В предишната статия разгледахме основния принцип на въздействие на кофеина върху мозъка и нервната система. Обсъдихме как приемът му влияе на здравето и какви са потенциалните ползи и негативи от консумацията на кофеин. Днес ще се спрем на т.нар. кофеинова толерантност – състояние, за което в научните среди дълго време са се водили спорове дали изобщо съществува.
Вече е доказано, че продължителният прием на кофеин предизвиква развитие на толерантност към веществото и се асоциира с понижена кофеинова ефективност. Освен това отказът от кофеин често води до проявления на абстиненция. В следващите редове ще разберете как да се справите с неблагоприятните симптоми и какво да предприемете, за да се радвате на ободряващия ефект на кофеина за по – продължителен период.
Какво е кофеинова толерантност
Кофеиновата толерантност възниква, когато ефектите на кофеина започнат да намаляват с течение на времето при редовна консумация. Доказана е толерантност към ефектите на кофеина върху кръвното налягане, упражненията и умствената бдителност и работоспособността. Ако сте от хората, които просто не могат да са пълноценни през деня без редовната доза кофеин, може би си спомняте онази първоначална среща с ароматния стимулант. Първият път, когато човек изпие чаша кафе/ чай, или консумира друг източник на кофеин, в тялото настъпват редица биохимични реакции. Крайният резултат от тези процеси се изразява в прословутите стимулационни ефекти на кофеина:
- Прилив на енергия
- Чувство на щастие
- Подобрена концентрация и фокус
- Повишена мотивация
Когато тези ефекти са налице, говорим за нулева толерантност към кофеин. Тоест, организмът все още не е развил резистентност към ободряващия и тонизиращ ефект на кофеина. С течение на времето обаче, тялото и в частност мозъкът започва да привиква към веществото. Количеството кофеин, което ви е нужно, за да усетите този първоначален прилив на енергия постепенно се повишава и това води до развитие на кофеинова толерантност.
Степен на кофеинова толерантност
Някои хора никога не превишават регулярното количество кафе – за тях 1 – 2 чаши са дневният максимум. В повечето случаи тази доза не стимулира повишаване на енергийните нива и продуктивността. По – скоро това е мярка, която създава „нормално“ усещане за енергия. Тоест, без това количество кофеин, те биха се чувствали значително по – уморени и раздразнителни. Ако се намирате в ситуация, в която пиете чаша кафе, след чаша кафе и въпреки това не усещате ободряване, значи сте развили висока толерантност към кофеина.
Симптоми на кофеинова толерантност
Кофеинът е мощен стимулант, който има директно въздействие върху мозъка и централната нервна система. Поради тази причина някои специалисти разглеждат веществото като психотропна субстанция, която води до пристрастяване. Според други, организмът не привиква към самия кофеин, а по – скоро човек търси бързия тонизиращ ефект, асоцииран с приема му. В предишната статия споменахме, че едва 20 – 30 минути след приема на чаша кафе, хората вече усещат тонизиращото му действие. Но пълният му ефект се разгръща до един час след това.
В същото време е установено, че толерантност към кофеин може да се развие само след 3 – дневен прием. Проучванията показват, че това може да се случи дори при консумация на малки дози от веществото – 100 мг дневно, което се равнява на 1 чаша кафе. Това се случва, тъй като молекулите на кофеина се свързват с аденозиновите рецептори и „мамят“ мозъка, предизвиквайки бодрост вместо умора. Скоро обаче, мозъкът започва да развива нови аденозинови рецептори. По този начин аденозинът започва да изпълнява функциите си и усещането за умора се увеличава. Единственият начин това да се компенсира е чрез допълнителна доза кофеин.
Веднъж развита, толерантността причинява симптоми на абстиненция ако организмът не получи допълнителна доза от веществото. Тези симптоми най – често се проявяват по следните начини:
- Главоболие
- Умора, летаргичност
- Тревожност
- Трудно концентриране
- Раздразнителност
- Промени в настроението и депресивни състояния
- Треперене
- Ниски енергийни нива
- Липса на мотивация
Именно тези симптоми са причината милиони хора по света ежедневно да консумират големи количества кофеин. Добрата новина е, че неразположението отшумява сравнително бързо и организмът успява да се върне към нормалното си състояние. Периодът на детоксикация от веществото варира при различните хора, но в повечето случаи отнема от 2 до 9 дни.
