натежали и отпуснати от обилните трапези и пищните блюда. Трудно е да се върнем към рутината на ежедневието, а понякога и да се съберем в старите си дрехи… Това често води до естествен стремеж към разтоварване на организма и натрапчиво желание за сваляне на излишното тегло. С годините това е довело до зараждане на тенденция за детоксикиране на организма веднага след празничния сезон. Точно затова с началото на новата година отвсякъде се натъкваме на заглавия за ползите от зимния детокс и отвсякъде сме бомбардирани от пречистващи рецепти, които ще освободят тялото от всичко излишно.
Но дали всичко това наистина е полезно за здравето? Мненията по въпроса са разделени в двете страни на спектъра. Според част от нутриционистите и диетолозите именно детокса е най – добрият начин за стартиране на новата година. В отсрещния лагер, обаче, останалите спорят, че интензивното прочистване през студените месеци е противоестествено и дори може да бъде вредно. В днешната статия ще се постараем да разнищим този казус като вникнем в доводите на едната и другата страна. Ще се фокусираме върху реалните потребности на организма и ще се опитаме да разберем кой е най – безопасният подход в грижата за здравето през зимния сезон.
Същност и ползи от детокса
Диетите за детоксикация са изключително популярно в съвременното общество. Независимо от сезона, навсякъде се говори за ползите от пречистването на организма и оздравителния им ефект. В повечето случаи детоксикацията представлява краткосрочна диетична интервенция, чието предназначение е да освободи тялото от натрупаните токсини и да елиминира излишните килограми.
Типичният детокс се състои от кратък период на пълен или частичен пост и неколкодневен период на стриктна диета, която обикновено включва плодови и / или зеленчукови сокове или смутита, фрешове, вода. При някои детокскиращи планове се използват билки, чайове, подправки с изобилно съдържание на антиоксиданти, както и прочистване на дебелото черво и дори клизми. Целта на всички тези мерки е да:
- Стимулират черния дроб, бъбреците и храносмилателната система да се освободят от събралите се в тях токсини
- Предоставят време за пречистване и почивка на храносмилателните органи
- Заредят организма с ударна доза витамини и минерали
- Спомогнат отслабването и топенето на натрупаните мазнини
Главната предпоставка за провеждане на детоксикираща диета е, че дори когато се храним здравословно, в организма се натрупват токсини и други вредни вещества от околната среда и храната. Това се дължи на повишената употреба на индустриални препарати и химикали, замърсяването на околната среда и натравянето на почвата.
Установено е, че периодичното пречистване на тялото от замърсители и хранителни остатъци подобрява кръвообращението, метаболизма и храносмилането. Освен това се смята, че този тип диети могат да помогнат в лечението и контролирането на симптомите на разнообразни здравословни проблеми. Те включват диабет, затлъстяване, някои автоимунни заболявания, храносмилателни проблеми, хронична умора, алергии и др.
Какво се случва с тялото през зимата
През дългите зимни месеци се сблъскваме с ниски температури, по – малко слънчеви дни, повече тъмнина и влошени метеорологични условия. Всички тези промени се отразяват не само на нас, а и на цялата природа. Ефекта на зимата инстинктивно ни кара да прекарваме повече време у дома и да търсим сгряващи храни и напитки, които типично са по – питателни. Свежите салати отстъпват място на ароматните супи, а леките ястия се заменят с по – калорични и хранителни рецепти. Това е ясно отразено и в традиционните обичаи и празничните обреди, присъщи за сезона.
Податливост към вируси и бактерии
Според немалко експерти, ниските температури през зимните месеци правят организма по – уязвим на инфекции и вируси. От една страна студеният въздух , който вдишваме може да отслаби портективната функция на лигавицата на носа и гърлото и по този начин да понижи естествената защита от патогени, пренасяни по въздушен път. В допълнение, когато навън е студено ние прекарваме повече време на закрито, където въздухът типично се изсушава от отоплителните уреди. Сухият въздух допълнително изсушава лигавиците и секретите в синусите и по този начин прави път на патогените свободно да нахлуят в респираторния тракт. Този ефект се усилва от понижената влажност на въздуха навън.
