След като разгледахме основните симптоми на заразяване с кандида и значението на ранното диагностициране, втората част от нашето ръководство се фокусира върху стъпките за управление на тези симптоми. Една от най-важните стратегии за справяне със свръхрастежа на гъбичката Candida е промяната на диетата. Диетичните промени играят ключова роля в контролирането на растежа на гъбичката и поддържането на здравословни нива на бактерии и гъбички в организма.
Какви диетични промени трябва да предприемем?
- Намалете приема на захар: Както всяка гъбичка Candida процъфтява в сладка среда. Именно поради тази причина е важно да намалите консумацията на добавена захар, царевичен сироп с високо съдържание на фруктоза, мед, пшеница/глутен и плодове с високо съдържание на захар като банани. Освен това, избягвайте нишестени въглехидрати като картофи, сода, сокове и алкохол. Диетата се фокусира върху противовъзпалителни храни с ниско съдържание на захар. Балансираната диета подпомага имунното здраве и борбата с инфекциите.
- Увеличете приема на фибри: Фибрите са от съществено значение за здравето на червата и могат да помогнат при управлението на Candida. Включете в диетата си зеленчуци без скорбяла, влакнести плодове и пълнозърнести храни.
- Включете храни, богати на пробиотици: Ферментиралите храни като кисело мляко, кефир, комбуча, кимчи и кисело зеле съдържат пробиотици, които помагат за възстановяване на баланса в чревния микробиом и се борят със свръхрастежа на Candida.
Противогъбични методи за лечение
- Медикаменти: В някои случаи, когато локалното лечение не е достатъчно ефективно, могат да се използват системни перорални лекарства. По-тежките случаи изискват по-агресивно лечение.
- Билкови терапии: Могат да се използват различни билкови терапии като прием на екстракти от чесън, берберин, каприлова киселина, екстракт от семена на грейпфрут и прополис. Могат и да се прилагат локално етерични масла от риган, мащерка, канела, джинджифил, чаено дърво и карамфил. Тези масла показват голям потенциал като естествени противогъбични средства. Все пак, са необходими допълнителни изследвания, за да се потвърди тяхната ефективност.
Пробиотици и пребиотици
Пробиотиците и пребиотиците са от съществено значение за управлението на свръхрастежа на гъбичката Candida и възстановяването на здравето на червата. Щамове Lactobacillus, по-специално, са се доказали като полезни в борбата с кандида. Тези бактерии допринасят за оптималната киселинност в червата и вагиналното pH, предотвратявайки прекомерния растеж на гъбичката. Пробиотиците могат да бъдат полезни и при орална млечница, особено под формата на капсули или таблетки за смучене.
Промени в начина на живот
- Спиране на тютюнопушенето: Тютюнопушенето намалява производството на слюнка и влошава микробиома на устната кухина, което създава условия за свръхрастеж на Candida в устата.
- Избягване на алкохол: Прекомерната консумация на алкохол увеличава популациите на гъбичките и може да доведе до системни инфекции.
- Управление на стреса: Стресът може да повлияе на имунната функция и микробиома на червата, затова прилагането на техники за управление на стреса могат да помогнат за подобряване на резултатите.
- Останете активни: Редовната физическа активност поддържа здравето на червата и помага за подобряване на имунната функция.
Забележка: Преди да започнете каквито и да било диетични промени или лечение, винаги е препоръчително да се консултирате с квалифициран медицински специалист.
Предотвратяване на рецидивите на инфекции с кандида
Предотвратяването на повторни инфекции с кандида изисква не само отстраняване на текущата инфекция, но и приемането на дългосрочни здравословни навици. Ето някои ключови стратегии:
- Балансирана диета: Включването на балансирана диета с ниско съдържание на захар е от съществено значение. Тази диета трябва да включва храни, богати на хранителни вещества, които ще подкрепят имунната система и здравето на червата. Особено важни са зеленчуците, плодовете и пълнозърнестите храни.
- Редовна физическа активност: Физическата активност е важна не само за поддържане на здравето на тялото, но и за укрепване на имунната система. Редовната физическа активност може да помогне за предотвратяване на рецидивите на инфекции с кандида.
- Приоритизиране на качествения сън: Недостатъчният сън може да намали имунната функция на организма и да увеличи риска от инфекции. Затова е важно да се отделя време за почивка и да се придържате към нормален режим на сън.
