Храните, които съдържат полезни пробиотици и фибри допринасят за поддържането на здравословно тегло, добро стомашно-чревно здраве и общо благосъстояние на организма. Научните изследвания показват, че пробиотиците, които включват полезни бактерии и дрожди имат множество ползи за нашето здраве. Тези здравословни ползи включват повишаване на имунитета, подобряване на усвояването на хранителните вещества и помощ в регулирането на теглото.
Можете да използвате хранителни добавки, за да добавите пробиотици към диетата си, но по-добър вариант е консумацията на храни, които съдържат естествени пробиотици. Това е много по-ефективен начин за подобряване на общото ви здравословно състояние.
Желателно е да включвате някои от най-полезните пробиотици към вашата диета, за да подкрепите здравето на вашата чревна флора. Сред най-популярните и полезни пробиотични микроорганизми са:
- Бактерии от групата Lactobacillus
- Бактерии от групата Bifidobacterium
- Дрожди като Saccharomyces boulardii
Кои са най-полезните пробиотични храни за здравето на червата?
Пробиотичните храни играят важна роля за поддържането на здравето на червата и оптималната функция на нашата храносмилателна система. Някои от най-полезните пробиотични храни са богати на живи бактериални култури, които помагат за поддържането на баланса в чревната микрофлора. Нека научим кои са най-полезните пробиотични храни.
- Шоколад
Може би сте чували, че шоколадът е полезен за вашето здраве. Това е така, защото какаовите зърна, които се използват за направата на шоколад, съдържат много антиоксиданти. Тези антиоксиданти могат да помогнат за намаляване на риска от развитие на различни заболявания, включително сърдечни заболявания, рак и заболявания на централната нервна система
За да допълнят полезните свойства на шоколада, производителите често добавят пробиотици към своите продукти. Проучванията показват, че пробиотиците, добавени към шоколада, могат да достигнат до стомашно-чревния тракт. Веднъж попаднали там, те могат да започнат работа, колонизирайки червата с полезни пробиотични бактерии.
- Кефир
Кефирът е леко и пикантно кисело мляко, което може да се пие като освежаваща напитка и съдържа няколко различни вида живи пробиотични култури. Освен това е 99% без лактоза, което го прави по-лесно смилаемо за хора с непоносимост към лактоза. Тази ферментирала напитка има благоприятен ефект върху холестерола, кръвното налягане, зарастването на рани, алергиите и астмата. Освен това кефирът подпомага усещането за ситост и съдържа голямо количество протеин.
- Кимчи
Това корейско ястие се приготвя чрез ферментация на млечна киселина- процесът се нарича още лактоферментация. По този начин зелето и другите зеленчуци, които са в основата на ястието се превръщат в пикантна гарнитура, пълна с витамин С и други полезни хранителни вещества. Млечнокиселите бактерии, които ферментират в кимчи, са пробиотици, които предлагат различни потенциални ползи за здравето:
- Предотвратяване на рак
- Насърчаване на храносмилателното здраве
- Намаляване на холестерола
- Подсилване на имунната система
- Комбуча
Газирана, пикантна и дори леко стипчива, комбуча има много здравословни ползи и съдържа редица ценни хранителни вещества. Напитката получава естествената си карбонизация от „SCOBY“ — акроним за симбиотична култура от бактерии и дрожди. Комбуча поддържа здравето на чревния микробиом и може да подпомогне отслабването. Напитката е нискокалорична, но съдържа полезни пробиотици и ензими, които помагат за разграждането на храната и усвояването й. Това може да подобри храносмилането и метаболизма. Също така, напитката комбуча може да помогне за контролиране на апетита, тъй като полезните бактерии и ензимите в нея подобряват усещането за ситост.
- Квас
Традиционна руска напитка, квасът някога се е приготвял с ръжен хляб или други зърнени култури. Съвременната версия на кваса се прави с ферментирал сок от цвекло или от други плодови и зеленчукови сокове. Пробиотичното съдържание произтича от млечнокиселите бактерии, участващи във ферментацията на напитката. Квасът може да помогне за премахване на метеоризма и други храносмилателни разстройства, да насърчи здравословния метаболизъм и да предотврати някои увреждания на клетките.
- Мисо паста
Направена от отлежала, ферментирала соя, мисо пастата е пълна с пробиотици. Консумацията на мисо е чудесен начин да добавите пикантен вкус и хранителни вещества като протеини, фибри и витамин Е към ежедневното си меню. Можете да го използвате като марината за риба или пиле, да го смесите с различни ястия или да си направите бульон от мисо.
- Пробиотични сирена
Различните видове сирена съдържат живи пробиотични култури, които ги правят не само вкусни, но и полезни за нашата чревна микрофлора. Чедър, гауда, горгонзола и много други сирена предлагат богатство от аромати и текстури, съчетани с присъствието на живи пробиотични микроорганизми. Тези сирена не само ще задоволят вашите изискани вкусови предпочитания, но и ще подкрепят вашето чревно здраве и общо благосъстояние. Пробиотиците в сирената могат да помогнат за укрепване на имунната система и поддържат здравословното функциониране на целия организъм.
- Кисело зеле
Киселото зеле подпомага оптималното функциониране на чревния микробиом. Благодарение на своята ферментация, киселото зеле съдържа полезни пробиотични бактерии, които стават верни съюзници на другите полезни бактерии в нашите черва. Тези пробиотици помагат да се поддържа балансът на чревната флора и подобряват функциите на храносмилателния тракт.
Киселото зеле може да бъде консумирано по различни начини. Може да го хапвате като вкусно и хрупкаво предястие или да го добавите към разнообразни ястия, за да обогатите вкуса им.
- Хляб с квас
Друг хранителен продукт, който е богат на пробиотици е хлябът с квас. Този вид хляб се приготвя със закваска, която съдържа лактобацилус щамове. Това са полезни бактерии се образуват в хляба по време на процеса на заквасване. Квасеният хляб може да бъде най-здравословният избор за вас, особено ако страдате от диабет или сте в преддиабетно състояние. Проучване от 2022 година разкри, че хлябът, направен със закваска понижава нивата на глюкоза, особено когато се използва пълнозърнесто брашно за приготвянето му. Също така, пълнозърнестият хляб е богат на фибри и може да помогне за намаляване на резките скокове в кръвната захар след хранене.
- Кисело мляко
Киселото мляко е най-известната пробиотична храна в света. То е изключително полезно за здравето, независимо дали обичате йогурт или обикновено кисело мляко – нискомаслено или пълномаслено. Въпреки че обикновеното кисело мляко има по-малко добавена захар, струва си да опитате и някои от плодовите кисели млека, които се предлагат на пазара. Плодовете добавят допълнително количество фибри и допринасят за обогатяване на полезните свойства на киселото мляко.
В заключение
Пробиотиците са бактерии, които помагат на стомашно-чревния тракт да функционира по най-добрия начин. Консумацията на пробиотични продукти може да допринесе за поддържане на баланса на полезните бактерии в червата. Сред многобройните здравословни опции са храни и напитки като комбуча, кисело мляко и дори шоколад. Важно е да отбележим, че при избора на пробиотични хранителни продукти, трябва да се стремим да избираме най-доброто качество. Препоръчително е да проверяваме етикетите, за да сме сигурни, че продуктите, които избираме съдържат живи и активни пробиотични култури.