Често наричан „лабораторията” или „пречиствателната станция” на организма, черният дроб е вторият по големина орган, след кожата. Това е най-плътният орган в човешкото тяло, със средно тегло при зрял човек около 1,3 кг. Неговите функции са от жизненоважно значение за метаболитните процеси в организма и за поддържането на здрава имунна система. Именно затова, адекватната грижа за черния дроб е от изключителна важност за поддържането на пълноценен здравословен живот. За да съумеем да полагаме подходящи грижи за черния си дроб е необходимо да вникнем в процесите, които се извършват в него и да разберем значимостта им за функционирането на тялото.
Функции на черния дроб
Черният дроб изпълнява повече от 400 функции в човешкия организъм. По-долу ще разгледаме някои от основните му дейности, благодарение на които този жизненоважен орган се грижи за нашето благоденствие, като спомага функциите на всички останали органи и системи в човешкото тяло.
- Метаболитна функция
Клетките на черния дроб – хепатоцитите участват в обмяната на белтъчини, мазнини и вълехидрати, както и в метаболизма на електролитите, минералите и някои витамини. Хепатоцитите играят ролята на разпределителна станция за постъпилите хранителни вещества като определят какво е необходимо да се обработи, съхрани, изхвърли или да се върне обратно в кръвния поток.
- Храносмилателна функция
В черния дроб ежедневно се произвеждат между 800 и 1000 мл. жлъчен сок, който спомага за допълнителното емулгиране, разграждане и резорбция на мазнините от храната. Излишният жлъчен сок се съхранява в жлъчката. Освен това черният дроб спомага и за абсорбцията на витамини А, Е, D и К.
- Терморегулираща функция
В черния дроб непрестанно се синтезира голямо количество топлина, благодарение на усилените метаболитни процеси, които протичат в него. Тази топлина се разпределя до всички части на човешкото тяло посредством кръвния поток.
- Детоксикираща функция
Като една истинска органична лаборатория, черният дроб обезврежда токсините, които приемаме посредством кожата, храната и напитките, лекарствата и въздуха. Той мобилизира многобройните си ензими и благодарение на правилното им функциониране предпазва тялото от вредното въздействие на ежедневно постъпващите в организма токсични вещества. С разграждането на протеините и съдържащите се в тях аминокиселини, в черния дроб се отделят множество токсични съединения, едно от които – амоняк. В чернодробните клетки тези токсини се подлагат на естерифициране, окисление, редукция, метилиране, хидролиза и други биохимични процеси, като по този начин се преобразуват в безвредни за организма продукти.
- Хемолитична функция
Черният дроб отговаря за разрушаването на остарелите еритроцити, левкоцити и тробмоцити. Освен това, в него се синтезират белтъци и ензими, необходими за кръвосъсирването.
- Резервоарна функция
Черният дроб е един от органите – резервоари. В него се намират около 13% от общото количество кръв в организма. В допълнение, той съхранява витамини и минерали (желазо, мед и др.), както и мазнини и глюкоза, които при нужда освобождава в организма.
Защо е необходимо да пречистваме черния дроб
Както вече разбрахме, правилното функциониране на този супер – орган е от ключово значение за нашето здраве. Като основна пречиствателна станция, черният дроб е уязвим към неблагоприятното влияние на токсините, в следствие на което дейността му може да бъде затруднена от редица фактори:
- продължителен прием на антибиотици и други лекарства;
- недостатъчен прием на вода;
- системно преяждане, особено с тежки и мазни храни;
- редовна консумация на алкохол;
- тютюнопушене;
- консумация на полуфабрикати, големи количества захар, газирани и енергийни напитки;
- замърсен въздух;
- стрес;
- излагане на тежки метали и радация;
Всички тези фактори могат да провокират дисфункция на чернодробните клетки, нарушавайки антиоксидантната защита на организма. По този начин в черния дроб се натрупват токсини, които могат да постъпят в кръвния поток и да доведат до цялостна интоксикация на организма. Затова е изключително важно редовно да полагаме грижи за черния дроб и да подпомагаме неговите функции.
