Фитоестрогените са химични съединения, които се синтезират естествено в растенията. При консумация на различни плодове, зеленчуци, бобови и зърнени храни тези съединения попадат в човешкия организъм. Въпреки че са от растителен произход, те имат свойството да въздействат върху тялото по начин, сходен на естрогена. Този т.нар. женски полов хормон изпълнява множество важни физиологични функции и е есенциален за здравето както на на жените, така и на мъжете. В следващите редове ще научим повече за фитоестрогените, ще разберем в кои храни се съдържат и ще поговорим за въздействието им върху човешкото тяло.
Ролята на естрогена
Естрогенът е най – известен в ролята си на женски хормон, който участва в развитието и поддържането на половата система, вторичните полови белези и репродуктивното здраве. В действителност хормонът изпълнява важна роля и в мъжкия организъм, макар и мъжете да секретират по – малко количество от него. Важното вещество допринася за доброто костно здраве, ускорява заздравяването на кожата при наранявания, участва в съхранението на мазнините, спомага сърдечно-съдовото здраве, регулира глюкозния метаболизъм и чувствителността към инсулин. При жените естрогенът подготвя матката за менструация и се грижи за здравето на нейната лигавица, индуцира промени в гърдите по време на бременност, поддържа здравето на влагалището. При мъжете, хормонът модулира либидото и има отношение към еректилната функция и сперматогенезата.
Заместващата роля на фитоестрогените
Понижените нива на естроген имат пряко въздействие върху човешкото здраве. При дефицит на хормона може да се наложи хормонална терапия. Все повече специалисти откриват, че консумацията на храни, богати на растителни естрогени може да допринесе за попълване на естрогеновите нива и да повлияе благоприятно върху здравето.
Фитоестрогените имат химична структура, много близка до тази на естрогена. Когато попаднат в тялото, те мимикират хормона и си взаимодействат с естрогеновите рецептори. Въпреки това въздействието им е по – слабо, тъй като не успяват да създадат толкова устойчива връзка с рецепторите като естествено синтезирания естроген.
Някои научни изследвания свързват фитоестрогените с понижен риск от остеопороза, заболявания на сърцето и рак на гърдата. Подобряването на симптомите на менопауза е друг често изтъкван плюс. Във високи дози, обаче, тези растителни съединения могат да повлияят отрицателно върху ендокринните процеси и да нарушат нормалната ендокринна функция. Точно затова е важно да не прекалявате с храните с много високо съдържание на фитоестрогени.
Храни, богати на фитоестрогени
Лененото семе и соята са първенци по съдържание на фитоестрогени. Други хранителни източници на ценните нутриенти са:
- Натто, мисо, темпе и други ферментирали соеви продукти
- Тофу
- Соев протеин
- Сладки картофи, броколи
- Сусам, слънчогледово семе
- Бадеми, орехи
- Грозде, ябълки, нар, горски плодове
- Леща, бял боб, боб мунг
- Кълнове
- Люцерна
- Пшеница, овесени ядки, ечемик
- Кисело мляко, кефир, ферментирали сирена
- Комбуча
- Кимчи, кисело зеле
- Бира, вино, кафе
Различни изследвания установяват, че ежедневния прием на 45 – 50 мг фитоестрогени чрез диетата има положително въздействие върху здравето и допринася за поддържане на оптимален хормонален баланс.
Фитоестрогени при менопауза
В женския организъм непрестанно настъпват хормонални промени. Всяка от фазите на полово съзряване е свързана с изменения в хормоналните нива. Един от хормоните, който има директно въздействие върху тези процеси е именно естрогена. Флуктуациите в нивата му обуславят физиологичните изменения по време на цикъл, бременност и в периода преди и по време на менопаузата.
След 45 – годишна възраст много жени започват да изпитват първите изменения, водещи към същинската менопауза. В този период секрецията на полови хормони, в това число естроген, постепенно намалява. Това води до осезаеми промени в честотата и продължителността на менструацията, поява на горещи вълни, променливо настроение, понижено либидо.
Повишената консумация на храни с високо съдържание на фитоестрогени в този период се свързва с подобрение на симптомите на пременопауза и менопауза. Според наличните данни, растителните естрогени имат положително въздействие върху горещите вълни и редуцират интензитета на някои от другите симптоми.
Фитоестрогени за подобряване на костното здраве
Хормоналните промени, които настъпват при жените с напредване на възрастта се отразяват и върху костното здраве. Добре известен факт е, че спадът на естрогеновите нива влошава здравето на костите и допринася за намаляване на костната плътност. Опорно – двигателният апарат отслабва и костната система става по – уязвима на фрактури и остеопороза. Някои специалисти препоръчват консумация на растителни естрогени за запълване на хормоналния дефицит и предпазване на костите от изменения.
Фитоестрогени за облекчаване на неразположението по време на менструация
В различните фази на месечния цикъл нивата на естроген рязко се променят. Понижените нива на хормона се свързват с проблеми със съня, умора, чувствителност в гърдите, главоболие, променливо настроение и други неразположения. Някои жени използват фитоестрогените като средство за редуциране на интензитета на тези симптоми. За сега не е научно доказано дали този подход действително има ефект. Все пак голям брой жени съобщават за благотворното въздействие на растителните естрогени.
Фитоестрогени против акне
Една от причините за поява и влошаване на акнето е повишаването на нивата на т.нар. мъжки хормони, или андрогени. Натрупването на андрогени в женския организъм провокира повишена активност на мастните жлези и причинява изменения в клетъчната активност на кожата. Отделянето на прекомерно количество себум води до запушване на порите и повишава риска от запушвания и възпаления. По този начин повишените нива на андрогените допринасят за появата на акне. Приемът на фитоестрогени може да възстанови хормоналния баланс и по този начин да предотврати появата на акне.
Безопасни ли са фитоестрогените за мъжете
Едно от притесненията с фитоестрогените е, че прекомерният им прием може да наруши хормоналния баланс и ендокринната функция. Хипотезата е, че това може да доведе до повишаване на нивата на естроген и понижаване на нивата на тестостерон при мъжете, нарушавайки фертилитета при силния пол. Изследванията по темата са противоречиви. Все пак по – голямата част от тях сочат, че консумацията на фитоестрогени чрез храната не оказва влияние върху мъжката плодовитост. Повече изследвания са нужни, за да стане ясно дали приемът на фитоестрогени под формата на хранителни добавки има негативен ефект върху здравето на мъжете.
В заключение
Фитоестрогените се съдържат в различни храни и напитки и имат потенциала да въздействат положително върху организма. Те са особено полезни за женското здраве, най – вече за жени, навлизащи в менопауза. Ако диетата ви включва здравословна доза храни, които съдържат растителни естрогени няма от какво да се притеснявате. Всъщност, има все повече проучвания, които свързват богатият на фитоестрогени хранителен режим с понижен риск от сърдечно-съдови заболявания, рак на гърдата и дори диабет тип II.
Според специалистите, проблем може да настъпи при суплементирането с фитоестрогени, тъй като концентрацията на активните вещества варира от продукт до продукт и не винаги е ясно обозначена. Ако искате да започнете прием на фитоестрогени под формата на хранителна добавка непременно се консултирайте с лекаря си.
Пълноценното и балансирано меню винаги е най – добрата стратегия за поддържане на нутритивен баланс!