Ако сте решили да посветите 2021 година на здравето си, червата са мястото, от което трябва да започнете. Небалансираният чревен микробиом е в основата на множество здравословни проблеми. Липсата на пробиотици в стомаха могат да отключат стомашни неразположения, да влошат имунитета или да доведат до сериозни състояния, като кожни и автоимунни заболявания.
Какво е необходимо, за да се радвате на истински здрави черва и от къде да започнете – споделяме в днешния материал.
Какво представлява чревния микробиом
Чревният микробиом се състои от трилиони бактерии, които живеят в тънките черва. Повечето от нас са свикнали да мислят за бактериите като за вредни, но истината не е точно такава. Сред тези микроорганизми има много, които са благотворни за човешкото здраве. Наричат се пробиотици и тялото си ги набавя през храната.
За да оцелеят в стомаха, полезните бактерии трябва да разполагат с добри условия. Ако пробиотичните колонии намалеят значително, се нарушава финия баланс на микробиома. В такива случаи нивата на патогените надделява и това предизвиква здравословни проблеми.
Често срещани проблеми при нарушен чревен баланс
Проблемите, които се появяват при небалансиран чревен микробиом обхващат голям спектър. Някои от тях спадат в категория неприятни състояния, докато други са здравословни състояния, които трябва да бъдат диагностицирани и лекувани. Този списък не е изчерпателен и в никакъв случай наличието на подобен проблем не значи, че задължително имате проблем с чревния микробиом. За да сте сигурни, че предприемате най-добра грижа за здравето си, винаги се консултирайте с лекар.
В общия случай при нарушена чревна микрофлора, говорим за:
- Храносмилателни проблеми, като болки, крампи, подуване, диария или запек;
- Синдром на дразнимото черво;
- Синдром на пропускливото черво;
- Кожни проблеми – от акне до екзема и обриви;
- Проблеми с вагиналното здраве при жените;
- Автоимунни заболявания;
- Депресия, апатия или други психологически и емоционални проблеми;
- Цялостна липса на енергия, отпадналост и летаргичност.
Какво да направите, ако установите дисбаланс на микробиома
Най-естественото и достъпно решение е да увеличите пробиотичния си прием. Това може да се случи чрез хранителни добавки, храни или напитки. Комбуча е перфектна натурална напитка, с която можете да набавите на тялото си повече полезни бактерии.
Само че според съвременните експерти това не е достатъчно. Както знаем, тялото работи като цялостна система, в която всички процеси са свързани. За да се радваме на добър чревен микробиом, има редица други фактори, които трябва да вземем предвид.
Тук ще разгледаме как можете да се погрижите за червата си чрез прием на важни витамини и минерали и какъв е ефектът от тях.
Витамин В12
Първият в нашия списък с витамини за здравето на червата е витамин В12. Основните функции на витамин В12 са да поддържа кръвоносните клетките и нервните окончания, както и да регулира здравето на червата. Също така е от решаващо значение за производството на ДНК и може да помогне за предотвратяване на форма на анемия, известна като мегалобластна анемия. Можете да си набавите този витамин от храната, която ядете, и хранителните добавки. Храните, богати на този витамин, включват черен дроб, миди, риба, птици, яйца, месо, кисело мляко и някои зърнени закуски.
Как витамин В12 помага на здравето на червата
В12 има директно отношение към разграждането на храната и по този начин оказва влияние върху чревното съдържимо и чревния микробиом. Защото да консумирате качествена храна не е достатъчно. Тялото трябва да може да я разгради и да използва наличните в нея нутриенти. Често в основата на лошото храносмилане са инфекциите. Този процес може да отключи болки в стомаха, диария или подуване.
Приемът на витамин В12 обаче може директно да намали нивата на вредните патогенни щамове в червата и да редуцира възпалителните процеси. Този витамин също помага на тялото да произвежда храносмилателни ензими. След това тези ензими могат да помогнат за разграждането на храната, която ядете. Това означава, че ще можете да извлечете повече хранителни вещества от всичко, което ядете. Т
Редовният прием на витамин В12 води до значително повече тонус и енергия в рамките на деня. Този нутриент също е полезен за регулиране на функцията на нервната система. Това регулиране може да помогне за стимулиране на апетита. От своя страна това насърчава здравословното храносмилане.
Желязо
Желязото е много важен минерал, който естествено можете да намерите в тялото си в много ниски дози. Желязото е отговорно за транспортирането на кислород от хемоглобина в червените кръвни клетки по цялото тяло. Този минерал е от решаващо значение и за правилното премахване на въглеродния диоксид от кръвта. Недостатъчно желязо може да доведе до анемия. Можете да получите желязо от храните, които ядете, но по-специално за жените това може да не е достатъчно. Ако имате проблеми с набавянето на достатъчно количество от този минерал, не се колебайте да използвате добавки. Храните, богати на желязо, включват черен дроб, говеждо месо, яйца, скариди, леща, кафяв ориз и фъстъчено масло.
Как желязото помага за здравето на червата
Този минерал има мощни противовъзпалителни свойства и може да помогне за успокояване на всяко възпаление в лигавицата на червата. Състояния като синдром на пропускливото черво, недостиг на желязо или IBS могат да причинят т.нар хронично тихо възпаление. Това възпаление може да доведе до дискомфорт, диария и лошо усвояване на хранителни вещества. Желязото отива към възпалението и систематично започва да ви лекува отвътре навън.
Този минерал също може да помогне в борбата с високите нива на лоши бактерии и да подпомогне популациите на добрите бактерии в червата. Когато това се случи, бактериите в червата бавно ще започнат да се връщат към здравословни нива. В следствие на това ще се радвате на по-малко вътрешни възпаления, по-добро храносмилане, по-здрав сън, красиви коса и нокти и цялостни високи енергийни нива.
Другата част от списъка можете да намерите в част 2 на материала.