Симптоми за нарушена функция на черния дроб
- хронична умора;
- болка и/или тежест в областта на дясното подребрие;
- проблеми с кожата (промяна в пигментацията, акне, възпаления);
- отоци в крайниците (особено в областта на глезените);
- стомашно – чревни проблеми и напълняване;
- раздразнителност и депресивни състояния;
- обострени алергии и възпалителни реакции;
- пожълтяване на кожата и очите;
Насоки за детокс на черния дроб
Билки за черния дроб
- Белият трън е познат с лечебните си свойства още в Древен Рим , където бил известен именно като билка за лечение на черния дроб. Това растение дължи противовъзпалителните и антиоксидантни свойства, които притежава на активната съставка, съдържаща се в него – силимарин. Силимаринът има свойството да стимулира синтезирането на протеини в клетките на черния дроб, подпомагайки възстановяването му след като е бил увреден. Най – често се препоръчва белият трън да се приема под формата на чай/отвара или екстракт.
- Глухарчето е добре познато в народната медицина с полезните си свойства и широкия спектър на приложение, като е особено подходящо за лечение и профилактина на черен дроб. Активните съставки в растението стимулират изхвърлянето на тежки метали и други токсични вещества от организма, имат антиоксидантно действие, спомагат образуването на гликоген и подпомагат комплексно функциите на жлъчката и черния дроб. В наши дни особена популярност имат тинктурата и екстрактът от глухарче, но чаят също остава сред предпочитаните начини за консумация.
Лечебно гладуване
Лечебното гладуване е доказан метод за цялостно пречистване на организма, който се изразява в приемане на вода и плодови сокове или само на вода, в зависимост от случая. Двата най-важни момента при лечебното гладуване са подготовката преди него и правилното захранване след това. По време на подготовката се преминава на лека растителна диета и пресен ябълков сок, който спомага за размекване на натрупалите се шлаки. По време на гладуването, се препоръчва повишен прием на вода – поне 3л на ден. Не е добра идея рязко да се предприемат твърде дълги периоди на гладуване, препоръчително е да се започне с 24ч. В периода на захранване бавно се включват различните видове храни, като е добре да се следвате принципите на здравословното хранене за да постигнете дълготраен ефект. При по-сериозни състояния е задължително гладуването да се прави под надзора на специалист, защото интензивното пречистване от токсини може да доведе до натравяне на организма и обратен ефект.
Ежедневна грижа за черния дроб
За да сте спокойни, че не натоварвате излишно черния дроб е добре на първо място да се постараете да се откажете от вредните си навици. Следващият етап е да придобиете полезни навици, като регулярен прием на пречистена вода, редовно спортуване и балансирана диета. Ефикасна стъпка е ежедневната консумация на ферментирали храни и напитки, които допринасят за чревното здраве и подпомагат обмяната на веществата. Всеизвестни са ползите от пробиотичните култури и полезните бактерии, съдържащи се във ферментиралите продукти, които бързо достигат до черния дроб чрез кръвния поток. Комбуча е лесен и освежаващ начин да си набавите ежедневната доза здраве. Комбуча е ферментирал чай, който има балансиран състав на минерали (Mg, Ca, K, Zn, Fe, Cu, Mn, Ni и Co), витамини (B1,2,3,5,6 и C), както и различни органични киселини, ензими и аминокиселини, подпомагащи функциите на организма и имунната система. Благодарение на високото съдържание на глюкоронова киселина и В-витамини, Комбуча е мощно лечебно средство, което се свързва с токсините в черния дроб и ги отвежда към отделителната система. Опитайте Комбуча Лайф Арония, с грижа за сърдечно-съдовото здраве и още повече антиоксиданти, или опитайте някой от другите вкусове.