Цинк
Друго важно хранително вещество, от което червата ви се нуждаят е цинкът. Можете да намерите този минерал в клетките в цялото тяло. Това хранително вещество служи за няколко цели, включително да помогне на имунната ви система да се бори с вирусни и бактериални инфекции, като гарантира, че тялото функционира оптимално. Цинкът също участва в синтеза на ДНК и протеини. Много хора предпочитат да приемат цинкови добавки, за да са сигурни в дозировката. Има обаче и много храни, които съдържат цинк, като леща, бадеми, фъстъчено масло, царевица, броколи и миди.
Как цинкът помага на здравето на червата
Цинкът е основно хранително вещество, когато става въпрос за укрепване на лигавицата на стомашно-чревния тракт. Ако имате недостиг на цинк, рискът от синдром на пропускливото черво значително се увеличава. Ако това се случи, хранителни вещества и бактерии могат да се преминават през повредената ви лигавица и да причинят възпаление в цялата система.
Цинкът насърчава здравия растеж на клетките. Той ще отиде до всички повредени области на чревната ви лигавица и ще започне лечебния процес. Този минерал може също да помогне за промяна на бактериалните нива в червата. Ако имате дефицит, това може да доведе до свръхпопулация на лоши бактерии.
Здравословното ниво на цинк също ще помогне за насърчаване на бактериалното разнообразие и в червата. От своя страна това може да доведе до повишена бактериална активност и по-добро усвояване на хранителните вещества.
Витамин D
Витамин D присъства естествено в няколко хранителни източника, добавя се към много ежедневни хранителни продукти и е мастноразтворим витамин. Когато ултравиолетовия спектър на слънчевите лъчи достига до кожата ви, тялото синтезира витамин D. Това обаче обикновено не е достатъчно, така че много хора се обръщат към витаминните добавки, за да получат препоръчаното количество. През зимата приемът на допълнителен витамин D е изключително важен.
Този нутриент има противовъзпалителни свойства, помага за растежа и здравината на костите и регулира растежа на клетките. Храните, които съдържат добро количество витамин D, включват риба, обогатено мляко и портокалов сок, свинско месо, гъби и яйца. Тъй като витамин D не се съдържа в голямо разнообразие от храни, статистиките сочат, че голям процент от световното население страда от дефицит. Не се колебайте да приемате добавки.
Как витамин D помага на здравето на червата
Този витамин има мощни противовъзпалителни свойства, които помагат на хора с хронично чревно възпаление или общосистемно възпаление като тези с IBS и синдром на пропускливото черво. Витамин D може да отиде до източника на възпалението и да помогне за неговото неутрализиране, а също така може да помогне за успокояване на реакцията на нервната система, която причинява възпалението на първо място.
Доброто ниво на витамин D в тялото подпомага синтеза на дефензини. Дефензините са антимикробни молекули. Те са ключов компонент за поддържане на здравословно и балансирано ниво на бактериите в червата. Ако нямате достатъчно от тази антимикробна молекула във вашата система, ще получите дисбаланс между добрите и лошите бактерии. На свой ред можете да видите повишен дискомфорт, диария и лошо усвояване на хранителни вещества.
Селен
Селенът стана популярен едва последните няколко години, но това хранително вещество е жизненоважно за цялостното здраве и благосъстояние. Това е основен минерал, от който тялото ви се нуждае, за да функционира правилно. Той защитава клетките от окисляване, насърчава метаболизма на щитовидната жлеза и насърчава синтеза на ДНК.
Има редица храни, които съдържат този минерал. Количеството селен, което се съдържа във всяка от следните храни, варира в зависимост от това колко от него е имало в почвата или съответно, с какво е било хранено животното. Богатите на селен храни включват риба тон, свинско, пилешко, говеждо месо, бразилски ядки, макаронени изделия от пълнозърнеста пшеница, скариди и тофу.
Как селенът помага за здравето на червата
Селенът е антиоксидант, който защитава клетките от свободните радикали. Ако имате много стрес в живота си или сте изложени на фактори на околната среда като мръсен въздух, това увеличава нивата на оксидативен стрес в тялото, а той не подминава храносмилателната система.
Оксидативният стрес уврежда здравите клетки в червата и това може да доведе до възпаление, язви и нарушения на лигавицата на червата. Този минерал работи също така, за да инхибира съединението NF-kB и да го спре да активира производството на интерлевкин-6 и TNF-алфа. Тези вещества са в основата на възпалителна реакция в червата. Селенът може да предотврати възпалението, като спре тази верига от събития. След като това се случи, червата ви бавно ще започнат да се лекуват.
Витамин С
Наричан още слънчев витамин, витамин С е хранително вещество, което тялото ни не може да синтезира самостоятелно, така че трябва да си го набавяме през храната. Основните роли на витамин С в тялото са да стимулира производството на колаген, за да укрепи кожата и съединителните тъкани, да помогне за регенерирането на антиоксиданти и да участва в метаболизирането на протеините. Храните с високо количество витамин С включват цитрусови плодове като портокали, зелени чушки, броколи, домати, зимни тикви, диня и ананас.
Как витамин С помага на червата
Този витамин е от решаващо значение за оптималната абсорбция на желязо. Това се постига чрез намаляване на броя на инхибиторите на желязото в тялото ви, включително танини и фитати, като същевременно витамин С увеличава възприемчивостта на клетката ви към желязото в стомашно-чревния тракт. Когато това се случи, тялото ви е в състояние да извлече възможно най-много желязо от цялата храна, която ядете. Така рискът от анемия значително намалява,а енергийните нива са високи през целия ден.
Витамин С също така насърчава заздравяването на клетките, като намалява увреждането, причинено от свободните радикали на лигавицата на стомашно-чревния тракт. Той насърчава регенерацията на антиоксидантните нива. Това от своя страна предпазва клетките ви от по-нататъшно увреждане, причинено от оксидативен стрес.
Магнезий
Последният минерал в списъка ни е магнезият. Той е много важен за здравето на костите, адекватните енергийни нива и за регулиране на нивата на стомашна киселина, които присъстват в червата. Липсата на магнезий е често срещано състояние при бременните и активно спортуващите. Тя може да се прояви като мускулни крампи и цялостна отпадналост. Храните, които имат по-високи нива на магнезий, включват бадеми, спанак, соево мляко, пълнозърнест хляб, овесени ядки, боб и банани.
Как магнезият помага на здравето на червата
Едно нещо, което магнезият може да направи, за да подобри здравето на червата, е да подпомогне отпускането на мускулите, разположени в храносмилателния тракт. Когато това се случи, храната започва да се движи по-бързо и по-редовно. Няма да изпитате типичните коремни болки и дискомфорт, произтичащи от това, че в червата ви се остава твърде много храна.
На второ място, магнезият може също да помогне за балансиране на нивата на стомашната киселина. Това е чудесна новина за хора, които имат проблеми с хроничен киселинен рефлукс. Минералът действа като естествен антиацид и може бавно да намали количеството стомашна киселина, което тялото ви произвежда, ако имате постоянни нива на този минерал в тялото си. След като нивата на киселина са под контрол, възпалението и броят на увредените клетки трябва да започнат да намаляват. Това може да доведе до облекчаване на симптомите.
Както виждате, всички тези витамини и минерали са лесно достъпни през храната, както и под формата на хранителни добавки. Ако имате съмнения за дефицит на определен нутриент, не се колебайте да се консултирате с лекар. Ако даден здравословен проблем не изчезва дори при добро хранене и адекватни нива на витамини и минерали, потърсете медицинска помощ. И не забравяйте – доброто хранене се състои в малки ежедневни избори.