Възможно ли е да предозирате с кофеин
Макар и рядко, предозирането с кофеин е възможно. Резултатите от предварителни изследвания показват, че дози от порядъка на 150 – 200 мг кофеин на килограм телесна маса могат да предизвикат смърт. Разбира се, за да бъде достигната такава концентрация е необходимо да се приемат огромни дози кофеин – съдържащи продукти. Почти невъзможно е това да се случи с модериран прием на кафе или чай. Въпреки това не е възможно да се определи точна доза за интоксикация, тъй като организмът на всеки човек реагира различно на кофеина. Времето, което е нужно, за да се редуцира концентрацията на кофеин в кръвта на половина варира между 1,5 и 9,5 часа.
Опасността по – скоро се крие в масовата консумация на енергийни напитки, които съдържат големи количества кофеин. За съжаление, в наши дни тези напитки са особено популярни сред младежите, мнозинството от които дори и не подозират за вредата от системния прием на големи дози кофеин. Друг рисков фактор е неконтролираният прием на кофеинови хранителни добавки. При всички случаи предозирането с кофеин е опасно за здравето.
Симптоми на предозиране с кофеин
- Виене на свят
- Диария
- Изострена жажда
- Главоболие, дори мигрена
- Треска
- Раздразнителност
- Треперене
А в по – тежки случаи може да се появят и:
- Дихателни затруднения
- Повръщане
- Объркване и халюцинации
- Усещане за болка в областта на гърдите
- Аритмия или ускорен пулс
- Мускулни конвулсии и спазми
Ако един или повече от тези симптоми се появят незабавно потърсете лекарска помощ!
Как да се справите кофеиновата толерантност
Най – добрият начин да се предпазите от кофеинова толерантност е като контролирате приема на кофеин от самото начало. За да получите най – добри резултати и да се радвате на ободряващия ефект на кофеина е препоръчително да го приемате единствено когато наистина имате нужда от допълнителна доза енергия. Ако все пак вече сте развили резистентност към въздействието на кофеина, можете да се справите с повече воля и упоритост.
- Започнете постепенно. Ако от дълго време консумирате кофеин, може да ви е трудно да се откажете изведнъж. Колкото по – продължителен е бил приемът, толкова по – остри са симптомите на отнемане на субстанцията. Затова е най – добре постепенно да редуцирате дозата, докато в крайна сметка се задоволите с една чаша кафе дневно.
- Потърсете подкрепа от близките си. Въпреки че кофеинът не е официално признат като наркотик, детоксикацията от него може да бъде много трудна, особено за хора, предразположени към депресия и тревожност. Когато решите да се пречистите е добра идея да го споделите със семейството, близките и дори колегите си. По този начин те ще са наясно каква е причината за промяната в поведението и настроението ви и могат да ви помогнат.
- Направете дълга пауза. Щом вече сте преминали през най – трудната част не се изкушавайте да се върнете към стария навик. Дайте време на организма си да привикне към новото усещане.
- Ограничете последващия прием на кофеин. Както вече споменахме, най – ефективния начин винаги да получавате ободряване и енергия чрез консумация на кофеин е ако това е рядко явление. Не се притеснявайте, не е нужно да се отказвате от периодичната чаша кафе с приятели. Последните данни посочват, че 2 – 3 чаши кафе или чай на седмица не предизвикват толерантност към кофеин.
- Следете за други източници на кофеин. В предишната статия споменахме, че кофеинът е популярна съставка както в хранително – вкусовата, така и във фармацевтичната индустрия. Четете внимателно съдържанието на продуктите, които купувате.
- Намерете си алтернативен начин за ободряване. Опитайте се да си набавите нужната доза енергия с правилна диета и умерена физическа активност. Ефективни техники за ободряване по време на работа са тонизиращ самомасаж на лицето и т.нар. „огнено дишане“. Разбира се, съществуват множество безкофеинови билки, притежаващи ободряващ ефект, от които можете да си направите чаена инфузия. Макар и произведена от ферментирал чай, Комбуча е чудесна освежаваща напитка с пренебрежимо кофеиново съдържание. Освен множеството ползи за здравето, естествено ферментиралият пробиотичен чай идва в разнообразни вкусове. Изберете своя любим Комбуча вкус тук!