Понижен синтез на витамин Д
През зимата сме в контакт с UV лъчите от слънцето драстично по – малко в сравнение с останалите сезони. Тъй като организмът ни се нуждае от слънчевото лъчение, за да синтезира витамин Д, ограниченото излагане на слънчева светлина води до понижен синтез на жизненоважния нутриент и спад в нивата му. Дефицитът на витамин Д е изключително важен за редица физиологични процеси, в това число правилната работа на имунната система. щ
Освен това веществото предпазва клетките от вредното въздействие на свободните радикали и превентира резорбцията на тежки метали. В допълнение, витамин Д има пряко въздействие върху регулацията на настроението. Недостигът му се свързва с развитие на депресивни състояния, тревожно разстройство и натрапчиви мисли. Не на последно място, нутриентът има отношение към производството на серотонин. По този начин той влияе и върху качеството на съня.
Нужда от енергия
Спадът на температурата през зимата носи естествено усещане за студ. Това означава, че организмът отделя повече време и ресурси за поддържане на оптимална телесна температура. Този процес изисква много калории, за да може тялото да произведе необходимата енергия за затопляне. Точно затова мозъка изпраща сигнали за консумация на по – калорични храни, които да заредят организма с нужната енергия. Именно поради тази причина натрупването на допълнителни мазнини преди и по време на студените месеци е естествен защитен механизъм на тялото. Още повече, лекото увеличение на мастната тъкан в областта на корема предоставя допълнителна изолация и протекция от студа за вътрешните органи.
Какво означава всичко това
Както сами можете да разберете от горепосочената информация, през зимата човешкият организъм естествено влиза в режим на самосъхранение и натрупване на хранителни вещества. Това се дължи на хилядите години еволюция, които са научили тялото, че студеният сезон го прави по – уязвимо. В същото време вече живеем в комфорта на топли и уютни жилища, които ни предпазват от суровите зимни условия. Още повече, днес достъпът до пълноценна и разнообразна храна е целогодишно явление. Това означава, че вече не се нуждаем до такава степен от презапасяване с хранителни вещества и натрупване на мазнини за студените месеци.
Въпреки това, обаче, екстремната детоксикация през зимата не е препоръчителна. Това се дължи на няколко причини. От една страна понижените нива на витамин Д означават понижен имунитет и повишен риск от заболявания. От друга страна, по време на детокс мастната тъкан започва ексретира натрупаните в нея токсини интензивно. Както ви споменахме по – горе, витамин Д е сред нутриентите, които предпазват клетките от интоксикация. Дефицитът на веществото може да означава, че тялото е под заплаха от интоксикация по време на детокс. Не на последно място, спазването на строга диета може да повиши нивата на стрес и допълнително да уязви организма.
Какво да предприемем
Както и сами можете да се досетите, най – добрият начин за поддържане на добро здраве е като не претоварваме организма в нито един сезон. Спазването на балансирана и разнообразна диета, богата на свежи продукти с органичен произход през цялата година поддържа тонуса и минимизира натрупването на токсини в тялото. Ако все пак усещате, че имате нужда от разтоварване след зимните празници е добра идея да внесете малки промени в начина си на хранене и да оставите строгия детокс за пролетта:
- Започнете като ограничите приема на бързи въглехидрати и много калорични храни.
- Фокусирайте се върху сезонните плодове и зеленчуци и наблегнете на салатите и супите.
- Изключете захарта, полуфабрикатите и пакетираните храни, газираните напитки и алкохола.
- Консумирайте повече вода и чай.
- Спортувайте поне по 30 минути, минимум 4 пъти седмично.
Всички тези мерки ще доведат до естествено разтоварване на организма и плавна подготовка за по – интензивен детокс. В допълнение, ежедневният прием на пробиотици може да направи чудеса за цялостното здраве. Полезните бактерии подобряват храносмилането и допринасят за правилното усвояване на нутриенти в червата. Освен това пробиотиците допринасят за поддържането на оптимална имунна функция. Отлични източници на полезни бактерии са ферментиралите храни и напитки като кисело зеле, кисело мляко, Комбуча, кимчи, натто, ферментирали зеленчуци, мисо, йогурт. Една чаша ферментирал чай Комбуча дневно има доказан благотворен ефект върху здравето, детоксикира организма и благоприятства дейността на имунната система. Поръчайте любимия си Комбуча вкус тук!
Ако и преди сте правили зимен детокс и знаете, че ви се отразява добре не се отказвайте. Най – важното е да слушате тялото си и да следвате импулсите му!