- Редовни медицински прегледи: Планирането на редовни медицински прегледи при здравен специалист е от съществено значение за наблюдение на цялостното здраве и ранното откриване на всякакви признаци на рецидив. Това позволява на лекаря да предприеме проактивни мерки за управление и предотвратяване на повторните инфекции с кандида.
- Подкрепа на имунната система: Приемът на хранителни добавки, които подпомагат имунната система като витамини, минерали и пробиотици, може да помогне за поддържане на здравето на организма и предотвратяване на рецидивите на инфекции с кандида.
Ключови изводи
Свръхрастежът на Candida може да засегне различни повърхности на тялото, включително кожата и лигавиците. Това може да предизвика разнообразни здравословни проблеми и усложнения. Симптомите на свръхрастеж на Candida могат да варират значително и да включват множество прояви. Те могат да се проявят като орална млечница, генитални инфекции, проблеми със стомашно-чревния тракт, кожни симптоми и когнитивни затруднения.
Поради разнообразието на симптомите, точната диагноза на свръхрастеж на Candida изисква задълбочен медицински преглед от квалифициран медицински специалист. Това включва изследване на симптомите, медицинската история на пациента и допълнителни диагностични тестове.
За ефективното лечение на свръхрастеж на Candida е необходим холистичен подход, който взема предвид индивидуалните нужди на пациента. Това включва определяне на местоположението на инфекцията и избор на подходящи методи за лечение, както и дългосрочни стратегии за превенция на рецидивите.
Източници:
- Ahmad, I., Ms Farheen, Ashish Kukreti, Afzal, O., Md Habban Akhter, Havagiray Chitme, Sharad Visht, Abdulmalik, Alossaimi, M. A., Alsulami, E. R., Jaremko, M., & Abdul-Hamid Emwas. (2023). Natural Oils Enhance the Topical Delivery of Ketoconazole by Nanoemulgel for Fungal Infections. ACS Omega, 8(31), 28233–28248. https://doi.org/10.1021/acsomega.3c01571
- Aravinth, V., Aswath Narayanan, M. B., Ramesh Kumar, S. G., Selvamary, A. L., & Sujatha, A. (2017). Comparative evaluation of salt water rinse with chlorhexidine against oral microbes: A school-based randomized controlled trial. Journal of the Indian Society of Pedodontics and Preventive Dentistry, 35(4), 319–326. https://doi.org/10.4103/JISPPD.JISPPD_299_16
- Basmaciyan, L., Bon, F., Paradis, T., Lapaquette, P., & Dalle, F. (2019). “Candida Albicans Interactions With The Host: Crossing The Intestinal Epithelial Barrier.” Tissue Barriers, 7(2), 1612661. https://doi.org/10.1080/21688370.2019.1612661
- Bertagna, B. (2023, December 12). The Buzz on Bee Propolis: Exploring its Benefits and Safety for Diabetics (J. Christie, Ed.). Rupa Health. https://www.rupahealth.com/post/the-buzz-on-bee-propolis-exploring-its-benefits-and-safety-for-diabetics
- Bertagna, B. (2024, March 14). Oral Microbiome 101: Understanding the Basics of Your Mouth’s Microbial World. Rupa Health. https://www.rupahealth.com/post/oral-microbiome-101-understanding-the-basics-of-your-mouths-microbial-world
- Brookes, Z. L. S., Bescos, R., Belfield, L. A., Ali, K., & Roberts, A. (2020). Current uses of chlorhexidine for management of oral disease: a narrative review. Journal of Dentistry, 103, 103497. https://doi.org/10.1016/j.jdent.2020.103497
- Carson, C. F., Hammer, K. A., & Riley, T. V. (2006). Melaleuca alternifolia (Tea Tree) Oil: a Review of Antimicrobial and Other Medicinal Properties. Clinical Microbiology Reviews, 19(1), 50–62. https://doi.org/10.1128/cmr.19.1.50-62.2006
- CDC. (2019a). Candida infections of the mouth, throat, and esophagus. Centers for Disease Control and Prevention. https://www.cdc.gov/fungal/diseases/candidiasis/thrush/index.html
- CDC. (2019b). Candidiasis. Centers for Disease Control and Prevention. https://www.cdc.gov/fungal/diseases/candidiasis/index.html